kobieta z zielona maseczka na twarzy

Domowe maseczki na trądzik – 10 przepisów na maseczki na pryszcze i wągry

Z trądzikiem może borykać się każdy, i to bez względu na wiek oraz płeć. Czasami mamy dość kosmetyków i wolimy spróbować naturalnych rozwiązań. Domowe maseczki pozwolą zlikwidować pryszcze oraz wągry równie skutecznie co drogeryjne preparaty. Jak je wykonać? Mamy aż 10 sprawdzonych przepisów!

Trądzik – jak się z nim uporać?

Trądzik to choroba skóry, która może być spowodowana zmianami hormonalnymi, złą dietą, nadmiernym rogowaceniem ujścia mieszków włosowych bądź mieć podłoże genetyczne. Przyczyn jest cała masa, wobec tego ta przypadłość dotyka osoby w różnym wieku, choć w wielu przypadkach dojrzewanie z reguły nasila objawy.

Przyczyną trądziku jest nieprawidłowe działanie gruczołów łojotokowych, które produkują za dużo sebum, a to z kolei przyczynia się do zamykania porów. Właśnie dlatego na skórze pojawiają się krostki i inne widoczne niedoskonałości, takie jak wągry.

Przy trądziku zazwyczaj mamy najwięcej pryszczy i wągrów zlokalizowanych w strefie T, czyli jest to czoło, nos oraz broda. Regularne oczyszczanie skóry pomaga usunąć nadmiar tłuszczu oraz zanieczyszczeń.  Dzięki temu zmniejszy się ryzyko pojawiania zaskórników, jak i innych zmian, bo pory się odblokują. W ten sposób cera będzie w dużo lepszym stanie, a produkcja sebum się znacząco zmniejszy.

Domowe maseczki na trądzik– 10 sprawdzonych przepisów

Domowe sposoby na pielęgnacje skóry są wciąż bardzo doceniane. Nie wymagają dużych nakładów finansowych, poza tym powodują mniej reakcji alergicznych niż silne specyfiki drogeryjne.

To może być dobre uzupełnienie wspomagające leczenie trądziku, gdy na przykład mamy ciężką postać tej choroby. Takie rozwiązanie sprawdzi się też u osób, które dotykają tylko co jakiś czas pewne niedoskonałości skóry.

  Jak dobrać odpowiedni kolor szminki do urody?

Poniżej znajdziesz 10 przepisów na maseczki na pryszcze i wągry. Stworzysz je przede wszystkim z ogólnie dostępnych artykułów spożywczych, które znajdziesz w swojej kuchni.

Maseczki typu peel-of, które się odrywa po zastygnięciu skutecznie usuwają obumarły naskórek, ale to nie wszystko, bo jeszcze oczyszczają, do tego niwelują wągry.

Poniżej przedstawiamy sprawdzone 

1. Maseczka z mleka i żelatyny

2 łyżki mleka i 1 łyżkę żelatyny. Do podgrzanego płynu dodajesz proszek, mieszasz aż się rozpuści. Czekasz aż masa delikatnie przestygnie i dopiero wtedy rozsmarowujesz ją na buzi – tylko w strefie T lub na całej powierzchni.

Po około 15-20 maska zastygnie, dzięki temu uda się ją bez problemu usunąć. Zaleca się wykonywać taki zabieg raz w tygodniu.

2. Maseczka z soku jabłkowego i żelatyny

1/2 szklanki soku jabłkowego i małe opakowanie żelatyny (miej więcej 2-3 duże łyżki proszku), wszystko wrzucasz do miseczki. Pojemnik ustawiasz nad kąpielą wodną i dokładnie mieszasz. Na koniec można dodać kilka kropel olejku, na przykład herbacianego. Po przestudzeniu aplikujemy maskę na twarz. Po jej stężeniu odrywamy.

3. Maseczka z sody, mleka i żelatyny

1 łyżeczkę sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę mleka i 1 łyżeczkę żelatyny. Opcjonalnie można dolać olejek, na przykład lawendowy. Tu również wszystko mieszamy nad kąpielą wodną do uzyskania jednolitej konsystencji. Po nałożeniu czekamy około 15-20 minut aż masa stężenie, wtedy łatwo się jej pozbyć.

4. Maseczka z węgla, żelatyny i wody destylowanej

1 łyżeczkę węgla aktywnego, 1 łyżeczkę żelatyny oraz 1 łyżeczkę wody destylowanej. Wszystko razem podgrzewasz na małym ogniu aż powstanie jednolita masa. Po przestudzeniu maseczki równo rozsmarowuj ją na twarzy bądź tylko na strefie T. Po 15-20 stwardnieje, wtedy można ją usunąć.

Natomiast maseczki o działaniu oczyszczającym, a zarazem łagodzącym stworzysz na bazie odżywczego miodu, który ma liczne właściwości prozdrowotne. Ukryte w nim kwasy organiczne świetnie złuszczają naskórek, do tego rozjaśniają przebarwienia. Za to olejki eteryczne działają antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Wykorzystaj miks:

5. Maseczka z miodu oraz cynamonu

Dodaj 1 dużą łyżkę płynnego naturalnego miodu i niewielką łyżeczkę tej aromatycznej przyprawy. Uzyskaną gęstą papkę nałóż miejscowo na niedoskonałości na noc, a rano dokładnie spłucz letnią wodą. Ważne jest, aby wcześniej wykonać test uczuleniowy, bo cynamon może powodować różne reakcje!

  Przebarwienia na skórze - wybieramy kosmetyki do twarzy z dobrym składem

6. Maseczka z miodu oraz sody oczyszczonej

1 duża łyżka płynnego miodu jest wymieszana z 2 łyżkami białego proszku. Powstała mieszanka będzie kleista, dlatego ciężko ją równo nałożyć. Po kwadransie zmywamy ją letnią wodą.

7. Maseczka z miodu i jogurtu naturalnego

W miseczce mieszasz 2-3 łyżki jogurtu naturalnego o gęstej konsystencji, 1 dużą łyżkę miodu, na końcu dodajesz kilka kropelek soku wyciśniętego z cytryny. Po 15 minutach od aplikacji zmywasz ten specyfik z twarzy. Co ciekawe po dołożeniu do tego połączenia jeszcze mąki ryżowej uzyskamy oczyszczający peeling.

8. Maseczka z miodu i kurkumy

1 łyżeczkę przyprawy mieszamy z 1 łyżeczką miodu oraz z 2 łyżkami mleka. Po 10 minutach zmywamy letnią wodą, może zdarzyć się tak, że pozostanie żółty nalot wtedy wystarczy przetrzeć skórę mleczkiem lub tonikiem. Co ważne kurkuma pomoże nie tylko złagodzić istniejące niedoskonałości, ale i pozbyć się śladów lub blizn po trądziku.

9. Maseczka z miodu na trądzik

Można również aplikować na buzię sam miód, a więc bez dodatków. Cienką warstwę pozostawiamy na 15-30 minut następnie zmywamy letnią wodą.

10. Skuteczna maseczka ziołowa na trądzik

Maseczki domowej roboty na trądzik przygotujesz także z roślin głównie z ziół, między innymi z rumianku, rozmarynu, bazylii, tymianku, pokrzywy, czy z lipy. Poniżej znajdziesz jeden z przepisów na taki preparat. Łączysz:

  • 1 łyżkę rozgniecionych widelcem drożdży
  • 1 łyżkę sproszkowanego skrzypu polnego.

Sposób przygotowania – skrzyp w formie sproszkowanej rozpuszczasz w niewielkiej ilości wody, następnie dodajesz go do rozgniecionych wcześniej drożdży. Maseczka wyjdzie dość gęsta, więc może być problem z równomiernym rozsmarowaniem. Po 15-20 minutach zmywasz domowy kosmetyk za pomocą zimnej wody, wpierw można zdjąć nadmiar preparatu chusteczką.

Pamiętaj, że najlepsze rezultaty można osiągnąć przy regularnym stosowaniu wyżej opisanych domowych maseczek na twarz, na przykład aplikując je 1-2 razy na tydzień. Te środki działają z czasem, a więc trzeba poczekać kilkanaście dni na pierwsze pozytywne zmiany w wyglądzie skóry.