kobieta trenuje z hantlami

Jak dopasować sportowe hobby, aby nie zrezygnować po miesiącu?

Chcąc stosować się do zdrowszego trybu życia, nie możesz zapominać o odpowiedniej dawce ruchu. W codziennych zawirowaniach warto zrobić miejsce dla sportowego hobby, z którego szybko nie zrezygnujesz. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając daną dyscyplinę sportową?

Znalezienie odpowiedniej dyscypliny – od czego zacząć?

To właśnie systematyczny ruch decyduje m.in. o samopoczuciu i zachowaniu dobrej formy. Niestety zbyt często nie znajdujemy czasu dla odpowiedniej aktywności fizycznej. Dopasowanie sportowego hobby nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy zdecydować się na daną dyscyplinę wyłącznie ze względu na własne preferencje. Kluczem do sukcesu będzie przeanalizowanie wszystkich potrzeb. To szczególnie ważne, jeśli chcesz pozostać zmotywowana, a do tego zbyt szybko się nie przemęczyć przez nadmiar obowiązków.

Najważniejsze jest, aby dobrze dopasować rodzaj aktywności do indywidualnego trybu życia. Dla jednych kobiet lepszy będzie codzienny ruch pod postacią spaceru, jazdy na rowerze czy jogi, z kolei dla innych wygodniejsza stanie się intensywniejsza aktywność, ale tylko dwa razy w tygodniu. Wszystko zależy, od tego, kiedy wyznaczysz sobie czas. Niektóre znajdą go porannymi godzinami jeszcze przed pracą, część między  popołudniowymi zajęciami na uczelni, a reszta dopiero nocną porą na całodobowej siłowni. To, w jaki sposób wkomponujesz sportowe hobby w Twoją codzienność, ułatwi zachowanie równowagi i motywacji, dzięki czemu nie zrezygnujesz z niego po krótkim czasie. Oczywiście w niektórych przypadkach będzie to oznaczać zmianę przyzwyczajeń, np. zamiast wieczornego scrollowania w mediach społecznościowych możesz poszukać w internecie propozycji treningu do ulubionej muzyki, który wykonasz w domu. Rozwiązań jest wiele, jednak warto kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami. Wówczas nie będziesz czuć się zmuszona do ćwiczeń i z przyjemnością do nich powrócisz.

jak dopasować sportowe hobby, aby nie zrezygnować po miesiącu

Wyznaczenie celów i intensywność

Sportowe hobby powinno przynosić dużo frajdy. Jeśli tracisz zainteresowanie treningami, stają się one dla nas coraz nudniejsze i musisz się do nich zmuszać, to znak, że źle wybrałaś. Oczywiście nie każdego dnia będziesz tak samo zmotywowana do wykonywania ćwiczeń, ale kiedy niezadowolenie towarzyszy Ci już od dłuższego czasu, należy zdecydować się na taką dyscyplinę, do której będziesz chętniej wracać. Ponownie dużo zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli na co dzień przebywasz w głośnym środowisku pełnym ludzi, a potem chcesz tylko chwili spokoju, warto zdecydować się na sport indywidualny, podczas którego się wyciszysz i spędzisz czas sama ze sobą. Natomiast, gdy potrzebujesz nieustannego stymulowania i motywuje Cię obecność innych, najlepszym rozwiązaniem okażą się zajęcia w grupie. Oprócz tego kluczowa będzie intensywność danego sportu. Miłośniczki wrażeń, które nie boją się wyzwań, mogą spróbować swoich sił we wspinaczce ściankowej lub w górach. Z kolei kobiety, które potrzebują sportowego hobby połączonego z relaksem, niech wybiorą np. pływanie na basenie.

  Premiera książki "Seksowne dziewczyny" - polski "Seks w wielkim mieście"!

Poza tym ważne będzie pozostanie zmotywowanym. Jeśli nie chcesz zrezygnować po miesiącu, powinnaś mieć jakiś cel, do którego będziesz starała się dążyć. Dla niektórych może to być ilość kroków lub przemierzonych kilometrów zrobionych przez tydzień podczas spaceru, biegu czy jazdy na rowerze, a dla innych wyrobienie wymarzonych mięśni. Ponadto trening można uznać jako formę gry. Pomogą w tym różne aplikacje, które umożliwiają śledzić Twój postęp. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie nie liczą wyniki, a zabawa i dobre samopoczucie, które będą napędzać Cię do dalszego działania.

Wybór stroju i akcesoriów sportowych

Wiele kobiet czuje się pewniej, gdy wie, że ubrania oddają nastrój, który im towarzyszy. Będzie to dotyczyć również stroju sportowego. W niektóre dni lepiej sprawdzą się kolorowe zestawienia, a w inne czarno-szare. Ważne jednak, żeby dodawały Ci pewności siebie, kiedy najbardziej jej potrzebujesz. Z tego powodu kluczowy będzie komfort, dzięki któremu skupisz się wyłącznie na treningu. 

Strój sportowy nie może blokować nam ruchów ani utrudniać wykonywania ćwiczeń, więc powinien być jak najlepiej dopasowany do danej dyscypliny. Przykładowo profesjonalna odzież wspinaczkowa będzie różniła się od wygodnych dresów i koszulki, po które sięgniesz do codziennego biegania po pobliskim parku. Ważne więc, żeby zdecydować się na taki strój, który zapewnia dobre wrażenia ze swojego użytkowania.

Przy bardziej wymagającej formie ruchu należy szczególnie zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Niektóre akcesoria i części sportowego stroju mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiejś kontuzji, która zniechęciłaby Cię do kontynuowania przygody z daną dyscypliną. Będą to najczęściej przeróżne ochraniacze, kaski, termoaktywna odzież czy specjalistyczne obuwie. Dodatkowo wybrane gadżety sprawiają, że treningi stają się przyjemniejsze, dlatego warto zdecydować się na takie, które ułatwią pozostanie zmotywowaną. Aby uniknąć bolesnych zakwasów, możesz sięgnąć np. po piłeczkę lub wałek do masażu, które umożliwiają lepsze zregenerowanie się.

  Kosmetyki na wakacje - jakie ze sobą spakować? 10 najważniejszych kosmetyków

jak-dopasowac-sportowe-hobby-aby-nie-zrezygnowac-po-miesiacu

Realne wymagania względem siebie

Gdy w codziennym biegu brakuje nam czasu na odpoczynek, naturalne jest to, że najpierw zrezygnujemy z czynności, która go na odbiera. Z tego powodu musisz pamiętać, aby nie wymagać od siebie za dużo. Sportowe hobby, które chcesz, aby zostało stałą częścią życia na dłużej, powinno być odpowiednio dobrane również do Twojej obecnej formy. Stawianie sobie realnych celów jest niezwykle ważne, jeśli oczekujesz jakichkolwiek postępów. W końcu chcesz czerpać satysfakcję z treningów, a nie czuć się zdołowana swoimi wynikami. Jednocześnie ważna będzie samodyscyplina, bez której nie uda się kontynuować w trudnych momentach. Jeśli potrzebujesz wsparcia, możesz poprosić bliską osobę, aby towarzyszyła Ci w ćwiczeniach. Wtedy poczujesz się zobligowana, aby stawić się na trening, co przyda się zwłaszcza w chwilach słabości. Należy przy tym pamiętać, żeby nie nadwyrężać też swojego zdrowia.

Przy wyborze sportowego hobby niezwykle ważne jest zachowanie równowagi między codziennymi obowiązkami a czasem dla siebie. Musimy wziąć pod uwagę własne preferencje, indywidualny tryb życia, a także intensywność przyszłych treningów. Poza tym należy zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie celów i stroju do ćwiczeń.

Artykuł sponsorowany