kobieta lapie autostop

Autostopem po Polsce i Europie – jak się przygotować? Praktyczne porady

Wiele osób szuka alternatyw dla wycieczek zorganizowanych przez biura turystyczne.  Chodzi nie tylko o niższe koszty podróży, ale również o poznanie danego kraju z zupełnie innej perspektywy. Nieutarte szlaki, nowe znajomości, przemieszczanie się za darmo – autostop może być doskonałą odmianą dla tradycyjnych wyjazdów. To ulubiony sposób nie tylko młodych studentów! Masz obawy przed tego typu podróżowaniem? Tak naprawdę nie wiesz, czego się spodziewać? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Autostop porady – ABC dla podróżniczek!

W podróż autostopem nie zabieraj zbyt dużo rzeczy. Spory bagaż nie zmieści się do każdego środku transportu, może również niektórych zniechęcić do zabrania Ciebie. Duży plecak turystyczny będzie łatwy do przenoszenia, ponadto niezwykle praktyczny i pojemny.

Do niego spakuj jedynie najpotrzebniejsze przedmioty, przede wszystkim mapę. Drogocenne rzeczy oraz dokumenty trzymaj przy sobie, na przykład w modnej saszetce-nerce na biodrach.

Płaszcz przeciwdeszczowy, wygodne buty, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, apteczka, latarka – to baza każdego autostopowicza. Zaoszczędzisz dodatkowe miejsce w bagażu decydując się na mini wersje kosmetyków, można też się podzielić między współpasażerami kto co zabiera.

Pamiętaj, że najbezpieczniej podróżować autostopem w parach mieszanych! Towarzystwo chłopaka lub przyjaciela może okazać się przydatne w wielu sytuacjach.

We dwójkę będzie wam raźniej przetrwać kryzys, czy „złapać okazję”. Zawsze ktoś może pilnować bagażu, a druga osoba, na przykład rozglądać się za noclegiem, czy udać się do sklepu. Wyjazd pełen przygód i niespodziewanych zwrotów akcji będziecie wspominać jeszcze długo po powrocie.

Autostopem po Polsce

Gdy decydujesz się rozpocząć swoją przygodę z autostopem najlepiej nie wybierać się zbyt daleko. Na początku udaj się w nasze rodzime góry lub nad morze bądź do popularnych miast, takich jak Warszawa, czy Kraków. Nie musisz się martwić, że nie znasz języka, albo obyczajów kulturowych i religijnych. Co więcej, te trasy są bardzo popularne, więc potencjalnych środków transportu będzie sporo.

  Sennik ogień, pożar, dym. Co oznaczają we śnie?

Swoją przygodę rozpocznijcie od często uczęszczanej drogi wyjazdowej z miasta, w ten sposób zwiększycie szanse, że ktoś się zatrzyma i was zabierze. Warto zaglądać również na stacje benzynowe. Unikaj za to autostopowania nocą, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne.

Przed wyjazdem poznajcie dokładnie trasę podróży, dzięki temu nawet krótka podwózka przybliży was do miejsca docelowego. Czasem trzeba być cierpliwym i spędzić nawet kilka godzin na drodze zanim uda Ci się dotrzeć w wymarzone miejsce.

Autostopem po Polsce podróżuje wiele osób, zwłaszcza w okresie wakacyjnym i festiwalowym. Istnieją nawet klubu zrzeszające fanów takich wyjazdów, znajdziesz je bez trudu w sieci. Można spać w namiocie, albo w tanich hostelach, opcji jest sporo. W ten sposób cała wyprawa będzie kosztować grosze.

Autostopem po Europie

Wyjeżdżając poza granice kraju trzeba być przygotowanym na znaczne utrudnienia. Dla wielu osób barierą może być język, nie każdy zrozumie angielski. Warto porozumiewać się za pomocą gestów, czy przy użyciu słownika w telefonie.

Podróż samochodem po Europie to także bariery kulturowe. Wcześniej musisz poznać obyczaje danego kraju – to bardzo ważne! Nie wszystkie stroje są wszędzie odpowiednie, tak samo jak zachowania. Warto poczytać także prawo, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności, no i kłopotów z policją. Pamiętaj, że zatrzymywanie pojazdów na autostradzie jest karalne! Przed wyjazdem sprawdź pogodę, a także czy nie ma jakiś remontów dróg itd. To wszystko może mieć wpływ na przebieg wyprawy.

Gdzie autostopem po Europie? Dużo osób decyduje się na Holandię. Dogadasz się tam po angielsku, francusku oraz niemiecku. Ludzie są mili i chętnie zabierają podróżnych. Podobnie, jak we Francji. To prawdziwa mekka dla fanów darmowych przejazdów. Tutaj jednak można dostać mandat, jeśli będziemy „łapać okazję” w niedozwolonym miejscu. Dużą popularnością cieszą się również wyjazdy do Niemiec, Czech, Słowacji, a także do Bułgarii.