Spis treści
Praca siedząca negatywnie wpływa na układ kostny, siłę mięśni i metabolizm. Osoby, które przez długie lata wykonują typowe prace biurowe, borykają się z bólami pleców, zwyrodnieniami kręgosłupa oraz nadwagą i otyłością. Tanie meble biurowe nie sprawdzają się najlepiej do ochrony zdrowia pracowników przed takimi dolegliwościami, dlatego warto postawić na aktywne wyposażenie biurowe. Co to takiego i dlatego warto w nie zainwestować?
1. Meble biurowe – co wybrać?
2. Funkcjonalne meble aktywne do biura
3. Meble gabinetowe i do pokoju socjalnego
4. Meble pracownicze, które dbają o zdrowie
Klasyczne biurka i krzesła w biurze są funkcjonalne, jednak nie spełniają wszystkich oczekiwań współczesnych pracowników biurowych. Nowoczesne systemy mebli biurowych umożliwiają optymalne dostosowanie wysokości biurka i krzesła do konkretnego użytkownika. Ponadto aktywne wyposażenie pomaga przyśpieszyć metabolizm i rozruszać ciało, które zbyt długo znajduje się w tej samej pozycji. Dowiedz się więcej o aktywnym wyposażeniu biura i jego zaletach.
Meble biurowe – co wybrać?
Do nowoczesnego biura potrzebne są przede wszystkim wygodne fotele i krzesła obrotowe oraz biurka, które zapewniają wystarczająco dużo miejsca na monitor, komputer, klawiaturę i myszkę. Ponadto na blacie powinno znajdować się miejsce do wypełniania dokumentów. Na otwartej przestrzeni biurowej warto zamontować również ścianki działowe, które oddzielą ewentualne lady recepcyjne od pozostałych stanowisk i zapewnią poczucie prywatności w czasie pracy.
Wybierając meble do biura domowego lub w lokalu użytkowym, warto myśleć nie tylko o zakupie konkretnych elementów wyposażenia. Równie ważne jest przyjrzenie się ich funkcjonalności. To właśnie ona w największym stopniu odpowiada za efektywność pracy i ochronę zdrowia pracowników.
Funkcjonalne meble aktywne do biura
Do biura warto wybrać nowoczesne biurka z elektryczną regulacją wysokości blatu. Ich atutem jest możliwość podnoszenia i opuszczania blatu roboczego w zależności od wzrostu użytkownika. Równie dobrze użytkownik może zadecydować, czy chce wykonać pracę na siedząco, czy też na stojąco. Praca przy komputerze w pozycji stojącej sprawia, że organizm spala więcej kalorii niż w czasie siedzenia. Dodatkowo zmiana pozycji z siedzącej na stojącą pomaga odciążyć kręgosłup w odcinku lędźwiowym.
Zapoznaj się z ofertą wyposażenia do aktywnego biura na www.ajprodukty.pl/biuro-i-konferencja
Nowoczesne biurka można łączyć z krzesłami, które są wyposażone w pedały z rowerka stacjonarnego. Niewielkie siedzisko wymusza utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała i prostych pleców. W czasie siedzenia pracownik może nie tylko pracować przy komputerze, ale i spalać kalorie. Dzięki temu ogranicza ryzyko nadwagi i otyłości. Dodatkowo pedałowanie w umiarkowanym tempie zmniejsza problemy związane z obrzękami kończyn dolnych i ryzyko wystąpienia żylaków w przyszłości.
Meble gabinetowe i do pokoju socjalnego
W przypadku wyposażenia biura powinno się pamiętać nie tylko o biurkach i krzesłach. Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie pokoju socjalnego, w którym pracownicy odpoczywają w czasie przerwy. Piłki balansujące oraz bieżnie biurowe ustawione w pokoju socjalnym umożliwiają odciążenie kręgosłupa i zrelaksowanie całego ciała. Balansujące piłki i platformy skutecznie rozluźniają odcinek lędźwiowy kręgosłupa i zwalczają dolegliwości bólowe.
Biurowa bieżnia pomaga w spalaniu kalorii i pozwala odstresować się, gdy pracownicy mają dużo zadań do wykonania lub zajmują się obsługą klientów. Bieżnia w połączeniu z biurowym rowerkiem stacjonarnym sprawia, że pracownicy nie muszą wychodzić na siłownię, by zwiększyć aktywność fizyczną do poziomu, który zapewni im zdrowie i dobre samopoczucie na co dzień.
Meble pracownicze, które dbają o zdrowie
Biurka z regulowaną wysokością, krzesła aktywne i inne elementy wyposażenia aktywnego biura mają pozytywny wpływ na zdrowie wszystkich użytkowników. Ich zastosowanie w biurze sprawia, że ogranicza się liczbę zwolnień lekarskich z powodu problemów z kręgosłupem lub kończynami dolnymi. Większa aktywność w czasie pracy sprzyja również ochronie przed wystąpieniem zespołu cieśni nadgarstka i łokcia tenisisty.
Ruch sprzyja zdrowiu, dlatego dostęp do biurowego rowerka stacjonarnego, bieżni i platformy balansującej, ma również pozytywny wpływ na profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Większa dawka ruchu w czasie pracy sprawia, że ryzyko cukrzycy typu II, miażdżycy i przewlekłych chorób nerek spada. Podobnie jest w przypadku złośliwych nowotworów jelita grubego, które są często wynikiem prowadzenia siedzącego trybu życia i stosowania niezdrowej diety.
Odpowiednie meble pracownicze sprawiają, że pracownicy biura mają większą motywację do wykonywania swoich obowiązków. Przyjazna przestrzeń w biurze poprawia atmosferę i zachęca do przebywania w firmie na co dzień. Dodatkowo warto wybrać do biura ścianki działowe o właściwościach wygłuszających, które ograniczają hałas na powierzchni typu open space. Dzięki nim chroni się słuch pracowników oraz zmniejsza się częstość występowania dolegliwości takich jak migreny.