barwiarstwo

Pomysł na hobby: Barwiarstwo

Hobby to sposób na odskocznię od codzienności, najczęściej w formie relaksu. Coraz więcej osób jednak poszukuje aktywności, które zapewniają nie tylko odpoczynek po pracy, ale i rozwój. Zanurzenie się w inspirującej pasji pomaga osiągnąć harmonię w życiu, a hobby, które wciąga, nigdy się nie nudzi. Tak właśnie jest z barwiarstwem.

Co to jest barwiarstwo?

Barwiarstwo to zawód barwiarza, czyli osoby zajmującej się farbowaniem tkanin i przędz. Kiedyś było to popularne rzemiosło, potem zaś przejął je przemysł. Współcześnie barwiarstwo wraca na salony w postaci pasji. Farbowanie tkanin czy włóczek wpisuje się na listę cenionych umiejętności, które dają piękne rezultaty. Szczególnie, jeśli do barwienia wybieramy naturalne barwniki.

Na czym polega farbowanie?

Nowoczesne barwiarstwo polega na tym, że tkaniny lub przędze zanurza się w wodnym roztworze barwnika. Taką farbę podgrzewa się, aby kolory dobrze związały się z włóknami. Następnie do roztworu dodaje się odpowiednich utrwalaczy, nazywanych zaprawami. W wyniku tradycyjnego procesu farbowania powstaje cała gama kolorów, zarówno intensywnych i nasyconych, jak i stonowanych, szlachetnych i pastelowych.

Barwiarstwo jako hobby – zalety

Jako hobby farbowanie sprawdza się świetnie, ponieważ łączy kilka aspektów. Przede wszystkim jest twórcze, rozwija kreatywność i wrażliwość kolorystyczną. Poza tym, to ukłon w stronę przyrody i poszanowanie jej zasobów. Nie jest to zajęcie wymagające niezwykłego sprzętu. Przy odrobinie wysiłku naturalne barwniki można zdobyć samemu, a narzędzia potrzebne do barwienia znajdują się w każdym domu. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wykorzystania efektów barwiarstwa do wielu różnych dziedzin rękodzieła.

  Życzenia na dobranoc - 110 najpiękniejszych tekstów i wierszyków

Skąd popularność naturalnego farbowania?

Naturalne farbowanie stało się bardzo popularne jako alternatywa dla chemicznych i szkodliwych barwników. Barwiarstwo daje możliwość pofarbowania ubrań czy dodatków ekologicznymi barwnikami. W dodatku samodzielnie można stworzyć kolory, które nie są osiągalne przy pomocy syntetycznych farb z saszetki.

Dlaczego to takie wciągające?

Kiedy już spróbujesz tworzenia kolorów z natury, możesz całkowicie się zatracić w barwiarstwie! Farbowanie roślinami dostarcza wielu wrażeń i sporą dawkę przyjemności. Samo wyjście po dzikie barwniki sprawia radość. Obserwacja, jak zmieniają się nasze ubrania czy włóczki podczas barwienia jest jak wizyta w pracowni alchemicznej. Ilość kolorów, jakie można samemu stworzyć, jest nieograniczona, dlatego łatwo można się zatracić.

Spróbuj barwiarstwa i wyczaruj piękne przedmioty

Barwienie materiałów czy sznurków dla większości osób to dopiero przystanek przed wykreowaniem docelowych przedmiotów. Samodzielnie zafarbowane tekstylia przydadzą się w wielu innych działaniach i pozwolą stworzyć unikalną odzież, dekoracje itp. Zobacz, gdzie możesz wykorzystać umiejętność ręcznego barwienia:

  • szycie – ubrań, zabawek, dodatków do wnętrz z kolorowych, naturalnie barwionych tkanin;
  • makrama z własnoręcznie farbowanych sznurków;
  • haft nićmi barwionymi lub na farbowanej tkaninie;
  • koronki z barwionych sznurków;
  • dzierganie z wełny farbowanej roślinami;
  • szydełkowanie z kolorowej włóczki;
  • tkanie z farbowanych na różne kolory przędz;
  • filcowanie akcesoriów z barwionego runa;
  • patchwork ze ścinków tkanin barwionych w domu;
  • biżuteria z drewna, które też świetnie się farbuje barwnikami naturalnymi.

Współczesna pracownia farbiarska DZIKIE BARWY

Od kilku lat w Łodzi działa artystyczna pracownia farbiarska DZIKIE BARWY. Tutaj powstają kolorowe tkaniny, z których odzieżowe marki szyją kolekcję. Założycielka pracowni prowadzi warsztaty edukacyjne w całym kraju, szerzy wiedzę na temat nowoczesnego farbowania, a także tradycyjnych metod barwienia tkanin. Studio skupia się na barwnikach roślinnych i naturalnych włóknach.

Warsztaty z naturalnego farbowania tkanin

Barwiarstwo? Czemu nie! Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z naturalnym farbowaniem tkanin, możesz wziąć udział w warsztatach organizowanych cyklicznie przez studio Dzikie Barwy. Naturalne farbowanie indygo, pozyskiwanie kolorów z marzanny barwierskiej lub też informacje dotyczące zapraw oraz tkanin poddawanych procesowi barwienia – to tylko niektóre z zagadnień, które są poruszane podczas zajęć. Swoją wiedzę możesz także poszerzać w ramach indywidualnych warsztatów lub konsultacji. Spróbuj, a może złapiesz bakcyla i naturalne farbowanie stanie się Twoją pasją.

  Dlaczego lubimy czytać książki obyczajowe?

Przetestuj naturalne barwniki roślinne

Sklep internetowy Dzikie Barwy oferuje szeroką gamę barwników roślinnych do samodzielnej pracy. Wybierz soczyste kolory z barwników egzotycznych lub stonowane barwniki z lokalnej flory. Poza barwnikami zaopatrzysz się w jedyną w Polsce ilustrowaną książkę o współczesnym farbowaniu, w której znajdziesz wiele przepisów na piękne i unikatowe kolorowe tkaniny.

Skonsultuj swoje projekty w studio Dzikie Barwy

Konsultacje z założycielką pracowni Olą Bystry to jedna z opcji towarzyszących farbowaniu. Swoje projekty i pomysły konsultują studenci kierunków artystycznych, światowi projektanci mody i dizajnu lub osoby, chcące po prostu odmienić swoją szafę. Twórczyni współczesnej społeczności barwiarskiej pomaga w wyborze surowców, odpowiada na specjalistyczne pytania dotyczące włókien i kolorów. Takie doradztwo to jak indywidualny kurs farbowania.