kobieta zuje gume do zucia

Jak usunąć gumę do żucia z ubrań? 7 domowych prostych sposobów

Wystarczy chwila nieuwagi, a przyklejona do ławki, czy do krzesła guma do życia przyczepi się do ubrania. To spory kłopot. Jak sobie z nim poradzić? Podpowiadamy domowe sposoby, dzięki którym szybko usuniesz gumę do żucia z ubrań!

Jak usunąć gumę do żucia z ubrań?

Guma do żucia lepi się i ciągnie, dlatego jeśli przyczepi się do odzieży bez właściwego podejścia będziemy mieli spory kłopot, żeby się jej pozbyć. Nieprawidłowo zdjęta pozostawi nieestetyczne ślady, co więcej możemy przy złej technice uszkodzić materiał, a zatem spowodować jeszcze więcej szkód. Jak usunąć gumę do żucia z ubrań? Poniżej znajdziesz łatwe domowe patenty. To 7 skutecznych trików:

1. Wykorzystaj żelazko – na ubranie w obrębie zabrudzenia kładziesz papier do pieczenia, w tym czasie żelazko nastawiasz na średnią temperaturę najlepiej również na funkcję pary. Prasujesz od góry, tak by „zabezpieczenie” znajdowało się bezpośrednio na desce. Należy kilkukrotnie przejechać żelazkiem po odzieży, wtedy guma przyklei się do papieru.

2. Jeśli nie masz w domu żelazka można podgrzać gumę, między innymi suszarką do włosów, parowaczem bądź parą, czyli klasycznie nad garnkiem z gotującą się wodą. W ten sposób przylepiona maź stanie się miękka i zacznie się lepić. Po przyłożeniu papieru usuniesz jej nadmiar, potem wystarczy szczoteczką do zębów pozbyć się resztek.

3. Kiedy nie masz czasu na korzystanie z pary, tudzież z urządzeń elektrycznych wmasuj w gumę do żucia maść rozgrzewającą, a uzyskasz podobny efekt, bo guma zmięknie.

4. Przyłóż kostkę lodu do gumy do żucia, kilka razy przejdź w lewo i w prawo, a także w górę oraz w dół. Dzięki temu sprawisz, że stanie się twardsza, do tego zacznie odchodzić od materiału. Co za tym idzie będzie dużo prościej ją oderwać, i to w całości.

  Cięte i inteligentne riposty - 100 najlepszych przykładów

5. Zamiast pocierać gumę lodem można włożyć odzież bezpośrednio do zamrażalnika. Jednak trzeba dobrze zabezpieczyć woreczkiem, aby lepiąca maź nie rozprzestrzeniła się na większy obszar. 3-4 godziny w niskiej temperaturze spowodują, że guma do żucia będzie sztywna i łatwa do usunięcia. Co ważne niektóre materiały się do tego patentu nie nadają, bo na przykład przy skórze pod wpływem zmiany temperatur może dojść do pękania, więc trzeba uważać. Lodówka z systemem NO Frost powoduje, że nie osadza się szron, a zatem nie wpływa to na niekorzyść ubrania – w innym wypadku elastyczność tkaniny po rozmrożeniu może się zmienić.

6. W gumę do żucia wetrzyj masło orzechowe, tak samo można zrobić z olejem kokosowym. Potem pozostaw materiał na kilka minut. Po chwili należy ściągnąć gumę szczoteczką do zębów. Od razu upierz ubranie, bo tłusty krem może zostawić również nieestetyczny ślad. Uprzedzamy, że wełna oraz jedwab źle reagują na to rozwiązanie!

7. Podgrzej w garnuszku odrobinę octu (1/3 szklanki) by był ciepły, zamocz w nim ściereczkę i nią pocieraj gumę do żucia przez około 1-2 minuty.

Po zerwaniu gumy do żucia pozostała widoczna plama? Namocz odzież w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, po kilku minutach potrzyj delikatnie miejsce zabrudzenia, na przykład szczoteczką do zębów. Dopiero po takim zabiegu upierz ubranie, jak zwykle. Dokładnie przestrzegaj zaleceń producenta umieszczonych na metce! Mimo to zabrudzenie pozostało?

Przydadzą się profesjonalne preparaty, między innymi odplamiacz, czy środek do wybawiania plam. Uważaj jednak, bo mocne kolory mogą się odbarwić, więc zawsze najpierw wykonaj próbę w mało widocznym miejscu.

Czego nie robić, gdy guma przylepi się do odzieży?

Guma do żucia zaschnięta, jak i miękka nie powinna być podważana oraz drapana ostrymi narzędziami takimi jak nóż, bo można uszkodzić materiał. Dziury, naderwanie, czy zaciągnięcia – to częste przyczyny nieostrożnego postępowania. Wyrywanie gumy do żucia na siłę często prowadzi do poważnych zniszczeń odzieży!

  Urzekające pięknem natury Góry Stołowe doskonałe na wakacyjny wyjazd

Gumę do żucia bardzo delikatnie skrobiemy, ta czynność może zająć trochę czasu, ale cierpliwość się opłaci. Najlepiej robić to po zamrożeniu, albo wręcz przeciwnie, po rozgrzaniu materiału.