Soda oczyszczona jest tania i łatwo dostępna. Biały proszek wykorzystuje się nie tylko w gastronomii, ale i podczas sprzątania, czy do pielęgnacji skóry. Jak działa peeling z sody? Sprawdź koniecznie!
Peeling z sody – na czym polega?
Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu, który ma szereg zastosowań. Wykazuje właściwości – spulchniające, spieniające, fermentujące. Mało tego pochłania zapachy, zmiękcza wodę oraz pochłania wilgoć. Peeling z sody to domowy hit naszych babć. Można go przygotować tak naprawdę z wielu składników spożywczych, które każdy ma w swoim domu. W zależności od proporcji i od dodatków domowy kosmetyk ma nieco inne właściwości.
Dużym plusem jest to, że peeling z sody delikatnie usuwa obumarły naskórek w przeciwieństwie do wielu drogeryjnych propozycji. Co więcej dobrze oczyszcza i nadaje się tak naprawdę na każdy fragment skóry na ciele, od twarzy, po stopy. To pokazuje, że jest to niezwykle uniwersalny kosmetyk domowej roboty. Jednak nie każdy może używać peeling z sody. Przeciwwskazaniem będzie, między innymi:
- alergia
- wrażliwa skóra
- otwarte rany.
Przed pierwszym zabiegiem warto wykonać test uczuleniowy w mało widocznym miejscu i obserwować reakcję skóry. Dopiero po upływie 24 godzin mamy pełny obraz sytuacji!
Peeling do twarzy z sody oczyszczonej
Sporo kobiet wybiera peeling do twarzy z sody oczyszczonej, ponieważ świetnie sobie radzi z cerą – mieszaną, trądzikową lub z tłustą. Przepisów jest dość dużo. Możesz, na przykład zmieszać sodę oczyszczoną z:
- łyżką oliwy z oliwek
- łyżką płynnego miodu
- 1/2 łyżeczki cynamonu (może uczulać, więc konieczny jest test uczuleniowy)
- łyżką wody
- łyżką żelu aloesowego.
Domowy peeling aplikujemy na wilgotną skórę, delikatnie wcieramy w naskórek wykonując okrężne ruchu. Można dodatkowo pomóc sobie miękką gąbką. Niektórzy zostawiają go na krótką chwilę wynoszącą około 2-3 minuty, a potem dokładnie spłukują letnią wodą.
Peeling z sody i oleju kokosowego
Peeling z oleju kokosowego i sody ma właściwości nawilżające, łagodzące, poza tym działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. To połączenie składników doskonale spisuje się przy cerze trądzikowej, przy przebarwieniach, a także wszędzie tam gdzie chcemy wygładzić skórę. Aplikuj na twarz na 5 minut, potem dokładnie zmyj letnią wodą. Można również używać punktowo, na przykład tylko na strefę T – czoło, nos, a także broda.
Taki preparat przygotujesz po połączeniu:
- 1 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 łyżek płynnego oleju kokosowego.
Przy bardzo wrażliwej skórze można o połowę zmniejszyć ilość białego proszku. Gdy zależy nam na mocniejszym ścieraniu trzeba zrobić odwrotnie, a więc dodać więcej sody.
Peeling z sody oczyszczonej i cytryny
Miks sody oczyszczonej i cytryny to sprawdzony patent na złuszczenie, i zregenerowanie naskórka. Dodatkowo te składniki wykazują działanie wybielające oraz wygładzające. Jeśli chcesz ujednolicić koloryt ten kosmetyk Ci w tym pomoże!
Domowy peeling przygotujesz po połączeniu:
- 1 łyżki sody oczyszczonej
- świeżo wyciśniętego soku z cytryny – dolewamy go stopniowo aż powstanie gęsta papka.
Efekty stosowania peelingu z sody
Peeling z sody można stosować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, choć oczywiście wszystko zależy od potrzeb skóry. Warto jednak używać go mniej na początku i w razie potrzeby dodawać kolejny zabieg. Nie można aplikować dzień po dniu!
Regularne nakładanie peelingu z sody sprawia, że skóra staje się:
- gładka
- oczyszczona
- odświeżona
- zmatowiona
- lekko wybielona.
Poza tym:
- zmiany skórne są mniej widoczne
- oczyszczone zostają mocno pory
- wągry i inne niedoskonałości się zmniejszają.
Peeling z sody zmniejsza produkcję sebum, dokładnie oczyszcza, a także działa antybakteryjnie. Plusem jest to, że ten wariant enzymatyczny domowej roboty pozwala nam uniknąć mechanicznych podrażnień.
Niektórzy twierdzą, że peeling na twarz z sody oczyszczonej działa podobnie, jak mikrodermobrazja, czyli doskonale oczyszcza, niweluje przebarwienia i blizny, do tego zmniejsza rozszerzone pory, a także łojotok.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.