kobieta z falowanymi wlosami

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Włosy mocno wpływają na nasz wygląd. Dobrze dobrana fryzura podkreśli urodę, a jednocześnie ukryje ewentualne niedoskonałości. Liczy się nie tylko cięcie kosmyków, ale i ich barwa, czy rodzaj uczesania. Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Podpowiadamy!

Jak określić kształt twarzy?

Włosy powinny pasować do kształtu twarzy. Nie masz pojęcia jakim typem jesteś? Istnieją dwie metody, dzięki którym łatwo określisz rysy swojej buzi. Chodzi o:

  • diagnozę na podstawie zdjęcia – konieczne jest spięcie włosów w taki sposób, aby cała buzia była odsłonięta. Musisz ustawić się do fotografii en face, dzięki temu będzie łatwo ocenić kształt twarzy.
  • Diagnozę na podstawię miary – należy zmierzyć poszczególne części twarzy. Zaczynasz od pomiaru odcinka od linii włosów do oka, potem od oka do końca nosa i od nosa do końca brody. W innym wariancie mierzymy trzy fragmenty – czołowy, kości policzkowych oraz żuchwy.

Wynik będzie różny, na przykład w owalu wszystkie kawałki są równe. Zwężająca się ku dołowi buzia przypomina trójkąt, w sytuacji przestawnej proporcji jest to już odwrócony trójkąt. Szeroka broda i mocno zarysowana żuchwa to będą cechy „kwadratu”.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Kiedy wiesz jaki kształt twarzy posiadasz dużo prościej jest znaleźć odpowiednią fryzurę. Co więcej włosy mogą sprawić, że zmienimy proporcje buzi, albo skutecznie ukryjemy jej ewentualne niedoskonałości. Uczesanie potrafi pozytywnie wpłynąć na nasz wizerunek. Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym szybko znajdziesz idealną fryzurę dla siebie:

1. Okrągła twarz

W tym wypadku twarz ma niemal identyczną długość i szerokość. Fryzura powinna optycznie wysmuklać, a zarazem wydłużać. Dobrze aby po bokach delikatnie przysłonić buzię, ale nie mogą to być gładko ułożone kosmyki.

  Pokrzywa na włosy - jak stosować? Przepisy i efekty stosowania płukanki z pokrzyw

Unikaj także prostych grzywek, włosów sięgających do linii policzków, poza tym zapomnij o uczesaniach, w których objętość skupia się właśnie na policzkach. Najlepiej sprawdzi się asymetryczna grzywka, jak i delikatnie wycieniowane włosy, ale tylko na czubku głowy.

2. Kwadratowa twarz

Tutaj występuje szerokie czoło prawie na równi z żuchwą. Trzeba zatem fryzurą złagodzić ostre rysy, jak i delikatnie zwęzić dół twarzy. Jeśli lubisz upięcia staraj się po bokach wypuścić luźno kilka kosmyków, w ten sposób dodasz uczesaniu lekkości.

Świetnym pomysłem jest również cięcie asymetryczne oraz delikatne loki. Włosy powinny zasłaniać kości policzkowe, do tego dolną szczękę. Miękkie linie są bardzo pożądane. Niestety, przy kwadratowej buzi nie sprawdzi się prosta grzywka, krótkie cięcie i geometryczne fryzury.

3. Pociągła buzia

W tym wypadku twarz jest bardzo długa i wąska, poza tym mamy tu wysokie czoło oraz małą brodę. Należy wobec tego włosami optycznie skrócić buzię i sprawić by zyskała nieco okrąglejsze rysy. Mile widziane bardzo długie grzywki, półdługie cięcia oraz loki. Pociągły zarys podkreślą gładko ułożone kosmyki i te ścięte na równej linii, dlatego z nich zrezygnuj.

4. Trójkątna buzia

W tym kształcie mamy mocno zarysowane kości policzkowe, wąską szczękę, do tego szerokie czoło. Do takiej twarzy idealnie pasują włosy półdługie oraz długie, jak i te z wywiniętymi końcami. Duża objętość to strzał w 10! Natomiast trzeba zapomnieć o wysokich upięciach, krótkim cięciu oraz o całkowitym odsłanianiu czoła.

Jak dobrać barwę włosów do kształtu twarzy?

Już zdajesz sobie sprawę jaki typ cięcia oraz które wersję upięć są najlepsze dla Twojej twarzy. Przyszedł czas na pomyślenie o koloryzacji. Dzięki farbowaniu kosmyków również można wpłynąć na kształt buzi i jej proporcje.

Jeśli chcesz wyszczuplić twarz postaw na ciemniejszy kolor, aczkolwiek on musi pasować do karnacji. Co ważne przyciemnić należy również brwi oraz rzęsy! Wybierz naturalny odcień, aby nie było za mocnego kontrastu.

  Plopping - co to jest i jak go zrobić na włosach? Efekty ploppingu

Od kilku już lat hitem są włosy farbowane techniką ombre i sombre, czyli chodzi o miks jasnej oraz ciemnej barwy w rożnym układzie. Pomysłów na koloryzację mamy sporo. To doskonały patent na poprawienie proporcji twarzy, na przykład jasne kosmyki zlokalizowane przy twarzy, a ciemniejsze na szczycie sprawią, że buzia „trójkąt” stanie się mniej spiczasta.

Zawsze warto skorzystać z fachowej wiedzy fryzjera i skonsultować z nim metamorfozę włosów.