dojrzewające truskawki na krzaczku, trzymane w dłoni

Jaką ziemię wybrać do truskawek i malin?

Smaczne, pachnące, zdrowe, dojrzewające w promieniach letniego słońca – takie owoce są najlepsze. Uprawiane we własnym ogródku lub na tarasie nie tylko cieszą oczy, ale przede wszystkim dostarczają bogactwa witamin i składników mineralnych, stając się uzupełnieniem domowych smoothies i deserów, na wyciągnięcie ręki. Aby cieszyć się własnymi pysznymi owocami, trzeba najpierw zadbać o właściwe podłoże, a potem o odpowiednią pielęgnację roślin. Jaka ziemia do truskawek i malin? Podpowiadamy.

Rośliny mają swoje wymagania pod względem pH gleby, zawartości składników odżywczych, jej przepuszczalności i wilgotności czy poziomu nasłonecznienia stanowiska. Im lepiej dopasujemy warunki uprawy do ich potrzeb, tym bardziej rośliny odwdzięczą się, dając zdrowe i obfite plony. Warto zatem zacząć od przygotowania podłoża.

Jaką ziemię lubią truskawki?

Jaka gleba pod truskawki będzie najlepsza? Te niewielkie krzewinki dobrze czują się rosnąc w ziemi przepuszczalnej, lekkiej i dość kwaśnej (w zakresie pH od ok. 5,5 do 6,5). Odpowiednie będą stanowiska o wysokiej zawartości próchnicy i wolne od wieloletnich chwastów i szkodników (np. nicieni, pędraków, opuchlaków). Ważne, aby unikać gliniastych, zbitych, ciężkich i podmokłych stanowisk – uprawa na takiej ziemi da mniejsze plony i mniej słodkie owoce.

Trzeba pamiętać, że w jednym miejscu można uprawiać truskawki nie dłużej niż 3-4 lata. Dłuższa hodowla zwiększa ryzyko rozwoju chorób oraz ataku szkodników. Praktyka pokazuje też, że w kolejnych latach rośliny rodzą się coraz drobniejsze i mniej smaczne. Wybierając stanowisko do uprawy, warto też mieć na uwadze, że sadzonki truskawek źle czują się na glebie, w której rosły maliny, pomidory, warzywa kapustne i ziemniaki.

Jaka ziemia do truskawek?

Znając wymagania truskawek, należy dostosować właściwości gleby do ich potrzeb. W przypadku zbyt ciężkiej i zbitej gleby, warto wymieszać ją z piaskiem i ulokować rośliny na podwyższonych grządkach, aby zapewnić lepsze wietrzenie i odpływ nadmiaru wody. Przy glebach zbyt piaszczystych – mieszamy z frakcjami, które pomogą zagęścić podłoże, czyli np. z gliną lub kompostem. Przy zbyt zasadowej glebie – warto przeprowadzić zabiegi zakwaszające. Odpowiednie pH ureguluje dostęp do potrzebnych truskawkom składników odżywczych z gleby, co wpłynie na smak, wielkość i wybarwienie owoców.

  Romantyczny deser na walentynki - proste przepisy

Do truskawek stosuje się odpowiednio przygotowaną uniwersalną ziemię ogrodową, którą przed posadzeniem najlepiej zasilić nawozem specjalnie skomponowanym na ich potrzeby. Dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy do truskawek i poziomek korzystnie wpływają na właściwości chemiczne i fizyczne gleby, lekko ją zakwaszając, napowietrzając i odżywiając niezbędnymi składnikami. Wybierając wieloskładnikową odżywkę do truskawek, warto pamiętać, że truskawki nie przepadają za zbyt dużą ilością azotu.

świeżo zebrane maliny z krzaczka w misce

Jaką ziemię lubią maliny?

Jakie są najlepsze warunki do uprawy malin? Te rośliny najbardziej lubią dobrze przepuszczalną, lekką i nieco kwasową glebę o pH około 6,5. Ziemia powinna być żyzna i próchnicza. Aby uzyskać pełne i smaczne owoce, krzaczki powinny rosnąć na ciepłym i słonecznym stanowisku, ale jednocześnie osłoniętym od długotrwałej ekspozycji na słońce. W sklepach ogrodniczych są dostępne też odmiany, które mimo że lubią nagrzane stanowiska, to lepiej czują się półcieniu lub przejściowym zacienieniu.

To, czego maliny zdecydowanie nie lubią, to ciężkie i podmokłe podłoże. Z drugiej strony – gleba nie może zbyt szybko przesychać, powinna utrzymywać sporo wilgoci. Słabo rosną też na bardzo lekkich i piaszczystych glebach. Lepiej też sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru.

Jaka ziemia do malin?

Tu najlepiej sprawdzi się ziemia uniwersalna, ale dobrze przygotowana pod wymagania określonej odmiany malin. Różne krzewy jagodowe (maliny, malinotruskawki, maliny żółte, porzeczki, jeżyny, borówki) najlepiej rosną w nieco innych warunkach. Planując konkretne nasadzenia, warto zastosować nawóz przeznaczony do konkretnego rodzaju roślin.

Maliny zazwyczaj wymagają lekkiego zakwaszenia gleby i poprawienia jej napowietrzenia. Praktyka pokazuje, że najlepiej radzą sobie w południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej części ogrodu. Krzaczki malin można uprawiać też w donicach i w skrzynkach na tarasie. Umiejętne przycinanie pozwala cieszyć się zdrowymi roślinami i smacznymi owocami nawet przez kilka lat.

  Poradnik zakupowy na Black Friday

Jaka ziemia do malin i jeżyn?

Maliny i jeżyny mają podobne wymagania co do właściwości podłoża – lubią glebę przepuszczalną, lekko kwaśną i próchniczą. Co ważne, rośliny te mają dosyć płytki system korzeniowy, więc warto unikać zarówno zbyt lekkiej i piaszczystej gleby, jak i mocno zbitej. Ta pierwsza utrudnia utrzymanie się rośliny w glebie i pobieranie składników, a zbyt mokra i ciężka sprzyja rozwojowi chorób i pleśni. Maliny i jeżyny należy sadzić płytko, maksymalnie na głębokość kilku centymetrów.

czerwone truskawki na krzaczkach

Truskawki i maliny – jaka ziemia do szklarni?

Chcąc jeszcze przed sezonem cieszyć się owocami truskawek i malin, można uprawiać je w szklarni lub w tunelu. Ale nie tylko, odpowiednio dobrane odmiany, mogą dawać plon przez większość sezonu i pozwolą nam cieszyć się pysznymi owocami przez kilka tygodni.

Do szklarni pod uprawę truskawek i malin stosujemy taką samą ziemię jak w przypadku rozsady gruntowej. Kluczowe jest dopasowanie właściwości gleby do wymagań konkretnego rodzaju i odmiany roślin. Szklarnia lub tunel będą chronić rośliny przed przeciągami. To duża zaleta, bo rośliny jagodowe zazwyczaj tego nie lubią. Prowadząc uprawę w szklarni, warto jednak pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby. Maliny i truskawki lubią ciepło, jednak zbyt wysoka temperatura może przesuszać glebę, co będzie skutkowało małymi owocami. Stosując uniwersalną ziemię w szklarni, trzeba pamiętać też o regularnym nawożeniu i sprawdzaniu odczynu gleby.

Artykuł partnera.