kobieta szyje na maszynie

Ozdoby szyte na maszynie i nie tylko – DIY, zrób to sam!

Własnoręcznie wykonane dekoracje to oryginalny pomysł na ciekawą aranżację wnętrza. Jeśli lubisz robótki ręczne i tworzenie ciekawych kompozycji z materiału lub wyszywać ręcznie koralikami, to warto te umiejętności wykorzystać i stworzyć nietuzinkowe elementy dekoracyjne w twoim domu.

Takie dekoracje nadadzą swoistego uroku twojemu wnętrzu i wprowadzą ciepłą atmosferę. Przy okazji to fajna zabawa, w którą możesz zaangażować również domowników.

Wystarczy fajny pomysł, wyobraźnia, aby z kawałków materiału i bibelotów zakupionych w pasmanterii stworzyć coś niepowtarzalnego. Zatem, zamiast kupować gotowe produkty, zrób to sam (DIY) i zadziw swoją inwencją twórczą krewnych i znajomych.

Pomysły na ozdoby szyte na maszynie, czyli jakie dekoracje możemy stworzyć z materiału

Ładny haftowany obrus, eleganckie i ciekawe poszewki na poduszkę, ozdoby choinkowe, podkładki, dywaniki czy narzuty lub haftowane ręczniki nadają charakteru wnętrzu. To swego rodzaju kropka nad „i”, która dodaje tego ciepłego klimatu i podkreśla jego charakter. Niemniej jednak chodząc po sklepach i szukając czegoś wyjątkowego, nie zawsze trafisz na to coś, co cię zauroczy lub przyciągnie twoją uwagę.

A jeżeli już znajdziesz odpowiednie dekoracje, to często ich cena może zatrważać. No niestety te drobne gotowe dekoracje często kosztują sporo i nie zawsze do końca spełniają nasze oczekiwania. Dlatego wiele osób tkwi w przekonaniu, że aby mieć piękne wnętrze trzeba na nie wydać masę pieniędzy.

Ale tak naprawdę możesz mieć pięknie zaaranżowany dom lub mieszkanie bez wydawania duży pieniędzy na jego dekorację. DIY staje się coraz bardziej popularną sztuką wykonywania własnoręcznych domowych ozdób do wnętrz własnego domu. DIY z języka angielskiego oznacza Do It Yourself, czyli „Zrób to Sam”.

  Szczeniak w domu - co trzeba mu zapewnić?

Zatem wystarczy tylko poszperać, aby wyszukać starą pościel, obrusy, kawałki różnych tkanin, zużyte koce lub firanki i inne produkty do szycia, które leżą zapomniane gdzieś na dnie szafy lub garderoby w twoim domu. To doskonały materiał na stworzenie ciekawych szytych ozdób, które zmienią twoje wnętrze. Dodatkowo możesz dokupić w pasmanterii guziczki, koronki, koraliki czy inne drobne dekoracje do ubrań, wykorzystując te wszystkie tekstylia i surowce zdobnicze na ozdoby szyte na maszynie.

Włóczka, tkanina lub filc mogą przybrać różne formy, wykonasz z nich ciekawe poduszki, kołderki, narzuty, siedziska na krzesła lub powycinane z nich kwiaty i litery według własnego projekty. Takie szyte ozdoby mogą przybrać również kształt małych maskotek wieszanych np. na oknie w pokoju dziecięcym, być podkładkami na talerze, pojemniczkami do przechowywania różnych skarbów itp. W ten sposób możesz stworzyć ciekawe wnętrza swojego pokoju dziennego, sypialni, kuchni czy łazienki.

Przy okazji zrobić nietuzinkowy prezent na Dzień Dziecka swojej latorośli w postaci np. dużych liter szytych z różnego rodzaju tkanin np. ze starych pledów, narzut lub poszew, które mogą stać się pufami do siedzenia lub poduszkami np. pod krzesło w pokoju dziecka. To prezent, który ucieszy zarówno malucha, jak i dorastającego nastolatka.

Możliwości kreowania dekoracji jest bardzo wiele, a jeszcze więcej tworzenie ozdób szytych ręcznie, takich jak np. wyszywanie koralikami.

Jak szyć ręcznie, czyli wyszywanie koralikami

Technika wyszywania koralikami wydaje się dość misterna i wymaga dużo cierpliwości, aby cała praca w trakcie szycia ładnie się układała, a całość dekoracji była trwała i solidna. Haft koralikowy może być świetną zabawą, a zarazem piękną dekoracją naniesioną na płótno lub tkaninę.

Zanim przystąpimy do pracy, warto się wyposażyć w następujące narzędzia:

  • Koraliki- najlepsze są czeskie lub japońskie. Chińskie produkty są zazwyczaj kiepskiej jakości. Koraliki są różnej wielkości i kształtu, z tego też względu wybieramy produkt jednego rodzaju. Wtedy haft będzie gładki.
  • Tkanina lub płótno- jej rozmiar musi odpowiadać wielkości wzoru i koralików.
  • Igła do koralików oraz nić najlepiej syntetyczna, ponieważ jest najmocniejsza.
  • Nożyczki i naparstek. Ten ostatni ochroni nasze palce przed ukuciem w trakcie wyszywania.
  Jak znaleźć znajomych i przyjaciół? 25 sposobów

Kiedy już mamy przed sobą wszystkie narzędzia i surowce, zabieramy się do pracy. W pięciu krokach pokażę jak to zrobić sprawnie i cieszyć się piękną dekoracją zrobioną własnoręcznie.

  • Krok 1 – Nić nawlekamy na igłę. Najpierw wbijamy igłę od spodu tkaniny i nawlekamy na dwa pierwsze koraliki. Przesuwamy je do tkaniny i kciukiem układamy w odpowiedniej pozycji.
  • Krok 2– Igłę wbijamy tuż za ostatnim koralikiem. Następnie wbijamy ponownie igłę od spodu tkaniny tuż przed koralikiem.
  • Krok 3– Przekładamy igłę przez przyszyte koraliki. Dzięki temu mamy pewność, że koraliki się nie przesunął oraz nie odpadną od naszej robótki ręcznej. Przy okazji praca się będzie ładnie układała.
  • Krok 4– Na igłę nawlekamy kolejny pojedynczy koralik, przyciągamy go do pozostałych i wbijamy igłę tuż za nim. Ponownie wbijamy igłę tuż za ostatnim koralikiem.
  • Krok 5– Przewlekamy igłę przez dodany koralik. Czynność powtarzamy, aż otrzymamy zamierzony kształt.

Jeżeli wyszywamy koralikami brzegi tkaniny to najlepiej przewlec wszystkie koraliki jeszcze raz. Wtedy na krawędziach materiału koraliki będą się ładnie układały, a co najważniejsze solidnie trzymały.