toksyczny mezczyna

Toksyczny facet – 10 sygnałów, które pomogą Ci go rozpoznać!

Niestety, ale toksyczne związki zdarzają się bardzo często. Pewne sygnały pokazują nam, że relacja nie jest zdrowa i przeważają tam negatywne zachowania. Co robi toksyczny facet? Sprawdź koniecznie!

Toksyczny facet – czyli jaki?

Kiedy mowa o toksycznym facecie to ma on pewne charakterystyczne cechy. Na początku mężczyzna nie specjalnie pokazuje swoje prawdziwe oblicze, bo skrzętnie ukrywa swój charakter. Tacy przedstawiciele płci brzydkiej są brutalni oraz okrutni, szybko wpadają w gniew, do tego nie znoszą sprzeciwu.

Bywa, że toksyczny facet pojawia się i znika. Jest pewnego rodzaju energetycznym wampirem. Udaje ofiarę, do tego krytykuje dosłownie wszystko. To osoba nieczuła, która ma gdzieś innych. Czujesz się wobec tego u boku takiego mężczyzny źle, ale go kochasz i nie chcesz z tego związku rezygnować, mimo iż zamyka Cię w przysłowiowej „złotej klatce”.

Cechy toksycznego faceta – jakie są?

Istnieją pewne cechy toksycznego faceta. Wyróżnia się, między innymi:

 • despotę, który uwielbia dominować, a także podporządkowywać wszystkich
 • choleryka, który wpada w gniew przy byle okazji, pojawiają się wobec tego napady furii i wybuchy, jednak po każdych przeprosinach scenariusz ponownie się powtarza
 • utajonego choleryka, który ukrywa uczucia, a potem je z siebie wyrzuca, jest on bardzo zamknięty w sobie
 • narcyza – nie widzi nikogo poza sobą, dlatego wymaga ciągłego zainteresowania i adoracji
 • mądrala – wie zawsze wszystko najlepiej i nie obchodzą go mądrości innych, często krytykuje oraz prowadzi długie debaty
 • pesymista – wszystko w jego życiu jest nie tak, a inni mają lepiej
 • wybawca – służy radą nawet jeśli nie jest o nią proszony, do tego brakuje mu w wielu sprawach taktu
 • niewinny – obarcza Ciebie całą odpowiedzialnością, mało tego nigdy nie przeprasza i nie wyciąga ręki na zgodę, jako pierwszy.
  INTP (osobowość typu Logik) - cechy, zalety, wady, znani Logicy

Toksyczni faceci są wobec tego:

 • samolubni
 • narcystyczni
 • agresywni
 • niewdzięczni
 • bywają tyranami
 • kłamią
 • manipulują innymi.

Toksyczny mężczyzna – jak go rozpoznać? 10 sygnałów

Zakochana kobieta nie dostrzega wielu wad, mało tego bagatelizuje pewne nawet wyraźne sygnały wysyłane przez mężczyznę. Wiele z nich jasno pokazuje jednak, że jest on toksyczny i najlepiej, jak najszybciej skończyć taką znajomość. Jakie to znaki? Poniżej znajdziesz 10 sygnałów, które powinny dać Ci do zrozumienia, że spotykasz się z toksycznym facetem:

1. Nadmierna kontrola

Toksyczny mężczyzna ma chęć nieustannej kontroli, czyli wszystko sprawdza i wymaga tłumaczeń. Zazwyczaj nie wierzy w to co mówisz. Zaczyna czytać wiadomości, przeglądać telefon, czy też wywierać na Tobie presje. Szuka powodów do zazdrości, nawet jeśli one nie istnieją.

2. Jest zaborczy

Oprócz niezdrowej zazdrości w waszym związku pojawia się zaborczość. Chce, żebyś koncentrowała się tylko i wyłącznie na nim, jak i na jego potrzebach. Wymaga wiele czasu oraz zainteresowania. Poprzez to izolujesz się coraz bardziej od otoczenia i jesteś na jego wyłączność.

3. Krytyka

Nie da się ukryć, że toksyczny facet wykorzystuje krytykę przy każdej możliwej okazji. Nie podoba mu się Twoja waga, stylizacja, praca, czy też to jak gotujesz. Drobne preteksty mogą być powodem do podburzenia poczucia wartości zwłaszcza w otoczeniu innych ludzi. To zdecydowany przejaw braku respektowania uczuć drugiej strony, a nawet jej poniżania.

4. Zawsze zrzuca na Ciebie winę

W sytuacji, gdy facet jest winny i tak obarcza Ciebie odpowiedzialnością. Nie potrafi przyznać się do błędu, a tym bardziej przeprosić. Zostawia poczucie winy i Tobą manipuluje.

5. Kłamie

Facet nie jest szczery, co więcej wymyśla, kombinuje i tworzy iluzje, w którą Ty zazwyczaj bezgranicznie wierzysz.

6. Szantaż emocjonalny

  Samiec alfa - kto to jest? Cechy charakteru i psychologia alfy

W toksycznym związku partner wymusza pewne zachowania, poprzez odwoływanie się do miłości. Niestety, ale kobiety ulegają i w pewien sposób siebie poświęcają.

7. Przemoc fizyczna

Nie każdy toksyczny facet posuwa się do przemocy fizycznej, ale obok niej często pojawia się ta psychiczna, która jest równie bolesna.

8. Awantury

Kłótnie, sprzeczki i awantury są na porządku dziennym, tak naprawdę byle pretekst jest dobry by je wywołać. Nie brak tu przekleństw.

9. Wrogość

Kobieta w toksycznym związku nie czuje się kochana, wręcz przeciwnie, ciągle otrzymuje od partnera negatywne uczucia.

10. Samotność

Nawet będąc w związku kobieta może czuć się samotna, tak jest z reguły przy toksycznych mężczyznach. Brak wsparcia, miłości oraz pomocnej dłoni to norma.