Spis treści
Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej bazująca na olejkach aromatycznych, które są tam wykorzystywane w celu poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego. Aby skorzystać z jej dobrodziejstw, warto zaopatrzyć się w urządzenie, jakim jest dyfuzor. Czym kierować się przy jego wyborze?
Jaki dyfuzor do aromaterapii?
Jaki dyfuzor zapachowy sprawdzi się najlepiej? Do wyboru mamy między innymi dyfuzor do olejków nebulizujący. Tym, co wyróżnia taki dyfuzor do aromaterapii jest to, że mimo iż nie wykorzystuje on ciepła ani wody, skutecznie rozprasza wybrane olejki eteryczne w pomieszczeniu. Wytwarzana przez niego drobna mgiełka nie zmienia ich składu chemicznego. Drugie z dostępnych rozwiązań to dyfuzor do aromaterapii ultradźwiękowy. Wykorzystuje on wodę oraz częstotliwości elektroniczne w celu wytworzenia delikatnej mgiełki. Dyfuzory do aromaterapii tego typu łączą w sobie zalety oczyszczacza, nawilżacza oraz atomizera. Dyfuzor ultradźwiękowy charakteryzuje się bardzo cichą pracą, co sprawia, że z powodzeniem można go używać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Na sklepowych półkach znaleźć można również dyfuzor olejków eterycznych cieplny. Urządzenie tego typu, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje elementy grzewcze, które wspomagają stopniowe odparowanie olejku eterycznego do powietrza
Olejki zapachowe
Olejki zapachowe — czym różnią się od eterycznych? Drugie z nich są w pełni naturalne i w większości przypadków mogą mieć bezpośredni kontakt ze skórą po uprzednim rozcieńczeniu. Jeżeli chodzi natomiast o olejki zapachowe, przeważnie są one syntetyczne, dzięki czemu nadają się wyłącznie do aromatyzowania wnętrz czy samochodu. Olejki zapachowe do domu są znacznie tańsze w pozyskiwaniu i mogą stanowić mieszankę kilku różnych aromatów. Stosuje się je w kominkach lub podgrzewaczach. Takie olejki bardzo dobrze sprawdzają się u osób borykających się z uczuleniem. Nie wywołują one bowiem reakcji alergicznych.
Kadzidła do aromaterapii
Ciekawą alternatywą dla dyfuzora olejków eterycznych mogą być kadzidełka do aromaterapii. Mają one ponad 400 — letnią historię, a ich tradycja jest pielęgnowana w wielu krajach na całym świecie. Kadzidła to sprawdzony sposób na ukojenie zmysłów i relaksację. Wykorzystuje się je podczas wykonywania ćwiczeń relaksacyjnych oraz medytacji. Kadzidła do aromaterapii pomagają odzyskać równowagę ciała i ducha. To jednak nie wszystko. Kadzidełka są w stanie skutecznie wyeliminować znajdujące się w pomieszczeniach drobnoustroje i grzyby. Jak należy z nich korzystać? To bardzo proste! Wystarczy umieścić kadzidło na podstawce, zapalić je niewielkim płomieniem, a następnie zdmuchnąć. Aromatyczny dym będzie się ulatniał przez około godzinę i utrzymywał nawet do kilku godzin. Na sklepowych półkach znaleźć można kadzidełka o rozmaitych zapachach. Każdy z nich ma nieco inne właściwości. Przykładowo, te o aromacie szałwii, lawendy oraz lipy ułatwiają zasypianie. Kadzidła eukaliptusowe oraz ylang — ylang skutecznie zwalczają rozdrażnienie, a majerankowe, szafranowe i fiołkowe — łagodzą nerwicę i stany lękowe. Na depresję i stan silnego przygnębienia dobrze nadają się kadzidełka jaśminowe oraz bergamotowe. Chcąc natomiast stworzyć we wnętrzu romantyczny nastrój, warto postawić na wonne patyczki o zapachu wanilii czy drzewa sandałowego.
Nawilżanie i aromaterapia w domu
Jak skutecznie nawilżyć powietrze w domu czy biurze, korzystając jednocześnie z dobrodziejstw aromaterapii? Z pomocą przychodzi urządzenie, jakim jest ultradźwiękowy nawilżacz powietrza. Doskonale sprawdza się ono w szczególności w sezonie jesienno — zimowym, kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniach znacząco spada. Nawilżacz powietrza do aromaterapii skutecznie redukuje ryzyko wystąpienia infekcji, łagodzi objawy alergii i astmy, usuwa kurz i roztocza oraz przyczynia się do poprawy nawilżenia i jędrności skóry. Jego obsługa jest niezwykle prosta. Wystarczy napełnić zbiornik wodą do określonego poziomu, dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego i uruchomić urządzenie.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.