Nie da się ukryć, że dłonie są naszą wizytówką. Każdego dnia narażamy je na uszkodzenia mechaniczne, ponadto mają one stały kontakt z otoczeniem. Niestety, to wszystko nie służy naszej delikatnej skórze. Trzeba pamiętać, że w tym miejscu nie ma gruczołów łojowych ani zbyt wiele tkanki tłuszczowej. Dlatego skóra dłoni szybciej się starzeje, traci jędrność.
Jak opóźnić ten proces? Czy to w ogóle jest możliwe? Odpowiednia pielęgnacja może nam zagwarantować, że dłonie będą wyglądać pięknie, i to mimo wykonywania codziennych obowiązków. Kluczem jest oczywiście systematyczność! Należy każdego dnia wykonywać zabiegi na dłonie, a na oczekiwane rezultaty nie trzeba będzie długo czekać.
Jak dbać o dłonie? Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
1. Peeling dla dłoni
Warto systematycznie złuszczać naskórek za pomocą delikatnego peelingu – domowego lub z drogerii. Po nim skóra będzie lepiej „chłonąć” składniki odżywcze, na przykład z kremu, czy balsamu. Mało tego, koloryt się znacznie polepszy, do tego jeszcze pobudzisz krążenie. Martwi Cię pękająca skóra na dłoniach? Peeling stosowany 2 razy w tygodniu rozwiąże Twój problem.
W drogerii znajdziesz kilka rodzajów peelingów do rąk, na przykład cukrowy lub kawowy. Tołpa, Ziaja, Bielenda, Mokosh – wiele marek ma w swojej ofercie takie kosmetyki. Koszt to około 10-30 złotych.
2. Domowy peeling do rąk
Wystarczy w miseczce wymieszać 2 łyżeczki grubego cukru z 2 łyżkami miodu i kilkoma kroplami soku z cytryny. Gęstą papkę wmasuj w dłonie przez 2-3 minuty, spłucz ciepłą wodą. Możesz wykorzystać również fusy po zaparzonej kawie.
3. Maseczki i wcierki – regeneracja
Oprócz peelingu w domu wykonuj jeszcze inne czynności. Po oczyszczeniu skóry składniki odżywcze wnikają zdecydowanie lepiej, zatem nakładaj na dłonie maseczki i olejki. Wzmocnią skórę, zregenerują ją oraz polepszą stan płytki paznokcia.
4. Maseczka na dłonie
Sklepy kosmetyczne oferują mnóstwo ekspresowych maseczek do 10 złotych. Po połączeniu 3 żółtek i kilku kropli oliwy z oliwek również otrzymasz gęstą odżywczą papkę. Dobrze jest użyć też namoczone płatki owsiane, albo nasiona siemienia lnianego. Te domowe maski działają cuda!
5. Wcierki z olejków
Każdego dnia smaruj skórę olejkami. Do tego zabiegu sprawdzi się olejek kokosowy, rycynowy, arganowy, jak i oliwa z oliwek. Suche dłonie staną się po tym tylko wspomnieniem!
6. Regeneracja nocna
Raz na jakiś czas sięgnij po specjalne rękawiczki do dłoni. Są one nasączone witaminami i kompleksem składników odżywczych. Wiele z nich zakładasz na 15-20 minut, niektóre jednak na całą noc. Wieczorem zawsze smaruj grubą warstwę kremu nawilżającego lub balsamu. Rób to systematycznie, a suche dłonie, czy pękająca skóra nie będzie Cię dotyczyć.
7. Manicure
Ważnym zabiegiem dla dłoni jest manicure. Nadaj kształt płytce paznokcia, usuń skórki, a na końcu nałóż lakier lub odżywkę. Odczekaj kilka minut i użyj kremu. Twoje dłonie będą zachwycać piękną i zdrową skórą!
8. Kąpiel parafinowa dla dłoni
W wielu salonach kosmetycznych znajdziesz w ofercie kąpiel parafinową. Koszt waha się w zależności od gabinetu od 50 do 100 złotych. Ten zabieg na dłonie możesz wykonać także samodzielnie w domowym zaciszu. W sklepach online znajdziesz gotowe produkty, między innymi marki Bielenda, czy Silver. To zarówno pojedyncze rzeczy, jak i gotowe zestawy kosmetyków.
Dzięki parafinie skóra staje się miękka, jedwabiście gładka, dogłębnie nawilżona. To doskonały sposób na suche dłonie! Mało tego, ten zabieg pomaga także zniwelować bóle stawowe. Wykorzystanie olejków zapachowych powoduje, że działa, jak aromaterapia.
9. Zabieg parafinowy
Przed zabiegiem należy wykonać peeling, który pomoże usunąć martwy naskórek i przygotować skórę do kolejnego etapu – odżywienia. Dopiero później można przystąpić do kąpieli parafinowej. Przygotowujesz ją według instrukcji na opakowaniu. Zazwyczaj rozpuszczasz nad parą wodną, a potem studzisz.
Co dalej? Należy kilkukrotnie zanurzyć dłonie w ciepłym płynie. Następny krok – szczelnie owijasz skórę folią aluminiową lub spożywczą, a na to zakładasz bawełniane rękawiczki bądź wykorzystujesz do tego ręcznik. Parafinę trzymasz przez około 15 minut, zmywasz pozostałości letnią wodą. Polepszenie kondycji skóry jest od razu widoczne!
Osoby z egzemą, grzybicą, czy alergią na parafinę nie powinny korzystać z tego zabiegu.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.