Spis treści
Zmiana koloru kosmyków niekoniecznie musi być przeprowadzana za pomocą chemicznych farb. Naturalne farbowanie włosów staje się coraz bardziej popularne. Czym się je robi? W jaki sposób? Sprawdź koniecznie wszystkie informacje o metodzie naturalnego farbowania włosów!
Dlaczego warto naturalnie farbować włosy?
Farbowanie włosów zmienia ich odcień. Nie każdy chce, albo może używać preparaty drogeryjne. Wiele osób wybiera naturalne kosmetyki w tym farby, środki czystości, czy też żywność. W kosmetologii coraz częściej stawia się na stare, nieco zapomniane metody pielęgnacyjne, które stosowały nasze babcie. Choć sporo jest także nowych trików, między innymi gdy chodzi o koloryzację.
Naturalne farby do włosów posiadają dużo prostszy skład niż te chemiczne, wobec tego zawierają zdecydowanie mniej szkodliwych substancji. Nie niszczymy aż tak kosmyków, a w większości przypadków dodatkowo je odżywiamy. Dzięki temu po takie środki mogą sięgać nawet dzieci. Wiele z nich bez obawy wykorzystają także kobiety w ciąży, a także te karmiące piersią.
Przy większości naturalnych metod koloryzacja znika już po kilku myciach, dlatego to doskonały pomysł na wakacyjną zmianę, czy gdy nie jesteśmy przekonani do danego odcienia. Warto jednak sprawdzić, czy dany składnik nie barwi na dłużej, ponieważ niektóre preparaty naturalne są niezwykle trwałe i utrzymują się dłużej niż tanie drogeryjne środki.
Naturalne farbowanie włosów – jak je rozjaśnić? 4 sposoby
Rozjaśnianie to częsty zabieg w salonach fryzjerskich. Może on powodować osłabienie, a nawet pogorszenie kondycji włosów. Jaka jest alternatywa? W domowych zaciszu możesz do rozjaśniania wykorzystać domowe bezpieczne składniki z kuchni, na przykład:
- Cytrynę – nada blasku, rozjaśni kosmyki
Do przygotowania płukanki wykorzystaj sok z jednej, dużej cytryny. Wymieszaj go w proporcji 1:1 z wodą. Dodaj do tego 1 łyżeczkę octu jabłkowego. Całość pozostaw na 30 minut. Nałóż na włosy, po upływie 20 minut dokładnie spłucz letnią wodą. Taki zabieg można stosować raz w tygodniu!
- Miód – nawilża, nadaje ciepły odcień blondu
2 łyżki płynnego miodu mieszasz z sokiem z połówki cytryny. Nakładasz równomiernie na włosy na 4-5 minut, potem dokładnie spłukujesz letnią wodą. Aplikujesz na kosmyki silną odżywkę. Możesz również miód wymieszać od razu z kosmetykiem i nałożyć jako maseczkę. Trzymasz pod ręcznikiem, zmywasz po 4 godzinach.
- Rumianek – świetliste refleksy
Napar z rumianku – 4 saszetki na litr wody stosuj jako płukankę. Letnim wywarem spłukujesz kosmyki, albo używasz jako wcierkę, gdzie nakładasz na włosy i zmywasz po 30 minutach. Taki zbieg robisz raz w tygodniu.
- Rabarbar – silnie działa!
W przypadku kwasu rabarbarowego najlepiej zrobić próbę, bowiem silnie działa na włosy. Do 3 garści sproszkowanego rabarbaru dodaj sok z cytryny, a także 1 łyżkę oleju roślinnego. Na koniec dolej odrobinę wody dla lepszej konsystencji. Nakładasz na włosy, zabezpieczasz ręcznikiem co kilka minut sprawdzasz efekt. Spłucz dokładnie po około 20-30 minutach.
Pamiętaj, że im jaśniejsze włosy masz tym efekt będzie lepszy! Te naturalne metody koloryzacji dają zdecydowanie mniej spektakularne rezultaty niż chemiczne odpowiedniki, ale mimo to warto spróbować. Zazwyczaj potrzebna jest seria zabiegów, aby uzyskać pożądany wynik. Promienie słoneczne mogą okazać się pomocne, dlatego że jeszcze mocniej rozjaśnią włosy.
Naturalne farbowanie włosów – 9 sposobów na przyciemnienie
Właścicielki ciemniejszych kosmyków zdecydowanie szybciej borykają się z widocznym odrostem. Z pomocą przyjdą naturalne kosmetyki stworzone na bazie tanich, naturalnych składników. Kiedy mowa o przyciemnianiu włosów postaw na:
- Orzech włoski
3 garście zmielonych łupin orzecha włoskiego mieszasz z olejem roślinnym oraz z octem owocowym. Dodajesz do tego odrobinę gorącej wody. Mieszankę odstawiasz na 15 minut. Taką domową farbę równomiernie aplikujesz na włosy, zabezpieczasz ręcznikiem. Po około 20 minutach zmywasz. Taka koloryzacja przyciemnia o jeden ton.
- Kora dębu
3 łyżki suszu kory dębu zalewasz 3 szklankami wody, całość gotujesz pod przykryciem przez około 5 minut. Zostawiasz do przestygnięcia. W gotowym roztworze moczysz włosy, na przykład w misce. Po 10 minutach dokładnie spłukujesz. Kora dębu przyciemnia, ale dopiero po 2-3 takich zabiegach.
- Czarna rzepa
Sokiem z czarnej rzepy przelewasz włosy, czyli robisz płukankę. Równie dobrze możesz postawić na wcieranie i trzymanie kosmyków pod ręcznikiem. Ta substancja jest drażniąca, dlatego trzeba zachować specjalną uwagę podczas aplikacji! Czarna rzepa subtelnie przyciemnia, ponadto dodaje blasku, jak i wzmacnia cebulki włosów.
- Ziemniaki
Obrane ziemniaki gotujesz w dużej ilości wody. Po wystudzeniu przelewasz kosmyki przecedzonym naparem. Przy systematycznym używaniu takiej płukanki można przyciemnić nawet siwe włosy. Ważna jest jednak regularność!
- Zioła
Do 4 łyżek czarnej herbaty dodajesz 2 łyżki rozmarynu i tyle samo szałwii. Zalewasz to 2 litrami gorącej wody, zaparzasz pod przykryciem. Po około 20-30 minutach płuczesz przygotowanym wywarem kosmyki. Możesz także wetrzeć w kosmyki i spłukać po 20 minutach. Podobnie działa płukanka z pokrzywy.
Oprócz wyżej wymienionych roślin oraz ziół można postawić także na inne naturalne środki koloryzujące, między innymi na:
- Indygo
Jest to naturalny środek, czyli proszek pozyskiwany z indygowca Indigofera tinctoria. Subtelnie przyciemnia, jednak nigdy nie powinien być aplikowany na włosy po tradycyjnej koloryzacji, czy po rozjaśnianiu, bowiem mogą pojawić się zielone kosmyki.
- Hennę
Na rynku znajdziemy przede wszystkim hennę. Stosowana często przyciemni kolor, co ważne można ją rozjaśniać. W tym wypadku efekt końcowy zależy od barwy kosmyków, dlatego u każdego może wyglądać zupełnie inaczej.
- Naturalne mieszanki do farbowania włosów
Pojawiają się również mieszanki, które mają w składnie nie tylko hennę, ale i indygo oraz cassi.
- Cassi
To zioło, które nazywa się bezbarwną henną, choć to nieprawda. Ten składnik zmienia odcień na złocisty, a więc ciepły, a niestety, nie rozjaśnia. Natomiast przy ciemniejszych kosmykach da jedynie bardzo subtelne refleksy, które są niekiedy trudne do dostrzeżenia na pierwszy rzut oka. Plusem jest to, że pogrubia włosy, a także je wzmacnia, ponadto zyskujesz efekt blasku. Wielu łączy cassi z henną tradycyjną.
Naturalne farby do włosów – dlaczego warto je stosować?
Plusem naturalnej koloryzacji jest to, że to bezpieczny, ekologiczny trik na zmianę wizerunku. Uzyskujemy upragniony odcień, ale nie niszczymy kosmyków. Ryzyko jakichkolwiek podrażnień jest naprawdę niewielkie. Pomimo tego w przypadku naturalnych farb do włosów również zaleca się wykonanie najpierw testu uczuleniowego, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. Nie są one w 100% naturalne to kompromis pomiędzy domowymi sposobami, a tymi z salonu fryzjerskiego. Takie produkty zmieniają kolor kosmyków, choć mają w składzie zdecydowanie mniej „koloryzujących” składników niż te z drogeryjnych półek. Mimo wszystko potrafią dać dobre wyniki. Ziołowe farby powinny mieć wymagane certyfikaty, dzięki temu mamy pewność, że są bezpieczne.
Naturalne farbowanie włosów w większości przypadków oprócz delikatnej zmiany wyglądu kosmyków daje nam dodatkową korzyć, bowiem włosy zyskują od razu pielęgnację. Blask, odżywienie, nawilżenie – to tylko kilka korzyści, jakie otrzymujemy po naturalnej koloryzacji.
Co ważne naturalne farby do włosów świetnie sprawdzają się przy pełnej koloryzacji, czyli przy pokrywaniu wszystkich kosmyków. Wykorzystasz je również do modnych fryzur typu ombre, czy sombre. Uzyskasz dzięki nim pasemka, albo delikatne refleksy. To powoduje, że możesz z ich pomocą wykonać wiele odmiennych form koloryzacji!
Naturalne farby do włosów są:
- bezpieczne
- trwałe
- posiadają dodatkowe odżywcze właściwości
- tanie, bo w większości można wykorzystać produkty dostępne w domowej kuchni.
Ponadto:
- w większości przypadków pokrywają 100% siwych włosów
- wzmacniają kosmyki i je odżywiają
- nadają blasku
- pozytywnie wpływają na kondycję włosów
- zyskujesz naturalny efekt koloryzacji.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.