gęste rzęsy

Co zrobić, żeby mieć gęste rzęsy?

Dla wielu kobiet rzęsy są bardzo ważnym elementem urody. W rzeczywistości pełnią one inną ważną funkcję polegającą na ochronie oka. Ich głównym i podstawowym zadaniem jest ochrona oka przed czynnikami zewnętrznymi (tj. kurzem czy brudem). Cykl wzrostu rzęs jest wynosi około 3–4 miesięcy.

Co sprawia, że rzęsy stają się słabe?

Wypadanie około 1 do 2 rzęs dziennie jest zjawiskiem normalnym. To utrata większej liczby rzęs dziennie powinna budzić niepokój. Jeśli rzęsy wypadają kępkami, należy udać się do dermatologa, który ustali przyczynę i zastosuje odpowiednie leczenie.

Główną przyczyną wypadania rzęs, podobnie jak w przypadku włosów na głowie, jest osłabienie mieszków włosowych.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na ten proces. Do najważniejszych należą: niedostateczne odżywienie mieszków włosowych – dieta uboga w witaminy, mikro- i makroelementy, zapalenie powiek lub spojówek, zaburzenia hormonalne, takie jak choroby tarczycy, menopauza; choroby autoimmunologiczne, takie jak łysienie plackowate, zażywane leki, chemioterapia, stres, nadmierna ekspozycja na Słońce i niska temperaturę.

Nieprawidłowa pielęgnacja a kondycja rzęs

Bardzo częstą przyczyną wypadania rzęs są niewłaściwie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne i estetyczne w okolicy powiek, jak np. laminacja rzęs, ich przedłużanie czy zagęszczanie, w tym przede wszystkim nieumiejętne zdejmowanie doklejanych kępek.

Wszelki brak delikatności w przypadku demakijażu lub jego braku także będą szkodzić rzęsom – niezmyty makijaż może blokować mieszki włosowe, powodować podrażnienie skóry oraz łamanie rzęs.

Korzystanie z akcesoriów, takich jak zalotka do rzęs, również może się okazać „traumatyczne”, szczególnie wtedy, kiedy jest stosowana zbyt często i niewłaściwie.

Wpływ diety na piękne rzęsy

Dieta może mieć wpływ na wzrost rzęs. Aby zapewnić im zdrowy wzrost, ważne jest spożywanie zbilansowanych, odżywczych posiłków, bogatych w witaminy i minerały.

  Aloes na twarz - jak stosować? Efekty i właściwości

Do kluczowych składników, które mogą wpływać na wzrost rzęs należą: produkty bogate w białko (nabiał, jaja, mięso, odżywki białkowe); biotynę (jaja, orzechy, zboża); witaminę C (natka pietruszki, dzika róża, papryka); żelazo (pestki dyni, wątróbka, szpinak); kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby, tran, olej z wiesiołka, awokado).

Jest także druga strona medalu, ponieważ istnieją produkty i związki, które spożywane w nadmiarze niekorzystnie wpływają na kondycję włosów, w tym rzęs. Zaliczono do nich cukier, kawę, herbatę, utwardzone oleje (przez wzgląd na tłuszcze typu trans), sól, smażona na głębokim tłuszczu żywność, alkohol,  papierosy.

Uwagę trzeba zwrócić także na przyjmowane leki lub zażywane bez konsultacji z lekarzem lub farmaceuta suplementy diety. Dla przykładu – za duża ilość witaminy A i E w diecie może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów, w tym także rzęs.

Co pomaga na porost rzęs?

Oprócz powyższych zasad, które pomogą utrzymać rzęsy w dobrej kondycji, można także wspierać ich porost, wykorzystując w tym celu naturalne środki, jak i kosmetyki, głównie odżywki.

Od lat kobiety wykorzystują domowy sposób na porost rzęs, czyli smarowanie ich olejkiem rycynowym. Jest to metoda wyjątkowo tania, a sam olejek można kupić niemal w każdej aptece. Aplikując je co 2-3 dzień, pierwsze efekty możemy dostrzec już po miesiącu. Wyraźniejsza zmiana nastąpi po około 10-12 tygodniach.

Innymi olejkami, które są także chętnie stosowane są w trosce o kondycję rzęs, są arganowy, kokosowy i ten ze słodkich migdałów. Każdy z olejków powinno się nakładać na czyste, pozbawione makijażu i rozczesane rzęsy. Najlepiej aplikować je wieczorem, aby pozostały na rzęsach przez całą noc. Wszelkie w 100% naturalne olejki nie powinny posiadać dodatkowych substancji. Jeśli jednak kupilibyśmy taki olejek, w którym znalazłby się np. aromat czy inny sztuczny dodatek, wówczas dobrze jest zachować wyższą ostrożność, żeby nie doszło do reakcji alergicznej po kontakcie substancji z okiem.

  Oczyszczanie twarzy - jak robić to prawidłowo? Krok po kroku

Do naturalnych sposobów na rzęsy można włączyć także aplikację oliwy z oliwek, która pomoże je pogrubić, zagęścić, niemniej nie wpłynie na ich długość.

Coraz większą popularnością cieszą się także dostępne w drogeriach i aptekach odżywki do rzęs. Mogą one nie tylko pobudzić wzrost rzęs, ale sprawią także, że pojawi się wysyp nowych włosków. Dobrze jest wybierać te preparaty, które w swoim składzie będą miały bimatoprost wzbogacony o kwas hialuronowy, witaminę B12 czy biotynę. Ponadto odżywki te zawierają często peptydy, glicerynę, alantoinę i ekstrakty roślinne – z zielonej herbaty, aloesu oraz świetlika lekarskiego.

Suplementy na piękne rzęsy – co brać?

Na rynku suplementów nie ma takich, które wspierałyby tylko rzęsy. Są jednak preparaty, które stosuje się jako wsparcie skóry, włosów, paznokci i rzęs. W ich składzie zazwyczaj znajdują się ekstrakty ze skrzypu polnego, kolagen, witaminy: A, C, E i te z grupy B, przede wszystkim biotyna i kwas foliowy, cynk i selen.

Jak dbać o rzęsy bez kosmetyków?

Pamiętaj, że rzęsy do włosy. Jak każde włosy, potrzebują użycia wobec nich szczotki do rzęs. Czesanie rzęs można wykonywać po każdorazowym umyciu twarzy i demakijażu oczu, ale także przed nałożeniem mascary. Dzięki temu będą one lepiej rozdzielone, a tusz dodatkowo ich nie poskleja.

Dobrze jest pamiętać także o tym, żeby nie pocierać mocno powiek. Rzęsy przez to mogą się połamać, a mieszki uszkodzić.

Wybierając tusz do rzęs, spróbuj zweryfikować jego skład. Być może uda Ci się znaleźć taki, który wzbogacono o witaminy, np. E lub ekstrakty i woski roślinne, np. olejki konopne, rycynowe czy panthenol. Można także spróbować wyeliminować tusz do rzęs i spróbować je podkreślić, nakładając na nie hennę.

Materiał promocyjny.