grupa przyjaciol

Jak znaleźć znajomych i przyjaciół? 25 sposobów

Przyjaciel to ważny człowiek, który jest da nas jak członek rodziny. Można mu się zwierzyć, spędzać z nim miło czas, poza tym liczyć na jego pomoc. Wcale nie musisz mieć nadzwyczajnych zdolności by zjednywać sobie ludzi. Jak znaleźć przyjaciół? Nie masz pojęcia co zrobić, aby zyskać więcej bliskich osób? Sprawdź nasze wskazówki i koniecznie je wykorzystaj!

Przyjaciel – niezwykle ważna osoba

Przyjaźń to specyficzna więź oparta na bezgranicznym zaufaniu, szczerości oraz życzliwości. To bardzo bliska relacja, wręcz wyjątkowa. Wiele osób ma przyjaciół z dzieciństwa lub bratnią duszę poznaną na studiach. Pewne znajomości potrafią przetrwać lata, ale to nie oznacza, że nie możemy poznawać i poszerzać grona kolegów, czy koleżanek. Każdego dnia mamy szansę spotkać kogoś ciekawego z kim możemy się przyjaźnić. Czasami wystarczy się przełamać i do kogoś odezwać, innym razem należy więcej wychodzić lub angażować się w liczne inicjatywy. Co ważne, z upływem czasu pewne znajomości mogą przerodzić się w przyjaźń, a więc więzi się zacieśnią. Nie ma tu sztywnej reguły, bo życie pisze różne, niekiedy zaskakujące scenariusze.

Prawdziwy przyjaciel lub przyjaciółka to ktoś bardzo bliski – bratnia dusza. Dlaczego? Bez względu na wszystko dochowa sekretu, wesprze nas w trudnej sytuacji, jak i spędzi z nami wakacje, czy wspólny weekend. Nigdy nas nie ocenia, za to pomaga, jak tylko może, a także dobrze życzy. Co jeszcze charakteryzuje najlepszych przyjaciół? Porozumienie praktycznie bez słów, ponadto fakt, że zawsze mogą na siebie liczyć. Taka osoba będzie obecna w naszym życiu nawet pomimo dzielącej odległości. O relacje jednak trzeba dbać, obowiązuje tu reguła wzajemności. Przyjaciela można znaleźć w każdym wieku, a więc nie bój się otworzyć na nowe znajomości. Różnica wieku, czy płeć nie ma tu większego znaczenia, gdy ludzie się ze sobą dobrze dogadują. Serdeczne stosunki wielokrotnie są dla nas czymś najcenniejszym w życiu.

przyjaciele

25 praktycznych wskazów, które pozwolą Ci znaleźć przyjaciół

Ludzie potrzebują siebie wzajemnie, bo to „zwierzęta” stadne. Jedne osoby posiadają większe grono znajomych, inne dużo mniejsze. Liczby nie są istotne, bo warto obok siebie mieć kogoś szczerego, oddanego i pomocnego, a więc prawdziwego kumpla na dobre, i na złe. Takie solidne wsparcie przyda się w wielu momentach życia, zwłaszcza w tych trudnych. Nie każdy niestety, ale może pochwalić się szerzą przyjaciół, a co ciekawe, aby ich zdobyć nie trzeba posiadać jakiś szczególnych atutów oraz cech charakteru. Wystarczy trochę odwagi oraz dokonanie pewnych zmian w swoim codziennym życiu. Jak powiększyć grono najbliższych znajomych? Co trzeba zrobić? Sprawdź 25 praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci znaleźć przyjaciela:

1. Poznawaj nowych ludzi

Niestety, ale bez wychodzenia z domu szansa na poznanie kogoś ciekawego i podobnego do nas jest dość nikła. Przebywanie wśród ludzi pozwala nam, bowiem na zwiększanie grona znajomych. Nie zawsze od razu trafimy na właściwego człowieka, więc nie ma co się zniechęcać. Co zrobić? Idź do klubu, do kawiarni, na siłownie, czy na zakupy, ale sam. W pojedynkę wielu jest łatwiej nawiązać kontakt niż z dodatkową osobą, ale jeśli jesteś nieśmiała przyda się wsparcie bliskiej osoby. Tak naprawdę w każdym miejscu możesz poznać kogoś nowego. Wystarczy być otwartym i bywać wśród ludzi. Nie bój się zaczepić nieznajomego, na przykład zapytać go o coś w sklepie.

2. Inicjuj kontakt

Samo wyjście do miejsca publicznego nie jest gwarancją, że poznamy nowych ludzi. To dopiero pierwszy krok, który przybliża Cię do zwiększenia grona znajomych! Nie czekaj aż ktoś do Ciebie podejdzie, czy dosiądzie się do stolika. Możesz śmiało wyjść, jako pierwszy z inicjatywą i zaczepić, być może rozmowa dalej się potoczy, a jak nie to zdobędziesz doświadczenie w kontakcie z nieznajomymi, jak również zyskasz więcej odwagi. Nie bądź jednak nigdy nachalny! Luźna pogawędka czasami wystarcza, aby nawiązać z drugim człowiekiem nić porozumienia. Przypadkowe znajomości potrafią pozytywnie zaskoczyć. Wspólne zainteresowania mocno zbliżają, więc to wykorzystaj.

3. Znajdź pasję!

Nic nie łączy ludzi, tak jak podobne zainteresowania. Identyczne hobby powoduje, że automatycznie macie ze sobą sporo wspólnego. Dzięki temu już na samym starcie zyskujecie temat do rozmów, pomysł na spędzanie czasu wspólnie, ponadto możecie się wzajemnie wspierać w działaniach. Zdziwisz się jak wiele nowych osób uda się poznać zarówno realnie, jak i wirtualnie, na przykład na forach, czy na grupach internetowych o danej tematyce. Wspólne hobby naprawdę mocno zbliża! To idealna opcja dla osób nieśmiałych, które nie potrafią zbytnio nawiązywać kontaktów. Przebywanie w grupie z podobnymi do siebie pomaga im się otworzyć.

  5 ciekawych kierunków na lato 2022

4. Odnawiaj stare kontakty

W naszym życiu na każdym etapie pojawiają się nieco inni ludzie. Niekiedy bywa tak, że zmiana szkoły, pracy, czy przeprowadzka powoduje, że kontakt z kimś się zwyczajnie urywa. Warto niekiedy odnawiać stare znajomości. Możesz robić to online, między innymi korzystając z popularnych mediów społecznościowych, albo poprzez spotkania, na przykład klasowe. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że możliwości jest wiele, a więc przypomnij sobie dawnych znajomych. Kto wie może się okazać, że wciąż macie ze sobą masę wspólnego, a relacja z czasem przerodzi się w przyjaźń.

5. Wolontariat

Pomaganie innym daje masę satysfakcji, poza tym pozwala poczuć się docenionym, jak i dostrzec więcej pozytywów w swoim życiu. Wolontariat to świetna opcja dla osób, które lubią pomagać i angażować się w akcje charytatywne, a jednocześnie jest to szansa na powiększenie ilości przyjaciół. Sprawdź w swojej okolicy, czy istnieją jakieś fundacje lub zrzeszenia. Odwiedzając takie miejsca zrobisz coś dobrego dla innych, miło spędzisz czas oraz dodatkowo być może poszerzysz grono znajomych. Spróbuj się zaangażować, w ten sposób poznasz innych wolontariuszy, poza tym ludzi korzystających z ich pomocy. Zdziwisz się, jak bardzo uda się zwiększyć grono Twoich znajomych, a nawet bliskich przyjaciół. Wspólna idea może zbliżać!

6. Bądź sobą

Poznawanie nowych osób oraz budowanie relacji to ciężka praca, ponieważ to wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu. Wiele ludzi „na siłę” pragnie zdobyć znajomych, dlatego też stara się do nich w pewien sposób dopasować. To nie jest dobra droga, bo wszystko prędzej, czy później ujrzy światło dzienne, a towarzystwo Cię odtrąci. Zawsze buduj relacje na solidnych podstawach, a przetrwają lata. Nie udawaj nikogo, nie staraj się dopasować do towarzystwa. Szczerość i autentyczność zawsze się obroni, a pozory i tak prędzej, czy później wyjdą. Twoje grono przyjaciół powinno Cię akceptować takim jakim jesteś!

przyjaciele na wakacjach

7. Naucz się słuchać ludzi

Nie da się ukryć, że rozmowa jest podstawą każdej relacji. To tak naprawdę klucz do wszystkiego. Pamiętaj, że ma to być dialog, a nie monolog, więc zaangażowanie musi być miej więcej takie samo. Naucz się wobec tego uważnie słuchać ludzi, a to zaprocentuje większym gronem znajomych. To bardzo cenna wartość, która przydaje się w codziennym życiu. Niestety, coraz więcej osób woli mówić niż słuchać, a to wielki błąd. W przyjaźni bowiem istnieje zasada wzajemności, a więc każdy jest tak samo ważny w tej relacji. Słuchanie jest tak samo kluczowym elementem, jak mówienie!

8. Doceniaj i chwal

Komunikacja to podstawowy element w każdej relacji, i to bez względu na to czy to przyjaźń, czy też miłość. Warto również zauważać drobne rzeczy i o tym głośno mówić. Chwal innych nawet za błahe sprawy, bo przecież każdy lubi być doceniony. Pamiętaj jednak, aby robić to szczerze i z uśmiechem na twarzy. Nie chodzi o pochlebstwa oraz o słodzenie, a o autentyczne chwalenie zalet, czy pozytywnych gestów bądź pozytywne zachowania drugiej osoby. Takie coś sprawia, że ludzie postrzegają Cię zupełnie inaczej, bardziej przyjaźnie oraz otwarcie. Zapewniamy, że każda ze stron odczuje ogromną satysfakcję, gdy w relacji pojawi się docenienie oraz zasłużone pochwały. Komplementowanie to cenny dar, dlatego nie każdemu przychodzi z łatwością, na całe szczęście można się tego nauczyć.

9. Zrozum ludzi

Przyjaźń jest to bardzo bliska relacja między dwojgiem ludzi. To nie przychodzi łatwo ani tym bardziej szybko. Ciężka praca jest niezbędna, aby zacieśniać więzi. Nie każdy potrafi rozmawiać z nieznajomymi i to z wielu względów. Warto się bardziej otworzyć na innych, a także spojrzeć na nich łaskawszym wzrokiem. Jak? Spróbuj zrozumieć ludzi, a więc nie oceniaj ich pochopnie, nie pouczaj ani nie krytykuj. W ten sposób rodzi się tolerancja, uprzejmość oraz sympatia. Nie słuchaj plotek ani tym bardziej ich nie powtarzaj. Poznaj kogoś, a dopiero potem miej o nim własne zdanie.

  Władysławowo jesienną porą? Sprawdź dlaczego warto!

10. Okazuj ludziom zainteresowanie

Intensywny tryb życia  sprawia, że wielokrotnie zapominamy, że przyjaźnie nie są dane nam raz na zawsze. Okazywanie ludziom zainteresowania jest ważnym elementem w przypadku zacieśniania więzi oraz utrzymywania bliskich relacji ze znajomymi. Słuchaj ich, wspieraj bądź z nimi w stałym kontakcie. Nie możesz ciągle mówić o sobie ani przerywać drugiej osobie. Pokaż ludziom, że Ci na nich zależy. Zaangażuj się w relację!

11. Dużo wychodź samotnie

Wiele osób boi się wychodzić samemu, na przykład do kawiarni. Warto jednak to robić, bowiem to okazja do poznawania przypadkowo nowych osób.

12. Trenuj komunikację!

Utrzymuj kontakty z rodziną, dzięki temu zyskasz cenne doświadczenie, które przyda się do zacieśnienia więzów ze znajomymi.

13. Szukaj podobnych do siebie

Zapisz się na zajęcia, kursy lub szkolenia, dzięki temu poznasz osoby podobne do siebie.

14. Właściwa postawa ciała

„Otwarta” postawa ciała oraz uśmiech na twarzy powoduje, że przyciągasz do siebie ludzi. Pozytywne nastawienie jest niezwykle ważne, bo ono biję wręcz od środka. Smutne i zamknięte w sobie osoby są odbierane zupełnie inaczej niż te otwarte i zadowolone z życia!

15. Zwracaj uwagę na to co mówisz

Wielokrotnie zapominamy, że nasze słowa mogą przyciągać lub odpychać ludzi. Unikaj wulgaryzmów oraz plotek, za to bądź szczery i konkretny.

16. Kontakt wzrokowy

Patrzenie w oczy buduje bliskość oraz zaufanie, poza tym to wyraz szacunku. Warto o tym pamiętać podczas rozmowy z innymi ludźmi. Ten mały gest pozwala zdobywać przyjaciół!

17. Efekt lustra

Naśladowanie czyjś ruchów, choć bardzo naturalnie i subtelnie pozwala zapewnić lepszą atmosferę w czasie rozmowy. To się przyda nie tylko w czasie zdobywania przyjaciół, ale i podczas flirtu.

18. Ambicje

Ludzie uwielbiają osoby ambitne, które mają w życiu cel. Otwarcie o tym mów, aczkolwiek unikaj przechwalania się.

19. Unikaj narzekania

Jeśli chcesz zdobyć przyjaciół to zapomnij o narzekaniu. Krytyka, wyrzuty i inne podobne zachowania z pewnością nie pomagają zdobywać sympatii innych osób, wręcz przeciwnie.

20. Wyczuwaj emocje innych

Empatia oraz zrozumienie innych pozwala nam wyczuć emocje innych, a to z kolei pozwala nam prowadzić zdecydowanie lepszą konwersację.

grupa przyjaciol

21. Szanuj przestrzeń innych

Zdobywanie przyjaciół to proces, ale nie zapominaj, że należy zachowywać około 45-50 cm odstępu. To pozwala uszanować przestrzeń osobistą innych ludzi, dzięki temu czują się oni dobrze w naszym otoczeniu.

22. Zaangażowanie

W każdą relację należy się angażować. Pokaż drugiej osobie, że Ci na niej zależy, a z pewnością to doceni. Jak to zrobić? Okaż zainteresowanie, uwagę oraz wsparcie.

23. Wizerunek

Osoby zadbane budzą zdecydowanie większe zaufanie niż te niechlujnie ubrane lub zapominające o podstawach higieny. Staraj się zawsze prezentować dobrze, bo to ułatwi Ci zdobywanie przyjaciół.

24. Poczucie humoru

Każdy docenia poczucie humoru. Przebywanie w towarzystwie osoby roześmianej, wesołej i sypiącej żartami poprawia nastrój. Wiele osób szuka takich ludzi i pragnie się z nimi przyjaźnić.

25. Decyzyjność

Jak zdobyć przyjaciela? Pokaż innym, że wiesz czego chcesz w życiu i dążysz do upragnionego celu. Decyzyjność zdecydowanie wpływa na atrakcyjność człowieka.

To tyko kilka rad, dzięki którym uda Ci się zdobyć nowych przyjaciół. Stosuj metodę małych kroczków, a więc stopniowo wprowadzaj w swoje życie kolejne zmiany. Nic nie przychodzi od razu, dlatego też daj sobie czas. Szukanie przyjaciół jest prostsze niż Ci się wydaje. Tak naprawdę trzeba być otwartym na kontakt z drugim człowiekiem, a uśmiech i miłe słowo zawsze pomoże. Bądź życzliwy, pomocny oraz uprzejmy. W ten sposób zjednasz sobie ludzi, zdobędziesz ich sympatie oraz zaufanie. Czasami nasza bratnia dusza jest bliżej niż nam się wydaje. Wiek, płeć – to nie ma najmniejszego znaczenia jeśli nadajecie na tych samych falach i się doskonale rozumiecie. Przyjaźń to wyjątkowa relacja, dlatego też niekiedy trzeba na nią poczekać. Wykorzystuj różne okazje, aby poszerzać grono znajomych.