smarowanie brzucha kremem przeciwko rozstepom w trakcie ciazy

Rozstępy w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Charakterystyczne kreski na skórze przypominające blizny, to tak zwane rozstępy. Bardzo często pojawiają się w trakcie ciąży. Co ciekawe mogą występować nie tylko na udach i na pośladkach, ale na całym ciele. Jak sobie poradzić z rozstępami będąc przy nadziei? Podpowiadamy!

Dlaczego pojawiają się rozstępy?

Rozstępy pojawiają się wskutek pękania włókien kolagenowych oraz elastynowych. Mają barwę czerwoną, białą bądź siną i mocno przypominają blizny. Co więcej mogą one być wypukłe bądź wklęsłe, występują z reguły pojedynczo, albo w większym skupisku. Najczęściej znajdziemy je na udach, pośladkach, piersiach, plecach oraz na brzuchu.

Tak naprawdę każdy może borykać się z rozstępami, czyli z niezwykle poważnym problemem natury estetycznej. To dotyka głównie nastolatków w wieku dojrzewania i wzrostu, poza tym osoby, które intensywnie zwiększają masę mięśniową oraz często, i mocno trenują. Również u kobiet w ciąży pojawiają się rozstępy. Dlaczego tak się dzieje? To zazwyczaj wynik szybkich zmian skórnych. Zdarza się i tak, że spory wpływ mają zmiany hormonalne i genetyczne, a także zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej.

Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?

Będąc w ciąży można w pewien sposób przygotować się do nadchodzących w życiu i w ciele zmian. Stosując kilka sztuczek uda się zminimalizować ryzyko wystąpienia rozstępów. Choć oczywiście uwarunkowania genetyczne mają tu spore znaczenie i mogą być główną przyczyną pojawienia się tej przypadłości. Poniżej znajdziesz rozwiązania, które pomogą ograniczyć rozstępy w ciąży:

  • kosmetyki – na rynku jest wiele preparatów przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Mamy przede wszystkim liczne propozycje na walkę z rozstępami. Po jakimś czasie trzeba jednak zmienić kosmetyki na inne, bo przestaną działać, tak jakbyśmy tego oczekiwali. Warto spróbować domowych rozwiązań, na przykład smarowania ciała oliwą z oliwek, czy oliwką dla dzieci. Systematycznie złuszczaj martwy naskórek za pomocą peelingów, one dodatkowo pobudzą krążenie i sprawią, że inne środki będą się lepiej wchłaniać.
  • masaż – on pomoże się nie tylko zrelaksować, ale również pozytywnie wpłynie na wygląd skóry. Możesz masować ciało na sucho samą szczotką, albo na mokro z dodatkiem kosmetyków, na przykład olejków. Pamiętaj, aby wybierać delikatne preparaty, które nie zaszkodzą dziecku! Kilka minut dziennie takich zabiegów pozwoli uelastycznić skórę, dzięki temu lepiej będzie znosić rozciąganie. Szczególnie uważaj podczas masażu w okolicy brzucha i biustu. Warto takie domowe spa robić profilaktycznie jeszcze przed zajściem w ciąże.
  • prysznic – cudownie na skórę działa zimny prysznic. Najlepiej zrobić go zaraz po zakończeniu masażu kiedy ciało będzie delikatnie rozgrzane. W ten sposób jeszcze mocniej uelastycznisz skórę.
  • zbilansowana dieta – nasz jadłospis ma ogromny wpływ na sylwetkę, a co za tym idzie także na skórę. W trakcie ciąży unikaj dań gotowych, mocno przetworzonych, jak i produktów które zatrzymują wodę w organizmie. Należy jeść racjonalnie, a więc nie objadać się by nie dopuścić do gwałtownego przyrostu masy. Owoce, warzywa, chude mięso, produkty pełnoziarniste, ryby, nabiał – to baza posiłków przyszłej mamy. Składniki zawierające witaminę E oraz C zapewnią promienny wygląd, do tego zmniejszą ryzyko wystąpienia rozstępów.
  Kolagen do picia - czy warto go suplementować?

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Kiedy mimo wszystko pojawią się rozstępy trzeba, jak najszybciej rozpocząć ich zmniejszanie. Zwłaszcza po porodzie widać u wielu pań charakterystyczne ślady na skórze. Pomocne okażą się kremy z witaminą A, a także profesjonalne preparaty z apteki, czy z drogeryjnej półki. Karmiące mamy bardzo muszą uważać na ich skład! Do tego należy cały czas masować ciało regularnie.

W sytuacji, gdy żadne mało inwazyjne metody nie okazały się skuteczne czas pomyśleć o zabiegu kosmetycznym, który zmniejszy widoczność rozstępów. Koniecznie skonsultuj to z dermatologiem! Dobrym rozwiązaniem jest mikrodermabrazja, czy też laserowe usuwanie nieestetycznych prążków znajdujących się na ciele. Jest to jednak dość kosztowne wyjście, bowiem zdarza się tak, że trzeba wykonać całą serię zabiegów.