Wrastające włoski – dlaczego wrastają i jak tego uniknąć?

Spora część kobiet boryka się z problemem wrastających włosków. To nie tylko źle wygląda, ale również znacznie utrudnia nam usuwanie tych odrastających.

Jak zapobiec  wrastaniu po depilacji? Jak się pozbyć takich włosków? Sprawdź!

Powody wrastania włosków

Zdecydowanie najczęściej wrastają włoski pojawiające się na nogach. Powodów tego zjawiska może być wiele. Będzie to spowodowane, między innymi:

  • tępymi ostrzami maszynki
  • nie stosowaniem się do podstawowych zasad higieny, czyli korzystanie z brudnej maszynki lub tej z zardzewiałym ostrzem. Nie zmycie resztek pianki bądź kremu też pogarsza sytuację naskórka.
  • nie wykonywaniem systematycznie peelingów nóg, albo wręcz przeciwnie, zbyt agresywnym złuszczaniem obumarłego naskórka
  • nieodpowiednią techniką depilacji
  • zbyt suchą skórą
  • za częstym usuwaniem włosków
  • nagminnym noszeniem zbyt obcisłej odzieży, czyli wąskich spodni lub rajstop
  • zapominaniem o nałożeniu odpowiednich kosmetyków po depilacji.

Wrastającym kosmykom towarzyszą zaczerwienienia, a nawet ropne i bolące krosty – jest to objaw zapalenia mieszków włosowych. Są to niestety, dość mocno widoczne symptomy, których trudno się pozbyć. Występują pojedynczo, albo w skupisku. Póki ich nie wyleczysz nie złuszczaj mocno skóry, bo rozprzestrzenisz ten problem na większą część ciała.

Wrastające włoski w miejscach intymnych

Kolejnym miejscem, w którym często widać wrastające włoski to okolice intymne. Skóra jest tam bardzo delikatna, więc łatwo o podrażnienia. Do tego zapominamy o systematycznym jej nawilżaniu, a nawet złuszczaniu.

Zazwyczaj dochodzi do wrastających włosków, gdy stosujemy nieodpowiednią metodę depilacji. Wyrywanie wraz cebulkami to główny winowajca, choć nawet golenie maszynką może doprowadzić do wrastających włosków w miejscach intymnych. Laserowe usuwanie to najlepsze rozwiązanie!

  Pastelowy blond - jak wygląda, jak go uzyskać i komu pasuje?

Wrastające włoski po depilacji – co zrobić?

Jeśli już pojawiają się wrastające włoski trzeba, jak najszybciej działać. Co zrobić?

Sięgnij po odpowiednie kosmetyki. W razie konieczności udaj się na konsultację do lekarza. Przez jakiś czas unikaj depilacji. Dlaczego? Pozwól kosmykom wydostać się na zewnątrz i rosnąć prosto.

W międzyczasie stosuj peelingi, na przykład domowe z kawy lub z soli. Dobrze działa wykorzystywanie do złuszczania naskórka szczotek, szorstkich rękawic lub innych tego typu przedmiotów. Raz na jakiś czas zastąp je maseczkami, które dodatkowo zmiękczają naskórek.

Zachowaj jednak umiar i nie rób tych zabiegów codziennie! Każdorazowo po kąpieli dogłębnie nawilżaj skórę. Mocznik w składzie kosmetyków doskonale się do tego sprawdza. Pamiętaj, że przez miękką będzie zdecydowanie lepiej wydostać się włoskom na zewnątrz!

Po każdej depilacji nakładaj na skórę kojące preparaty. Niektóre z nich opóźniają wzrost kosmyków. Gdy pojawi się zapalenie mieszków włosowych udaj się do dermatologa lub na początku zdecyduj się na domowe triki, takie jak nakładanie papki z aspiryny, albo z sody oczyszczonej. Pomocny okaże się płynny aloes, a także kąpiel w rumianku.

Jakie kosmetyki na wrastające włoski?

Gdy doszło do pojawienia się wrastających włosków należy smarować tę część ciała odpowiednimi preparatami. Na rynku znajdziemy specjalne środki, choć na początku można zdecydować się na kosmetyki ogólnie dostępne. Kwasy AHA (mocznik), LHA i PHA się doskonale sprawdzają.

Wykorzystaj olejek herbaciany, który działa przeciwzapalnie i dezynfekująco. Likwiduje on stany zapalne, a jednocześnie leczy skórę. Sięgnij też po ałun o właściwościach antyseptycznych.

Maść na wrastające włoski po depilacji

W sklepach oraz w aptekach pojawia się mnóstwo maści na wrastające włoski. Zmiękczają one skórę, do tego opóźniają wzrost kosmyków. Powinny mieć w sobie mocznik, a także olejki roślinne – herbaciany, arganowy, rumiankowy, nagietkowy, z pestek migdałów, z kminku czarnego.

  NovaClear ACNE – odpowiedź dla cery trądzikowej

Punktowo aplikuj maść Alantan plus, Plarixu, czy popularny wysuszający Sudocrem. Niekiedy należy użyć silniejsze preparaty, które są dostępne tylko i wyłącznie na receptę. Więc wizyta u lekarza jest koniecznością

Krem przeciw wrastaniu włosków

Wiele marek oferuje specjalne kremy przeciw wrastaniu włosków, między innymi Veet. Nakładasz je po depilacji. Dużą popularnością cieszy się również Pilarix, który docelowo ma zupełnie działać na coś innego, ponieważ na zrogowacenie skóry.