kobieta oglada film

15 filmów o nieszczęśliwej miłości bez wzajemności, przy których uronisz łzę

Miłość to jedno z najsilniejszych uczuć jakie nam towarzyszą. Nie dziwi więc fakt, że stanowi ona inspirację dla artystów – wiersze, piosenki, książki, obrazy – wiele dzieł kultury dotyka tej tematyki. Nie inaczej jest również z filmami. Część z nich opowiada historie miłosne z pozytywnym zakończeniem, inne zaś poruszają tematykę nieszczęśliwej miłości. W dzisiejszym artykule chcemy skupić się właśnie na produkcjach, w których nie ma happy endu. Filmy te bardzo często są wzruszające, pobudzają do refleksji a także pozwalają nam inaczej spojrzeć na swoje życie oraz tworzone przez nas relacje. Bywają smutne, często wzruszają do łez, mimo wszystko jednak warto je obejrzeć. Poznaj filmy o niespełnionej miłości, które z pewnościa zapadną ci w pamięć na długo.

Lubisz uronić łzę przy filmie? Te musisz koniecznie zobaczyć!

Większość osób, kiedy myśli o filmach o miłości kojarzy je z nieco infantylnymi komediami romantycznymi, które zawsze dobrze się kończą. Nie oznacza to jednak, że filmy o nieszczęśliwej miłości nie istnieją. Co więcej, jest ich naprawdę sporo i cieszą się sporym zainteresowaniem widzów. Wiele z nas potrzebuje bowiem prawdziwych, dotykających lub zmuszających nas do przemyśleń historii. Łzy uronione podczas seansu z takim filmem są bardzo oczyszczające i często pomagają nam pozbyć się negatywnych emocji. Co więcej, filmy o nieodwzajemnionej miłości mogą nam pomóc docenić relację, którą mamy lub też pogodzić się z tym, co wydarzyło się w naszym życiu. Produkcje takie mogą wydawać się trudne do oglądania, jednak w znaczącej większości przypadków są to filmy, z których możemy wynieść cenną naukę dla siebie. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością.

Filmy o nieszczęśliwej miłości – 15 filmów wybranych przez redakcję

O ile każdy z nas jest w stanie wymienić choć kilka tytułów filmów traktujących o szczęśliwej miłości czy komedii romantycznych, w których nawet po licznych perypetiach następuje happy end, o tyle znalezienie filmów o nieszczęśliwej miłości wydawało nam się zadaniem dość trudnym. Tymczasem szybko okazało się, że takich produkcji jest naprawdę sporo a wiele z nich sprawiło, że poczuliśmy się wyjątkowo dotknięci i poruszeni. Wspólnie sporządziliśmy listę filmów o niespełnionym uczuciu, które polecamy każdej miłośniczce smutnych, melancholijnych klimatów. W naszym rankingu znalazły się filmy takie jak:

1. Gwiazd naszych wina

To film pokazujący, że miłość może być nieszczęśliwa, nawet jeśli dwie osoby odczuwają ją bardzo mocno. Czasem na przekór uczuciu staje po prostu los a dokładniej nieuleczalna choroba. Hazel jest młodą dziewczyną, która jest śmiertelnie chora na raka. Nowa forma leczenia zatrzymuje jednak chorobę. Mimo to, dziewczyna nie odczuwa z tego powodu radości. Poznaje jednak Augustusa, młodego chłopaka, który również zmaga się z nowotworem. Od tego czasu spędzają każdą chwilę razem doceniając piękno życia. Niestety Augustus nie ma tyle szczęścia, jego stan zdrowia zaczyna się pogarszać…

2. Zakazany owoc

Historia, która opowiada o niespełnionej miłości w sposób zabawny. W głównej bohaterce zakochują się dawni przyjaciele – rabin oraz ksiądz katolicki. Ich religie nie pozwalają im jednak na stworzenie związku z kobietą. Rabin nie może ożenić się z kobietą, która nie jest żydówką, zaś ksiądz katolicki przysięgał celibat. Prowadzi to do wielu trudnych wydarzeń i perypetii.

  Życzenia miłej soboty - najlepsze obrazki, GIFy i wierszyki

3. Titanic

“Titanic” to zanany nam wszystkim romans filmowy wyreżyserowany przez Jamesa Camerona, który warto sobie przypomnieć. Film opowiada historię miłości pomiędzy Jackiem Dawsonem (grany przez Leonardo DiCaprio) a Rose DeWitt Bukater (grana przez Kate Winslet) na pokładzie legendarnej brytyjskiej transatlantyckiej linii oceanicznej „Titanic”. Ich związek rozwija się w czasie tragicznego rejsu statku w 1912 roku, który kończy się katastrofą, gdy „Titanic” zderza się z górą lodową.

4. Zakochany bez pamięci

To amerykański komediodramat z 2004 roku w reżyserii Michela Gondry’ego. Jego główny bohater Joel odkrywa, że jego była dziewczyna poddała się eksperymentalnej operacji usunięcia go ze swojej pamięci. Decyduje się na ten sam krok, jednak w jej trakcie uświadamia sobie, że wciąż darzy ją uczuciem.

5. Co się wydarzyło w Madison County

„Co się wydarzyło w Madison County” to romantyczny dramat filmowy z 1995 roku. Film opowiada historię niezwykłego związku między Robertem Kincaidem (grany przez samego Eastwooda), fotografem podróżującym po włoskiej dolinie Madison, a Francescą Johnson (graną przez Meryl Streep), niezadowoloną z życia farmerką.

Spotkanie tych dwojga na prowincjonalnej farmie prowadzi do namiętnego romansu, który staje się centralnym punktem filmu. Obaj bohaterowie pochodzą z zupełnie innych światów, kobieta ma męża oraz dzieci, przez co nie mogą być razem. Zabierają swoją tajemnicę do grobu a o wszystkim z dokumentów dowiadują się dzieci kobiety dopiero po jej śmierci.

6. Wiek Adaline

Główna bohaterka filmu Adaline, ulega wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego jej ciało przestaje się starzeć. Można uznać to za dar, jednak dla Adaline jest to przekleństwo. Wciąż traci osoby, które były jej bliskie – umierają, podczas gdy ona wciąż młoda jest świadkiem przemian społecznych i technologicznych, jakie zachodzą na przestrzeni wieku. Poznaje Ellisa, mężczyznę, w którym się zakochuje. Jest w stanie powiedzieć mu o swoim sekrecie, zastanawia się nawet w jaki sposób mogłaby pozbyć się swojego niezwykłego daru.

7. PS Kocham cię

Szczęśliwe życie zakochanych w sobie dwóch bohaterów przerywa śmierć męża. Okazuje się jednak, że nawet po śmierci zatroszczył się on o swoją małżonkę, zostawiając jej 7 niezwykłych wiadomości. Film ten opowiada co prawda o szczęśliwej miłości, która została zbyt szybko zakończona, niemniej jednak warto go zobaczyć, ponieważ należy zarówno do smutnych, jak i dających nadzieję.

8. Tajemnica Brokeback Mountain

Ennis Del Mar i Jack Twist poznają się latem podczas pracy przy wypasie owiec. Szybko przypadają sobie do gustu a ich przyjaźń przeradza się w miłość. Mężczyźni nie są jednak gotowi na to, by przyznać się do niej oraz odmiennej orientacji. Wraz z końcem lata rozchodzą się i kontynuują związki z kobietami. Dopiero po latach Ennis otrzymuje od Jacka pocztówkę z propozycją spotkania… To historia miłości trudnej, wstydliwej, której przeciwstawiają się społeczne konwenanse.

  5 kobiecych aplikacji, które ułatwiają życie

9. 3 metry nad niebem

Historia młodego chłopaka, który dowiaduje się, że jego matka zdradza ojca, wdaje się w bójkę z kochankiem matki oraz bierze udział w nielegalnych wyścigach motocyklowych. Jego życie wydaje się zmierzać w bardzo złą stronę, dopóki nie poznaje Babi, nastoletniej dziewczyny z dobrego domu. Czy jednak para ta będzie mogła być razem? Czy miłość pokona dzielące ich różnice?

10. Nie opuszczaj mnie

Historia trójki przyjaciół, którzy spotykają się po latach. W czasach szkolnych byli ze sobą bardzo związani, jednak wyjawiona przez nauczycielkę tajemnica dotycząca ich kształcenia sprawia, że relacje dwóch chłopaków i głównej bohaterki bardzo się skomplikowały. Film ten to połączenie romansu i dramatu, które zapada w pamięć.

11. Nigdy nie mów żegnaj

W dniu ślubu główna bohaterka Maya poznaje Deva, odnoszącego sukcesy piłkarza. Zakochuje się w nim i chce zmienić swoje życie. On jednak ostatecznie przekonuje ją, aby wyszła za Rishiego, przyjaciela z dzieciństwa. Rok później ta dwójka ponownie się spotyka, jednak oboje nie są zadowoleni zarówno ze swoich małżeństw, jak i życia. Czy zawalczą o swoje szczęście?

12. Pocahontas

Kto powiedział, że film o nieszczęśliwej miłości nie może być animowany? Historię pięknej indianki i przystojnego marynarza znamy wszyscy. Mimo to warto po raz kolejny zobaczyć, jak próbują pokonać dzielące ich światy różnice i ostatecznie doprowadzają do przymierza pomiędzy rdzennymi mieszkańcami a białą ludnością. Niestety, John Smith zostaje ranny i musi opuścić Pocahontas. Czy para kiedykolwiek jeszcze się zobaczy?

13. Nieszczęścia Alfreda

Główny bohater, Alfred po tym jak dowiaduje się, że jego partnerka wybiera życie w klasztorze decyduje się popełnić samobójstwo. Zamierza skoczyć z mostu do wody. Podobne rozwiązanie wybiera Agathe, młoda kobieta, która nieszczęśliwie zakochała się w żonatym mężczyźnie. Zarówno Alfred jak i ona wychodzą jednak bez szwanku ze swoich samobójczych prób i nawiązują nić porozumienia. Czy na takim gruncie uda im się jednak zbudować relację?

14. Requiem dla snu

Wstrząsający film o grupie przyjaciół, którzy mają wielkie plany i zamierzają podbić świat. Na pierwszym planie obserwujemy związek Harry’ego i Marion, która marzy o tym, by zostać projektantką mody. Para jest ze sobą bardzo szczęśliwa i cieszą się udanym związkiem. Niestety, poszukując wrażeń oraz sposobu na zarobienie dodatkowych pieniędzy zaczynają handlować narkotykami, od których się uzależniają. Wkrótce nałóg ten doprowadzi do tragicznych w skutkach wydarzeń.

15. Romeo i Julia

Współczesna wersja tragedii Szekspira „Romeo i Julia”, przeniesiona do fikcyjnego miasta Verona Beach. To właśnie tutaj od lat walczą ze sobą dwie gangsterskie rodziny. Nastolatkowie z dwóch zwaśnionych klanów zakochują się w sobie, jednak wzajemna nienawiść nie daje im cieszyć się udanym związkiem a nawet doprowadza do tragedii.