wydepilowane nogi

Depilacja a ciąża – co musisz wiedzieć?

W trakcie ciąży chcemy czuć się piękne i zadbane, prawda? Dlatego ważne jest dla nas wykonywanie depilacji nóg, wąsika czy stref intymnych. Jednak nie każdy sposób przeprowadzania depilacji będzie właściwy. Jakie metody są odpowiednie w tym szczególnym czasie, a których powinnaś unikać? Sprawdź wszystkie poniżej!

Dylematy i trudności w depilacji podczas ciąży

Dlaczego temat depilacji w czasie ciąży jest warty uwagi? Ponieważ nie każda metoda jest odpowiednia do wykorzystania, gdy spodziewasz się maleństwa. Poza tym z czasem Twój brzuch z pewnością stanie się większy i będzie utrudniał pochylanie się i dostrzeganie np. strefy intymnej. Kolejna kwestia to zalecenie lekarza prowadzącego, by wykonać depilację przed planowanym zabiegiem cesarskiego cięcia. To wszystko sprawia, że o pozbyciu się zbędnych włosków powinnaś pomyśleć dużo wcześniej.

Najbezpieczniejsza forma depilacji w ciąży

Dlaczego manualne golenie maszynką jest uznawane za najbezpieczniejsze? Ponieważ nie wymaga nakładania specjalistycznych preparatów, stosowanie wysokich temperatur czy posługiwania się urządzeniami. Golenie maszynką to również bardzo szybki sposób na pozbycie się niechcianych włosków. Z czasem jednak może być utrudnione, gdy brzuch zaczyna się robić coraz większy. Poza tym pielęgnację trzeba wykonywać często, bo już na drugi dzień włoski zaczynają odrastać.

Skuteczne metody niewymagające golenia

Usuwanie włosków golarką nie dla każdej z nas jest atrakcyjne. Dlatego są kobiety, które sięgają po inne metody dozwolone w czasie ciąży. Należy do nich np. pasta cukrowa i depilacja woskiem. Pierwsza z metod polega na naniesieniu produktu na wybrane miejsca ciała i pozbycie się jej zdecydowanym ruchem. Pasta cukrowa nie jest alergizująca, pozbawiona jest również sztucznych barwników. Może być jednak uciążliwa pod kątem bólu. Z drugiej strony jest jeszcze depilacja woskiem. Nie zaleca się jej jednak wykonywać w pierwszym trymestrze ze względu na najwyższe ryzyko poronienia. Zawsze też należy skonsultować się wcześniej z lekarzem prowadzącym.

  Jedwab do włosów - jak go stosować na włosy? Właściwości i efekty

Jakich metod depilacji unikać podczas ciąży?

Istnieją pewne sposoby na usuwanie włosków, których nie zaleca się stosować w przypadku kobiet ciężarnych. Nie zawsze mają one związek z bezpośrednim oddziaływaniem na płód, jednak pośrednie skutki mogą przyczynić się do stresu, bólu i wywołania skurczy. Do takich niewskazanych metod depilacji zaliczają się:

  • elektroliza;
  • laser;
  • kremy do depilacji;
  • depilator;
  • ultradźwięki.

Wybór formy depilacji a samopoczucie Twoje i dziecka

Najważniejsze dla kobiety w ciąży jest to, by dziecko urodziło się zdrowe. Dlatego zabiegi estetyczne i wybrane metody ich realizacji dopasowywane są do indywidualnych odczuć ciężarnej. Pewne metody mogą być zupełnie bezbolesne i nie powodują dodatkowych napięć. Inne natomiast zbyt mocno nadwyrężają rozchwiane emocje. Dlatego najlepiej jest wcześniej wypróbować wszystkie możliwe sposoby, aby upewnić się, który będzie najlepszy. Dzięki temu można oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu podczas ciąży.