Spis treści
Pochodzi z gór Atlas, położonych w Maroku. Ma naturalny, czerwono-brązowy kolor. Jego bryły poddawane są oczyszczaniu, osuszaniu i rozdrobnieniu na proszek, w celu uzyskania produktu, którego właściwości są bardzo korzystne dla naszego ciała. Mowa oczywiście o glince Ghassoul, minerale wykazującym szerokie zastosowanie we współczesnej kosmetyce. Co jest nam w stanie zaoferować ten składnik?
W dzisiejszych metodach pielęgnacyjnych coraz większe znaczenie zyskują substancje o naturalnym pochodzeniu. Z jednej strony bowiem nie mają one negatywnego wpływu na nasz organizm, z drugiej zaś – często oferują różne, cenne właściwości. Tak też jest w przypadku glinki Ghassoul, którą można użyć do sporządzenia maski na twarz lub ciało, mydła bądź szamponu, stosowanych przy domowych kuracjach kosmetycznych. Co więcej, produkt pochodzący z Maroka znajduje zastosowanie podczas zabiegów przeprowadzanych w salonach SPA & Wellness.
Skąd bierze się uznanie dla glinki Ghassoul?
Dlaczego ten produkt zdobył taką popularność? Po pierwsze, ze względu na mnogość cennych dla naszego organizmu składników, które zawiera. Są to m.in. krzem, lit, magnez, żelazo, potas i sód. Dzięki nim systematyczne stosowanie marokańskiej glinki przyczynia się do przywrócenia cerze zdrowego kolorytu oraz polepszenia struktury skóry.
Po drugie, ten produkt naturalny pozwala na łatwe przygotowanie dobroczynnych preparatów, które z powodzeniem można stosować podczas codziennej pielęgnacji domowej. Glinka Ghassoul (w postaci proszku), zmieszana z wodą i doprowadzona do postaci gęstej pasty, świetnie nadaje się do nałożenia na włosy, twarz lub inny, wybrany obszar ciała. Nierzadko do sporządzanej w ten sposób substancji dodaje się również olejki (np. arganowy), co sprawia, że kuracja działa odżywczo na skórę.
Marokańska glinka i kultura arabska
Właściwości pielęgnacyjne to nie wszystko, co można powiedzieć o omawianym minerale. Okazuje się bowiem, że glinka Ghassoul (inaczej też Rhassoul) od wieków odgrywa istotną rolę w tradycji arabskiej, a dokładnie podczas rytuału o nazwie Hammam. Zwyczaj ten, określany też nieraz mianem łaźni tureckiej i składający się z 4 etapów, odbywa się przy udziale różnych składników naturalnych – nie tylko minerału z gór Atlas, ale również oleju sezamowego, arganowego bądź uzyskiwanego ze słodkich migdałów, mydła Savon Noir oraz oliwy z oliwek. Obrzęd ma następujący przebieg:
- Etap łaźni parowej – rytuał otwierają skuteczne działania oczyszczające, powodujące rozszerzenie porów skóry, a w konsekwencji dokładniejsze wchłanianie odżywczych substancji.
- Etap oczyszczania za pomocą rękawicy Kessa i mydła Savon Noir – następny krok to złuszczanie rogowej warstwy skóry, wstępny detoks i czynności skutkujące lepszym krążeniem krwi w organizmie. Każdy z wymienionych elementów ma swoje konkretne zastosowanie. Rękawica Kessa masuje skórę i pielęgnuje ją, podczas gdy mydło Savon Noir przyczynia się do jej dokładnego oczyszczenia.
- Etap oczyszczania przy użyciu glinki Ghassoul – podczas kolejnej fazy rytuału sproszkowany minerał jest mieszany z wodą. W wyniku tego działania powstaje papka, która następnie nakładana jest na skórę. Proces ten, poza dokładnym oczyszczeniem, odżywia cerę i ją wygładza.
- Etap masażu z udziałem olejku – obrzęd zamykają działania, które przynoszą szereg korzyści, zarówno ciału, jak i umysłowi. Z jednej strony służą jeszcze lepszej regeneracji skóry, jej oczyszczeniu i wygładzeniu, z drugiej zaś mają za zadanie przynieść uczucie relaksu i odprężenia.
Do pielęgnacji włosów, skóry głowy i różnych rodzajów cery
Marokańską glinkę stosuje się najczęściej przy pielęgnacji cery zanieczyszczonej, tłustej i trądzikowej. Jest tak, ponieważ ten produkt naturalny wykazuje właściwości, które powodują usuwanie toksyn ze skóry, jej remineralizację oraz hamują nadmierne wydzielanie sebum. Z drugiej strony, silne działanie odżywiające glinki Ghassoul sprawia, że można ją użyć również w celu zadbania o cerę zmęczoną, wrażliwą lub suchą. Ponadto, minerał poprawia krążenie, czego rezultatem jest zdrowszy wygląd skóry.
Niemniej, zakres wykorzystania tego produktu naturalnego jest szerszy, niż tylko pielęgnacja okolic twarzy. Marokańska glinka w formie maseczki, odżywki lub szamponu świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami skóry głowy. Co więcej, wspomaga walkę z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami, dzięki czemu optycznie zyskują one na objętości, jak również stają się bardziej miękkie i gładkie.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.