Czy rzęsy odrastają? Dowiedz się jak przyspieszyć wzrost!

Rzęsy zdobią oraz chronią nasze oczy. Nie da się ukryć, że marzymy o długich i gęstych, ale czasami zła kondycja włosków lub przebyte choroby powodują, że je tracimy. Czy rzęsy odrastają? Dowiedz się, jak właściwie o nie dbać!

Fazy wzrostu rzęs – poznaj poszczególne etapy

Rzęsy wbrew pozorom są niezwykle ważne dla człowieka. Co ciekawe, one nie tylko zdobią oko, ale przede wszystkim chronią je przed zanieczyszczeniami. Blokują dostęp do soczewki i powodują odruch mrugania, dzięki temu zatrzymują niewielkie owady, kurz, a nawet pyłki.

Mamy na górnej linii rzęs około 150-250 włosków, a na dolnej jedynie 50-150. „Żyją” one miej więcej 8 tygodni. Jednak należy pamiętać, że u każdego człowieka cały cykl może być krótszy bądź dłuższy. Zawsze występują 3 fazy:

  • anagen, czyli okres wzrostu rzęs wraz z cebulką. Trwa do chwili aż włosek wyrośnie ponad warstwę naskórka.
  • Katagen – nazywany fazą przejściową. Tutaj sama cebulka obumiera, za to rzęsa już nie. Włosek pozostaje na swoim miejscu, czyli nie rośnie ani nie wypada.
  • Telogen – ostatni etap to okres spoczynku. Stara rzęsa wypada, a następnie zostaje zastąpiona nową.

Uwarunkowania genetyczne, stres, stan zdrowia, dieta i inne tego rodzaju czynniki mają ogromny wpływ na fazy wzrostu rzęs. Tak samo, jak na ich wygląd, czy też na samą długość. Dolne włoski zawsze są krótsze, dlatego osiągają do 8 mm, górne natomiast mogą przekroczyć nawet 12 mm.

Czy rzęsy odrastają?

Przez wiele rzeczy możemy utracić rzęsy, między innymi dzieje się tak po chemioterapii, czy operacji oka. Na szczęście w naturalny sposób one odtworzą się samoistnie. Czas odrastania włosków jest dość długi, wymaga cierpliwości.

  Kremowy blond - jak go uzyskać ten kultowy odcień i komu on pasuje?

Bywa, że musimy poczekać nawet 90 dni, aby znów cieszyć się, z tak zwanej „firanki”.  Co więcej, nie mamy gwarancji, że kosmyki będą takie same, jak wcześniej. Zdarza się, że rzęsy są słabe, albo rzadkie. Jednak stopniowo widać wzrost ich długości.

W trakcie naturalnego odrastania rzęs warto sięgnąć po specjalne preparaty wzmacniające i regenerujące dostępne w drogeriach oraz w aptekach. Dzięki nim przyspieszymy znacząco wzrost włosków, a także pogrubimy je, w konsekwencji mocniej zagęścimy, a nawet przyciemnimy.

Efekty będą widoczne po miesiącu systematycznego nakładania produktu i utrzymają się do kilkunastu tygodni. W składzie odżywczego serum powinny pojawić się witaminy, kwas hialuronowy, prowitamina B5, alantoina oraz naturalne ekstrakty z roślin.

Odrastanie rzęs przyspieszy też systematyczne szczotkowanie. Ta czynność pobudzi mieszki włosowe i zapewni idealne rozdzielenie. Wykorzystaj do tego czystą szczoteczkę od tuszu, albo grzebyk.

Niekiedy rzęsy nie chcą odrastać, może to być spowodowane osłabieniem cebulek. W tej sytuacji odżywki i serum są niezbędne, tak jak dieta bogata w witaminy, i w mikroelementy. Jedz produkty zawierające witaminę – A (nabiał, pomarańczowe warzywa oraz owoce), E (otręby, kiełki, warzywa liściaste), cynk i selen (jaja, cebula, czosnek, owoce morza).

Na cebulki dobrze działają produkty mleczne, rośliny strączkowe, a także mięso drobiowe. Jod to prawdziwy katalizator dla wzrostu włosków. Gdzie go znajdziemy? Przede wszystkim w tłustych rybach, owocach morza, a także w szpinaku, ziarnach zbóż oraz w  burakach.

W jaki sposób dbać o rzęsy żeby szybciej odrastały?

Rzęsy są bardzo delikatne, więc należy z nimi postępować ostrożnie. Zwróć uwagę na kilka kwestii:

  • Do demakijażu używaj specjalnych kosmetyków do oczu. Nie pocieraj zbyt mocno włosków ani tym bardziej nie ugniataj ich. W delikatny sposób usuń makijaż, rób to systematycznie, czyli za każdym razem. Nigdy nie śpij z pomalowanymi rzęsami!
  • Ogranicz zabiegi kosmetyczne, takie jak przedłużanie rzęs, czy doklejanie kępek. Niestety, ale mogą one obciążać kosmyki, a co za tym idzie skutkować wypadaniem.
  • W odpowiedni sposób używaj zalotki, aby nie uszkodzić rzęs. Pamiętaj o stosowaniu produktów z gumowymi lub z silikonowymi nakładkami amortyzującymi nacisk.
  • Jeśli nie musisz nie sięgaj po tusz do rzęs. Codzienne nakładanie tego kosmetyku przez długi czas sprawia, że włoski są osłabione, a nawet tracą swoją intensywną barwę.