kobieta psika sie perfumami

15 sposobów na sprawdzenie czy perfumy są oryginalne

Perfumy kochają nie tylko kobiety, bo i mężczyźni mają do nich ogromną słabość. W buteleczkach znajdziemy przeróżne nuty. Markowe produkty zachwycają pięknymi kompozycjami zapachowymi, ale ich cena może odstraszać. Czy warto kupić podróbki? Jak sprawdzić oryginalność perfum? Koniecznie sprawdź nasze triki, dzięki którym poznasz, że dany zapach to fake!

Oryginalność perfum – jedyna pewność jakości

Zapach może podkreślić nasz styl, osobowość i wyjątkowe chwilę. Firmowe perfumy to idealny pomysł na prezent dla bliskich osób, a nawet dla samego siebie, i to bez specjalnej okazji. We flakonikach ukryte są liczne mieszanki, które dosłownie uwodzą aromatami. Kwiaty, orientalne nuty i romantyczne bądź mocne oraz egzotyczne? Możliwości jest cała masa. Unikatowe zapachy są niekiedy znakiem rozpoznawczym wielu popularnych marek. Ciekawostką jest to, że stworzenie takiego produktu może zajmować nawet lata. Co ważne, oryginalne perfumy są wytwarzane z najwyższej jakości składników, dlatego ich cena bywa aż tak wysoka. To powoduje, że są niezwykle trwałe i utrzymują się przez wiele godzin. Głowy przenikają się w subtelny sposób, to kolejny plus oryginalnych perfum. Fantazyjne flakoniki, logo, a także opakowanie – wszystko wpływa na koszt tego towaru i odbija się na jego jakości.

flakony perfum

Jak sprawdzić czy perfumy są oryginalne? 15 sposobów

Na rynku jest masa zapachów, niestety również podróbek kiepskiej jakości. W czasie zakupów musimy wykazać się sporą ostrożnością, aby przez przypadek nie kupić produktów jedynie imitujących naszą ulubioną kompozycję. Na co należy zwrócić uwagę? Jest sporo detali, które mogą wskazywać, że mamy do czynienia jedynie z tanim zamiennikiem.

Poniżej znajdziesz wyszczególnione elementy, które mogą wskazywać na to, że to fake lub odwrotnie, na oryginalność danych perfum. Przeanalizowanie tych 15 punktów pozwoli Ci zyskać pewność podczas zakupów online, jak i w stacjonarnych punktach. Sprawdzanie oryginalności perfum krok po kroku:

1. Cena

Bywa tak, że niska cena kusi, ale to może być sygnał ostrzegawczy, że kupujemy jedynie gorszą imitację, a nie nasz ulubiony zapach. Zawsze szukaj perfum w renomowanych drogeriach i w salonach, bo tam masz pewność, że produkt jest autentyczny. Oczywiście również w takich miejscach zdarzają się akcje promocyjne i też uda się trafić dobrą okazję. Różnica jednak nigdy nie będzie aż tak wielka, jak w przypadku tanich podróbek za kilka złotych.

2. Pojemność

Wiele firm oszukuje w kwestii pojemności buteleczek, ale to łatwo zweryfikować chociażby na stronie producenta. Podróbki miewają zawyżoną lub zaniżoną wartość i to jasno sugeruje, że to jest fake. Na to niestety, ale mało osób zwraca uwagę, a szkoda, bo łatwo to sprawdzić i uniknąć zakupowej wpadki.

3. Flakon

Markowe zapachy są ukryte w pięknych flakonikach o idealnym kształcie i z wieloma charakterystycznymi detalami. Design jest dopracowany, a więc nie ma mowy o niedociągnięciach oraz o kiepskiej jakości tworzywie. Na buteleczce zawsze znajdują się etykiety z najważniejszymi informacjami. Co je wyróżnia? Łatwe w odczytaniu litery, które są równo rozmieszczone, poza tym widnieje tam kod kreskowy. Czasem niuanse zdradzają, że zapach jest jedynie tanią imitacją, więc się im dokładnie przyglądaj.

4. Kartonik

Perfumy renomowanych marek są sprzedawane wraz z kartonowym opakowaniem, który ma wszelkie dane i logowania. Wewnątrz zazwyczaj jest specjalna konstrukcja, dzięki niej flakonik jest dobrze zabezpieczony. Karton perfum wyróżnia się wysoką jakością oraz dbałością o drobne elementy. Tu wszystko jest dobrze przemyślane i to pod każdym względem. Numer seryjny i naklejka na spodzie to absolutne minimum, gdy chodzi o tekturowe opakowanie. Uważaj, bo i to bywa podrabiane!

5. Folia

Karton wysokiej jakości jest szczelnie otulony folią. Takie zabezpieczenie nigdy nie odstaje, bo jest perfekcyjnie zrobione. W tym wypadku sygnałem ostrzegawczym będą odstające rogi, podklejenia i bąble. W markowych produktach celafon ściśle przylega do opakowania, poza tym jest gruby.

  Jogurt naturalny w pielęgnacji skóry - 10 właściwości jogurtu na skórę

6. Atomizer

W wielu flakonikach mamy atomizer do rozpylania zapachu. To ważny element, który może sugerować, że dana perfuma to fake. Na co tutaj uważać? „Dziurka” jest zlokalizowana centralnie na środku, czyli będzie równo rozmieszczona. Kolejną rzeczą jest to w jaki sposób rozpyla produkt. Markowe opakowania są skonstruowane tak, aby lekkie naciśnięcie dawało subtelną „chmurkę”, a mocniejsze dozują już dużo więcej zapachu. W podróbkach bez względu na siłę i tak uzyskamy tylko jeden efekt – spora ilość rozpylona na ogromnej powierzchni.

7. Kolor perfum

Nie zawsze flakoniki perfum są przezroczyste, bo bywają również kolorowe, aczkolwiek te transparentne pozwolą nam szybciej odkryć podróbkę. Czasami odmienna barwa od razu sugeruje, że w środku nie znajdziemy naszej ulubionej kompozycji zapachowej. Dodanie barwników to norma, dlatego też fake brudzi niekiedy odzież i skórę, ponadto powoduje reakcje alergiczne. Imitacje dają dużo większe prawdopodobieństwo tego, że nasz organizm źle na nie zareaguje. Kiepskiej jakości składniki posiadają wiele wad.

8. Zapach

Zdecydowanie tylko wprawny nos będzie w stanie od razu poznać podróbkę, choć wiele firm tworzy naprawdę podobne nuty, które na początku mylą. Jak sprawdzić, czy to towar renomowanej firmy? Markowe produkty przechodzą przez kilka faz, czyli mowa o zmianie nut, które w miarę upływu czasu nieco się zmieniają. Dodatkowo ich kompozycje potrafią utrzymywać się dużo dłużej niż tanie imitacje. Czasem podróbka i prawdziwa woń wydają się identyczne, ale tu czas może naprawdę sporo zmienić. Mocny odór alkoholu również sugeruje, że coś jest nie tak, podobnie jak brak zmiany bazy, a także nuty – głowy i serca.

kobieta wacha perfumy

9. Kod kreskowy

Jak już wspominaliśmy markowe towary są specjalnie oznakowane. Firmowe zapachy posiadają swój indywidualny kod kreskowy, a tuż obok mamy jeszcze inne dane, między innymi datę, miejsce produkcji i pojemność flakoniku. Koniecznie sprawdź, czy informacje z kartonu oraz butelki są identyczne. Szukaj ich zawsze na spodzie. Co ważne, w sieci bez trudu można zbadać wiele kodów bez wychodzenia z domu. Kiedy wyszukiwarka nie jest w stanie odnaleźć numerów nie zawsze to oznacza, że to fake, bo wersje mini, na przykład te pochodzące z zestawów kosmetycznych, czy ze sklepu bezcłowego na lotnisku mogą być pozbawione tego detalu lub mieć zmieniony układ liczb. To wszystko ma na celu zmniejszenie ryzyka kopiowania produktów i wprowadzania ich na rynek.

10. Miejsce zakupu

Firmowe perfumy są dostępne wyłącznie w renomowanych drogeriach lub salonach stacjonarnych, podobnie gdy mowa o miejscach online. Jeśli znajdujesz produkt na aukcji lub kupujesz od osoby prywatnej, a ona nie może udokumentować skąd pochodzi zapach lepiej zrezygnować. W internecie i małych sklepikach z pewnością trudno trafić na oryginalne towary zwłaszcza znanych domów mody. To głównie ich podróbki kiepskiej jakości w niskiej cenie.

11. Nakrętka

Nie tylko flakon i karton ma znaczenie, ale i sam korek. On również musi być perfekcyjny pod każdym względem, a zatem doskonale pasować do buteleczki. Dziwny wygląd, zły kolor, czy kiepskiej jakości materiał – to powinno wzbudzić w Tobie wątpliwości co do oryginalności perfum. Zakładanie oraz zdejmowanie nakrętki nie może powodować żadnych kłopotów. Odwrócenie jej do góry też pomoże uzyskać wiele cennych informacji, bowiem nawet w takiej pozycji zatyczka musi dobrze się trzymać i spełniać swoje zadanie, czyli chronić atomizer.

12. Rurka

Rurka od dyszy atomizera pozwala nam na dozowanie zapachu. Jak wygląda ta umieszczona w „prawdziwych” perfumach? Musi być równa, wysokiej jakości i ukryta bezpośrednio w „kapturku”. Cienka rurka dopasowana proporcjonalnie do flakonu zapewnia o oryginalności towaru. Dotyka ona dna, dzięki temu możemy zużyć zapach do samego końca. Fake ma zazwyczaj grube oraz krótkie modele.

13. Porównanie perfum z testerem

Czasami mamy szansę porównać perfumy z testerem. Warto to robić, bo to może rozwiać nasze wątpliwości. Ta sama kompozycja musi tak samo pachnieć i reagować na zmianę nut. W wielu drogeriach znajdziesz masę próbek, które można zaaplikować bezpośrednio na skórę bądź na specjalny pasek. To może okazać się niebywale pomocne przy porównywaniu, czy aby na pewno udało nam się kupić oryginalny produkt, a nie jego kiepską imitację.

  Sucha skóra – jak nawilżać skórę i jakie kosmetyki nawilżające wybrać?

14. Perfumetki

Testery są powszechnie dostępne i można dostać je nawet jako gratis, na przykład w drogerii. Niepokojące są już nieco większe opakowania, tak zwane perfumetki, czyli podłużne, wąskie buteleczki zamykane na korek lub z klasycznym atomizerem. Tu kluczem jest pojemność, detale i zawarte na opakowaniu informacje. Zdarza się, że firmy wypuszczają na rynek takie mini wersje, na przykład do torebki, aczkolwiek zdecydowana większość z nich to podróbki niskiej jakości. Dokładnie przyjrzyj się opakowaniu!

15. Logo

Firmowe produkty wyróżniają się tym, że posiadają logo marki. Jeśli chodzi o perfumy również widać na nich ten detal. Znak zdobi zapachy domów mody, jak i niszowych producentów. Dokładnie przeanalizuj jego wygląd, wielkość oraz lokalizację. Czy jest coś co ma Cię zaniepokoić? Krzywe, niewyraźne i podejrzanie małe elementy logowania – to być może wyraźny sygnał, że to podróbka o kiepskim składzie, i designie.

To 15 najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać podczas zakupów perfum. Sprawdzenie tych kilku kwestii zajmie chwilę, ale warto to zrobić, aby uniknąć zakupowej wpadki i wydania pieniędzy na bubel. Zakupy online i te stacjonarne – obie wersje pozwalają nam zweryfikować nawet najdrobniejsze detale. Zawsze możesz jeszcze dopytać sprzedawcę, ponadto żądać certyfikatu lub innej formy potwierdzenia autentyczności konkretnego zapachu. Dociekliwość jest kluczowa, bo niekiedy trudno dojść do prawdy po zdjęciach aukcji, które mogą być ukradzione, czyli nieprawdziwe.

kobieta pryska sie perfumami

Czy czasem warto kupić podrabiane perfumy?

Podrabiane perfumy i inne kosmetyki cieszą się sporą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze. Dodatkowo fake to towar łatwo dostępny, zarówno w sieci, jak i w sklepach stacjonarnych. Za kilka złotych możemy mieć nawet 100 ml. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że aż tak mocno odbiegają od autentyków i to pod wieloma względami, od designu, po zawartość flakonu.

Nie da się ukryć, że podróbki są tańsze, ale za byle jakością kryje się mniejsza intensywność woni, poza tym zdecydowanie różnią się one składem od pierwowzoru, bo w środku mamy głównie imitacje popularnych tonów. Wiele osób decyduje się na podrabiane zapachy, bo według nich nie ma co przepłacać skoro są aż tak podobne do tych oryginalnych. Czy warto je kupić? Mogą one być niebezpieczne dla zdrowia, na przykład powodować liczne reakcje alergiczne. W przypadku firmowych towarów zjawiska niepożądane są dużo rzadsze. Mimo wszystko masa osób nabywa tańsze zamienniki. To dobra opcja, gdy:

  • nie zależy Ci specjalnie na trwałym zapachu
  • chcesz przetestować wiele nut, a nie chce wydawać zbyt dużo pieniędzy
  • nie zależy Ci na wysokiej jakości
  • lubisz zmieniać kosmetyki, a masz na to ograniczony budżet.

Podróbki niosą ze sobą ryzyko, bo ich niska cena odbije się na jakości opakowania, jak i na samej zawartości. Nie każdemu to jednak przeszkadza. Fanów imitacji popularnych zapachów jest sporo. Dla nich to pewnego rodzaju synonim luksusu, na który w zasadzie stać każdego. Czasami nieświadomie kupujemy perfumy i nie wiemy iż to fake, bo uwierzyliśmy sprzedawcy na słowo lub nie zastanawialiśmy się specjalnie skąd tak niska cena. Dobór perfum to kwestia indywidualna, podobnie jak zakup tych oryginalnych oraz podrabianych.