list milosny

Jak napisać piękny list miłosny? 10 sprawdzonych rad

Romantyczny list miłosny skradnie niejedno serce. Poetycka twórczość z głębi duszy to najpiękniejszy prezent. Jak przelać wyznanie na papier? W jaki sposób napisać list miłosny? W naszym artykule znajdziesz masę praktycznych wskazówek, dzięki którym zabłyśniesz!

List miłosny – piękny gest do ukochanej osoby

Era SMS-ów, kanałów social media i telefonów powoduje, że stare metody okazywania uczuć powoli zanikają. List miłosny to w obecnych czasach naprawdę rzadkość. Mało kto decyduje się w taki sposób pokazać swoje uczucia. To wielka szkoda, bowiem taki gest jest romantyczny i zapewne zostanie w naszej pamięci na długo. Co więcej, wzruszający list miłosny można spokojnie oprawić w ramkę i zawiesić, albo przechowywać w zupełnie inny sposób. To powoduje, że w każdym momencie możesz wrócić do tych wyjątkowych słów.

Jak napisać list miłosny? 10 porad co musi się w nim znaleźć

List miłosny to specyficzna forma okazywania uczuć. Trzeba mimo wszystko pamiętać, że należy trzymać się tu pewnych wytycznych, aby całość pięknie wyglądała i chwytała za serce. Poniżej znajdziesz 10 porad, dzięki którym w wyznaniu zawrzesz wszystkie najważniejsze rzeczy:

1. Data

W górnym prawym rogu pojawia się standardowo data, dodatkowo może obok znaleźć się miejscowość.

2. Nagłówek

Na środku kartki mamy nagłówek, a więc zwracasz się bezpośrednio do ukochanej osoby, na przykład „Najdroższa”. Możesz użyć tu także zdrobnienia imienia lub pseudonimu, bo wszystko zależy od Ciebie.

3. Wstęp

Od nowego akapitu zacznij wstęp, czyli znajdzie się w tym miejscu uzasadnienie, dlaczego zdecydowałaś się napisać list miłosny.

4. Rozwinięcie

Kolejny akapit to jak w klasycznym liście rozwinięcie. Tu znajdzie się twoje szczere wyznanie miłości.

5. Zakończenie

Na końcu pojawia się krótkie podsumowanie wywodu miłosnego, czy też pozdrowienia.

6. Podpis

Po wszystkich wyżej opisanych wersach pojawia się podpis autora listu, na przykład imię wraz z „Kocham Cię”. Zawsze powinien być on odręczny nawet jeśli decydujesz się tworzyć list miłosny na komputerze.

7. Post scriptum

Na samym dole czasami pojawia się P.S., czyli post striptum. To coś ważnego, ale krótkiego o czym koniecznie chcesz napisać. To może być oczywiście kolejne „Kocham Cię”, tudzież coś zabawnego, na przykład nawiązanie do wspólnego wspomnienia.

8. Zwroty grzecznościowe

List miłosny wymaga od nas używania zwrotów grzecznościowych. Zapisuj „Cię”, „Tobie” zawsze wielkimi literami!

9. Dbaj o poprawną pisownię i stylistykę

List miłosny mimo iż to wyznanie od serca musi być piękny w każdym calu. Dobór słów jest ważny tak samo, jak poprawna pisownia i stylistyka. Warto zajrzeć do słownika chociażby tego online.

10. Coś wyjątkowego – pamiątka

Trzeba pamiętać, że list miłosny może zawierać coś wyjątkowego. Odciśnięte usta umalowane szminką, czy płatki róż spowodują, że stanie się on jeszcze bardziej uroczy, a jednocześnie spersonalizowany.

list milosny w kopercie

Jaki papier wybrać na list miłosny?

List miłosny do chłopaka, jak i do dziewczyny powinien składać się z pięknych słów, ale równie kluczowy aspekt to to na czym się znajdzie. Jaki papier wybrać? Klasyczny biały wygląda bardzo elegancko i zawsze się sprawdza, choć dla niektórych wydaje się za formalny. Kartka w ulubionym kolorze ukochanego to ciekawy wybór, podobnie jak papier subtelnie przypalony świeczkami. Mile widziana kreatywność, choć należy uważać, żeby nie przesadzić. Delikatne skropienie perfumami doda czaru! List miłosny do dziewczyny z pewnością daje większe pole do popisu dla panów, bo oni sami zdecydowanie bardziej wolą minimalizm.

  Nie wiem czy go kocham - 12 sygnałów które świadczą, że uczucie się skończyło

Zawsze list miłosny pisz na brudno dopiero później po wielokrotnym sprawdzeniu przenieś słowa na piękną papeterię. Dobrze wybrać trwały, sztywny papier, który przetrwa lata w idealnym stanie. Kolorystyka, zdobienia i inne elementy to kwestia indywidualna.

List miłosny do chłopaka – jak go napisać?

List miłosny do chłopaka to uroczy gest. Zrób mu taki prezent nie tylko, gdy będzie daleko, a zapewne go pozytywnie zaskoczysz. Niekoniecznie musi pojawić się tu oczywiste wyznanie miłości. Równie dobrze możesz zaznaczyć, że jego obecność w Twoim życiu wiele zmieniła na plus bądź podkreślić emocje jakie w Tobie budzi. Ważne jest to, aby list miłosny do chłopaka był szczery!

List miłosny do męża lub do chłopaka to ciekawy pomysł. W środku znajdą się odniesienia do waszego związku, emocji, poza tym być może plany na przyszłość. Zwyczajnie podziel się swoimi myślami z drugą połówką. Bywa tak, że czasem łatwiej coś napisać niż powiedzieć, dlatego list miłosny to świetna opcja, aby okazać uczucia.

List miłosny do dziewczyny – jak go napisać?

List miłosny do dziewczyny to gwarancja zaskoczenia, bo mało która kobieta się tego spodziewa. Co napisać? Możesz oczywiście zachwycać się jej urodą bądź osobowością, czy też przypomnieć wspólne chwile razem. Dobrze pomyśleć o opisaniu swoich emocji i docenić wspólne codzienne momenty. To intymna wypowiedz, więc w liście miłosnym mogą pojawić się różne myśli. To ma być szczere wyznanie prosto z serca ubrane we własne słowa, aczkolwiek dopuszczalne są cytaty, na przykład z piosenek.

Jak powinien wyglądać list miłosny do przyszłej żony lub męża?

Ślub to wyjątkowa chwila, która zostanie w naszej pamięci już na zawsze. Para może zrobić sobie cudowny prezent i przygotować list miłosny. To w zasadzie nic nie kosztuje, a będzie niepowtarzalną pamiątką na lata, do której chętnie będziecie wracać. Zaskocz ukochanego niespodzianką, albo umówcie się na taki podarek.

Zaślubiny to moment magiczny, ponieważ wkrótce zostaniecie małżeństwem na dobre i na złe. Nie każdy ma odwagę wygłosić własną przysięgę przed całym tłumem gości, a przelanie emocji na papier to dobra alternatywa. List miłosny do żony to podarunek unikatowy i bardzo wzruszający. Na papeterie przelej wobec tego swoje uczucia, myśli i plany. Pokaż słowami, jak druga połówka jest dla Ciebie ważna! Zdecydowanie częściej jednak to panie tworzą list miłosny dla męża, pewnie dlatego że są dużo bardziej wrażliwsze i uczuciowe.

List dla przyszłego małżonka będzie wyglądać bardzo podobnie co ten do dziewczyny lub do chłopaka. Największą różnicą z pewnością okaże się to, że w tym wypadku mówi się o uczuciu wprost przysięgając sobie miłość, wierność, uczciwość i pomoc. To będzie zapewne niebywale wzruszające zarówno dla osoby, która to pisze, jak i dla czytelnika.

kobieta pisze list milosny

5 przykładowych listów miłosnych

Nie zachęcamy do kopiowania listów miłosnych, ale warto kilka przeczytać, aby się nimi zainspirować. To da nam możliwość bliższego przyjrzenia się jak taka forma ma wyglądać i co dokładnie zawierać. W ten sposób dużo łatwiej będzie przelać uczucia na papier. Warto również odpowiedzieć sobie na kilka pytań, między innymi:

  • Co czuję, gdy widzę ukochaną osobę?
  • Za co doceniam partnera?
  • O czym marzę, gdy chodzi o naszą wspólną przyszłość?
  Jak zacząć nowe życie po rozwodzie? 10 praktycznych porad

Poniżej znajdziesz 5 przykładowych listów miłosnych:

1.„Mój Kochany!

Cały czas Ci się przyglądam i wciąż nie mogę się nadziwić, że jesteśmy razem mimo tylu przeciwności. Chciałam Ci powiedzieć, że jesteś dla mnie najważniejszym człowiekiem na ziemi. Pragnę spędzać z Tobą każdą wolną chwilę.

Już nie mogę się doczekać naszych wspólnych wakacji i bycia sam na sam przez 24 godziny na dobę. Każdego wieczoru marze o naszych chwilach w słonecznej Toskanii. Liczysz się dla mnie tylko Ty. Jesteś wyjątkowym człowiekiem. Nie umiem bez Ciebie żyć, bo jesteś moją drugą połówką jabłka.

Niech nasze uczucie trwa wiecznie!

Kocham Cię!

Twoja Sandra”

2.”Misiaku Kochany!

Długo zastanawiałem się, czy napisać ten list miłosny. Wiesz, jak ciężko mówić mi o uczuciach. Staram się dla Ciebie być lepszy, zmienić się.

Uwielbiam Cię, każdego dnia pragnę Cię jeszcze bardziej. Jesteś moim ulubionym człowiekiem na świecie. Każdego wieczoru przed snem wyobrażam sobie, że jesteś ze mną, tuż obok. Póki Cię nie poznałem to nie wiedziałem czym jest miłość. Twoja obecność zmieniła wszystko. Chcę uszczęśliwiać Cię każdego dnia!

Kocham Cię codziennie mocniej.

Twój P.”

3.”Najdroższy Panie M.

Dzięki Tobie każdego dnia łatwiej mi znosić trudy codzienności. Ciągle dziękuje, że Cię mam zawsze obok. Moje życie, dzięki Tobie nabrało kolorów i nie boję się już marzyć.

Ciągle w głowie przypominam sobie nasze pierwsze spotkanie, gdy wpadłeś na mnie na rowerze. Od tego momentu wierze w cuda! Jesteś niesamowicie dobry i kochany. Jak jesteś daleko tęsknie strasznie. Kocham Cię najbardziej na świecie.

Obiecaj mi, że zawsze będziemy razem.

Soczysty całus wysyłam do Ciebie.

Twoja Magda”

4.”Michaśku!

Tęsknie, dlatego też liczę dni kiedy wrócisz. Brakuje mi naszych wspólnych wieczorów i głupich żartów. Co robię bez Ciebie? Wariuje z samotności.

Mam nadzieje, że nasze uczucie przetrwa próbę czasu, a nawet będzie jeszcze mocniejsze niż wcześniej. Kiedy nie ma Cię obok czuje się bezsilna. Chce Ci napisać co naprawdę czuję, gdy mi Cię brak. Wspominam nasze momenty i śpię w Twojej koszuli. Jesteś dla mnie najważniejszy.

Z utęsknieniem czekam!

P.S. Zapomniałam… Kocham Cię!

Twoja Ilona”

5.”Ukochana!

Każdy mój kolejny list jest krótszy, ale moje uczucia wręcz przeciwnie, rosną w siłę. W napięciu oczekuje naszego spotkania. Odliczam cierpliwie, gdy znów będziesz w moich ramionach. Pragnę Cię, jak nikogo nigdy wcześniej.

Jesteś wspaniała, urocza, zwłaszcza jak się wstydzisz, poza tym niezwykle zabawna, gdy śpiewasz. Uwielbiam Twoje oczy, gdy na mnie tak patrzysz namiętnie. Wiem, że czekasz z niecierpliwością na moment, w którym będziemy jednością.

Nasze uczucie jest nieskończone, a odległość to tylko kilometry na mapie. Nic nas nie rozdzieli!

P.S.Twój jedyny, pamiętaj o tym zawsze.

Kamil – na zawsze Twój wariat!

listy milosne

Czego NIGDY nie pisać w liście miłosnym?

List miłosny to wyjątkowy podarunek od serca. Czego absolutnie w nim nie pisać? Zdecydowanie odradzamy:

  • wracanie do złych momentów, które pojawiły się w waszym wspólnym życiu
  • wspominanie o byłych
  • stosowanie wulgaryzmów
  • używanie sztampowych określeń
  • kupowanie „gotowców”
  • kopiowanie czyjś słów, na przykład z forum internetowego
  • korzystania z czyjeś pomocy, bo to prędzej, czy później się wyda.