kobieta sie usmiecha

16 typów osobowości wg. Junga – poznaj je wszystkie!

Typy osobowości Junga – to hasło dla wielu brzmi dość tajemniczo. Wyróżnia się tutaj aż 16 odmiennych rodzajów. W naszym artykule znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat, poza tym warianty ludzkich temperamentów. Koniecznie sprawdź!

Typ osobowości – co to znaczy?

Wyróżnia się liczne rodzaje osobowości. Jak sprawdzić, do której grupy się zaliczamy? Test osobowości według Junga jest idealnym rozwiązaniem, powstał ona na podstawie teorii Carla Gustava Junga. Chodzi o analizę osobowości, wykazanie cech dominujących danego człowieka. Co ważne, z tego propozycji korzystają psychologowie, pedagodzy, a nawet ludzie zajmujący się poradnictwem, na przykład małżeńskim. To niezwykle pomocne narzędzie w czasie rekrutacji, czy szeroko pojętego terminu coachingu.

Jakie są typy osobowości wg. Junga?

Metoda MBTI, czyli kwestionariusz samoopisowy nazywany „testem osobowości” to popularne badanie. Jest on rozszerzoną koncepcją Carla Gustava Junga znanego psychiatry i psychologa ze Szwajcarii. Po odpowiedzi na kilkanaście pytań możesz dowiedzieć się o sobie więcej.

Test osobowości Junga wyróżnia 16 typów na 4 poziomach, tak zwanej preferencji. Według teorii tego psychiatry oraz psychologa ze Szwajcarii każdy człowiek ma w sobie pewne dominujące cechy, dzięki którym da się go zakwalifikować do konkretnej odmiany osobowości. W tym wypadku podział jest dużo bardziej sprecyzowany niż propozycja chociażby Hipokratesa. Typy osobowości Junga określa się niebanalnymi nazwami, jak i za pomocą liter, które są skrótem od angielskiej nazwy.

Typy osobowości Junga to aż 16 propozycji, które są inne, aczkolwiek niektóre z nich mają punkty wspólne. Mamy tu jednak charakterystyczne mocne i słabe strony. Poniżej znajdziesz wszystkie typy osobowości Junga:

1. Extraversion, Intuition, Thinking, Judgment – Ekstrawersja, Intuicja, Myślenie, Osądzanie to w skrócie ENTJ, inaczej mówi się osobowość Dowódcy. To urodzeni liderzy, a więc osoby charyzmatyczne, pewne siebie i dominujące. Uwielbiają wyzwania, do tego przyciągają tłumy. Ciekawostką jest, że ten wariant osobowości ma tylko 1,8% społeczeństwa. Zdecydowanie przeważają tutaj panowie. To urodzeni wizjonerzy tryskający energią, liderzy, którzy są silni i szczerzy, choć zadufani w sobie.

2. Introverted Intuitive Feeling Judging – Introwertyk Intuicyjny Uczuciowiec Osądzający w skrócie INFJ, czyli inaczej Rzecznik to osobowość którą ma jedynie 1% populacji. To zdecydowanie najrzadziej spotykany wariant ze wszystkich możliwych. Takie osoby uważają, że nie pasują do społeczeństwa, bo czują, że inni ich nie rozumieją. Wyróżnia ich połączenie niecodziennych cech, ponieważ mają introwertyczną intuicję, a ekstrawertyzm pcha ich w stronę ludzi, mimo iż lubią spędzać czas samotnie. Dodatkowo wielu myśli, że posiada „szósty zmysł”.

3. Extraverted iNtuitive Thinking Perceiving – Ekstrawertyk Intuicyjny Myśliciel Obserwator w skrócie ENTP to osobowość Dyskutanta. Jak sama nazwa wskazuje to urodzeni mówcy, „prawdziwy adwokat diabła”. Ich dowcip, rozległa wiedza i szybkie argumenty powodują, że rozmówcy nie mają z nimi większych szans. Dyskutant stanowi około 3% populacji. To osoby ekspresyjne, pełne energii, obdarzone intuicją i ogromną wyobraźnią. Mówi się o nich często wizjonerzy i bystrzaki. Osobowość ENTP należy do grupy analityków, gdzie pojawia się również Architekt, Logik oraz Przywódca.

4. Introvert, iNtuitive, Thinking, Judging Introwersja, Intuicja, Myślenie, Osądzanie w skrócie INTJ, czyli Architekt który bez przerwy opracowuje nowe rozwiązania, strategie i plany awaryjne, bez dwóch zdań stara się być przygotowany na wszystko. Analizuje wiele opcji, do tego non stop utrzymują kontrolę. Wbrew pozorom Architekci posiadają sumienie, jednak z emocjami są u nich dużo większe problemy.

5. Extraverted Intuitive Feeling Perceiving – Ekstrawertyk Intuicyjny Uczuciowiec Obserwator w skrócie ENFP to typ osobowości ludzi wrażliwych, ale bardzo towarzyskich. Mówi się o nim również Działacze. To są entuzjaści, wolne duchy z twórczą duszą. Przedstawiciele tej osobowości stanowią mniej więcej około 5-7% całej populacji. Działacz skupia się na przyszłości i na możliwościach, jakie ona niesie. Często idzie za głosem serca niż za logiką. To wszechstronni ludzie, choć niekiedy pojawia się u nich rozproszenie i bezkierunkowe działania. Monotonne życie codzienne nie specjalnie ich interesuje, to inni ludzie powodują, że są skupieni i mają chęci do działania.

6. Introverted Intuitive Feeling Perceiving – Introwertyk Intuicyjny Uczuciowiec Obserwator w skrócie INFP. to Pośrednik, typ introwertywny, ponadto bardzo wrażliwy. Takie osoby mają własne zasady, którym się kierują na każdym poziomie życia. Tu ogromne znaczenie odgrywa moralność oraz cnota podyktowana poczuciem honoru. Osobowość typu Pośrednik zalicza się do idealistów. Wykazują oni określone cele w życiu, do tego mocno skupiają się n  swoich emocjach i myślach, a jednak dbają o innych. Ich lojalność, intuicja i zdolność obserwacji są doceniane w życiu zawodowym, jak i w prywatnym.

  Toksyczna matka - jak sobie z nią poradzić i uwolnić na zawsze?

7. Introverted Intuition Thinking Perceiving – Introwertyk Intuicyjny Myśliciel Obserwator w skrócie INTP to osobowość Logika. Co wyróżnia ten typ? To ludzie pomysłowi, twórczy i dociekliwi. Z pewnością nie są oni przeciętni! Przedstawiciele tej osobowości stanowią około 2-3% populacji, a więc niewiele. Co ważne, to jest jeden z najrzadszych wariantów. W 80% procentach, a zatem w większości przeważają panowie, wobec tego mniejszość w tej grupie to panie.

8. Extraverted Sensing Feeling Judging – Ekstrawertyk Percepcjonista Uczuciowiec Sędzia w skrócie ESFJ to inaczej Doradca. To osoby skupiające na sobie uwagę, urodzeni liderzy kochający ludzi. To altruiści, którzy niekiedy posiadają twarde zasady moralne. Osobowość Doradcy ma około 12% społeczeństwa. Faktem jest to, że zdecydowana większość to kobiety, które stanowią nawet 70% grupy. Doradca bywa niekiedy łatwowierny, bo zbytnio ufa ludziom. Chcą oni, żeby ich dobre wyniki były zauważane, a decyzje podejmują w oparciu o szereg rzeczy, od emocji i troski o innych, po osobiste uczucia. To właśnie serce dyktuje im co mają robić. To powoduje, że zdarza im się podejmować pochopne działania, które kończą się dla nich różnie.

9. Extraverted Intuitive Feeling Judging – Ekstrawertyk Percepcjonista Uczuciowiec Sędzia w skrócie ENFJ to osobowość Protagonisty. Czym się wyróżnia? To człowiek z silnym charakterem, to wręcz urodzony lider i przywódca. To według wielu doskonały wzór do naśladowania pełen charyzmy i pewności siebie. Protagonista wyróżnia się otwartą postawą, dlatego tak mocno zjednuje sobie ludzi. Ma czasami nowatorski, niekiedy nieszablonowy sposób działania i masę energii. W naturalny sposób uczy się nowych rzeczy, do tego ma sporą zdolność do aktualizowania informacji na bieżąco. W niewielkim stopniu są podobni do innego typu z metody MBTI konkretnie do Dowódcy.

10. Introverted Sensing Thinking Perceiving – Introwertyk Percepcjonista Myśliciel Obserwator w skrócie ISTP nazywany jest także Wirutozem. Wirtuoz to introwertyk o niezwykłych zdolnościach mechanicznych. To obserwator, którzy świetnie radzi sobie z natłokiem informacji, szybko rozwiązuje problem, ale jednak ma pewne kłopoty z myśleniem strategicznym oraz w kontaktach z innymi ludźmi. Ciekawostką jest to, że tylko około 5% całej populacji to przedstawiciele osobowości Wirtuoza. Męskie cechy i mechaniczne zdolności kojarzą się głównie z płcią brzydką. Zdecydowanie przeważają tu panowie, choć nie brak też kobiet wykazujących taką osobowość, o nich często mówiło się w dzieciństwie „chłopczyce”.

11. Extravert, Sensing, Feeling, Perception – Ekstrawersja, Poznanie, Odczuwanie, Obserwacja w skrócie ESFP to inaczej osobowość typu Animator. Takie cechy ma około 6-10% populacji. To osoby ciepłe, towarzyskie, krótko mówić, to tak zwane „urodzone gwiazdy”. Lubią być zatem w centrum uwagi, choć cały czas zachowują się spontanicznie. Bez dwóch zdań mają oni w sobie nieodparty urok!Ciekawostką jest, że Animatorami są głównie panowie, bowiem tu aż 60% z nich to mężczyźni. To osoby spontaniczne, kierujące się rozumem, chociaż przyswajają informacje wszystkimi zmysłami. Czasem najpierw działają, a dopiero potem myślą, a to powoduje pewne trudności w życiu. Zmiany nie są dla nich problemem, tak samo jak inicjowanie wielu rzeczy, czy próbowanie nowości.

12. Introverted Sensing Feeling Judging – Introwertyk Percepcjonista Uczuciowiec Sędzia w skrócie ISFJ to inaczej typ osobowości Obrońca. Ten wariant ma około 13% społeczeństwa. To bardzo nietuzinkowe połączenie sprzecznych cech charakteru, bowiem takie osoby są jednocześnie empatyczne i wrażliwe, choć nieco wojownicze. To introwertywni ludzie pragmatycznie nastawieni do czynienia dobra względem innych. Typ ISFJ ceni praktyczne rozwiązania, a ich silne poczucie odpowiedzialności powoduje, że stawiają potrzeby innych ponad swoje własne. Natomiast pod wpływem stresu bądź krytyki tracą wiarę w siebie i w swoje możliwości. Ciekawostką jest to, że typ Obrońcy w większości przypadków dotyczy kobiet. Tu aż 70% są to przedstawicielki płci pięknej, a mniejszość to panowie.

13. Extraverted Sensing Thinking Judging – Ekstrawertyk Percepcjonista Myśliciel Sędzia w skrócie ESTJ to inaczej osobowość Wykonawcy. Wiele osób myśli o  takich osobach, że są niebywale praktyczne i przykładają dużą uwagę do zasad, tradycji oraz do bezpieczeństwa. Wydają się na nieco sztywne, a nawet nieustępliwe i surowe. To prawda, bo doceniają oni ład oraz porządek, ale także są niezawodni i pracowici. Wykonawcy stanowią około 11% społeczeństwa. Propagują oni dobrze znane wartości, takie jak szczerość, poświęcenie, do tego godność. Zdarza im się tworzyć wizerunek osoby, którą tak naprawdę nie zawsze są. Jednocześnie mogą być pewni siebie i skromni, albo energiczni oraz zrównoważeni. Widać tu czasem wiele sprzeczności, które czynią ich wyjątkowymi ludźmi.

  Sennik - ciąża, kobieta w ciąży, test ciążowy. Jakie znaczenie mają sny o ciąży?

14. Extraverted Sensing Thinking Perceiving – Ekstrawertyk Percepcjonista Myśliciel Obserwator w skrócie ESTP to osobowość typu Przedsiębiorca. To osoby, które wpływają na swoje najbliższe otoczenie. Lubią kontakt z ludzi, rozmowy, poza tym mają skłonność do ryzyka. Spostrzegawczy, obdarzeni odważnym poczuciem humoru – tacy właśnie są Przedsiębiorcy! Osobowość Przedsiębiorcy ma niewielki odsetek ludzi, ponieważ tylko 4,3% społeczeństwa.  Wyróżnia ich pragmatyczne podejście do problemów, duża tolerancyjność, elastyczność, ponadto cieszenie się obecną chwilą. Uczą się bardziej poprzez działanie niż teorie, a rezultaty chcieli by mieć od razu.

15. Introverted Sensing Feeling Perceiving – Introwertyk Percepcjonista Uczuciowiec Obserwator w skrócie ISFP to osobowość typu Poszukiwacz Przygód. Co wyróżnia takich ludzi? To czułe oraz delikatne osoby, które są pozytywnie nastawione do świata. Taki wariant posiada około 8% społeczeństwa. Mają oni w sobie wiele sprzecznych cech, a to właśnie czyni ich tak bardzo wyjątkowymi. Poszukiwacze Przygód stają się tym kim chcą. Wiedzą, jakie mocne strony posiadają i to skutecznie wykorzystują. Lubią wyzwania, do tego nie dają się zaszufladkować w utarte kanony piękna, czy też zachowań. Uwielbiają myśleć o tym kim są i znajdować sposoby na realizację swoich pasji. To artyści w dużo szerszym znaczeniu niż Ci się wydaje!

16. Extraverted iNtuitive Thinking Perceiving – Ekstrawertyk Intuicyjny Myśliciel Obserwator w skrócie ENTP to osobowość Dyskutanta. Jak sama nazwa wskazuje to urodzeni mówcy, „prawdziwy adwokat diabła”. Ich dowcip, rozległa wiedza i szybkie argumenty powodują, że rozmówcy nie mają z nimi większych szans. Dyskutant stanowi około 3% populacji. To osoby ekspresyjne, pełne energii, obdarzone intuicją i ogromną wyobraźnią. Mówi się o nich często wizjonerzy i bystrzaki. Osobowość ENTP należy do grupy analityków, gdzie pojawia się również Architekt, Logik oraz Przywódca.

Typy temperamentu – jakie są?

Rodzaje osobowości są odmienne, tak samo jak typ temperamentu danego człowieka. Usposobienie dopełnia test według Junga i daje nam szerszą perspektywę na nasz charakter. Co ważne, to niebywale pomocna rzecz, bowiem pokazuje nasze zainteresowania, możliwości, a także predyspozycje. Jakie są typy temperamentu? Wyróżnia się tylko 4 odmiany:

1. Choleryk

To osoba wybuchowa, ponadto uwielbia być w ruchu. Szybko podejmuje decyzje, dąży do celu, a także ma spore zdolności organizacyjne. Niestety, ale ma w sobie duże pokłady emocjonalności, które powodują, że łatwo wpada w gniew i wdaje się w kłótnie. Słowa, a także gesty pokazują zawsze emocje! Choleryk to człowiek trudny, bo w związku uwielbia dominować. Co jeszcze go wyróżnia? Wykazuje zdolności przywódcze, lubi pracę w grupie.

2. Sangwinik

Rodzaje osobowości są różne, ale sangwinik wyróżnia się radością oraz energią. Miewa jednak zmienne nastroje i szybko traci zapał, za to uwielbia towarzystwo i bycie w centrum uwagi. Mimo wszystko nie potrafi odmawiać, sporo mówi, aczkolwiek ma problemy z dotrzymywaniem terminów, na przykład w pracy.

3. Melancholik

W tym wypadku mowa o człowieku, który jest zupełnym przeciwieństwem choleryka. Dlaczego? Melancholik wydaje się smutny, aczkolwiek ma w sobie sporo z introwertyka, dlatego lubi być sam z dala od innych. Nie jest spontanicznym człowiekiem ani tym bardziej dużą towarzystwa. Kiepsko radzi sobie z krytyką, za to jest perfekcjonistą i pracusiem. To dobry analityk jednak bywa niestabilny emocjonalnie.

4. Flegmatyk

Ten typ temperamentu opisuje osoby, które są spokojne i zrównoważone, a także powolne. Mają one spory kłopot z uzewnętrznianiem swoich uczuć, ponadto unikają konfliktów. Ciekawostką jest to, że u nich procesy psychiczne przebiegają najwolniej spośród wszystkich, gdy chodzi o rodzaje osobowości.