Domowe sposoby na zniszczone paznokcie

Kruche, miękkie i łamliwe paznokcie mogą być wynikiem choroby, zmian hormonalnych lub niedoboru witamin. W każdym przypadku nie należy tego bagatelizować i jak najszybciej znaleźć powód takiego stanu rzeczy.

Przyczyn zniszczonych paznokci jest wiele i z tym problemem boryka się bardzo dużo osób. Czasem wystarczy odpowiednia pielęgnacja, zmiana diety lub odstawienie leku, który nam akurat nie służy. Jednak nie zawsze te sposoby działają i usuwają wstydliwy problem. Zatem co może być ich powodem.

Pielęgnacja zniszczonych paznokci produktami z domowej spiżarni

Kiedy już włączyliśmy odpowiednią suplementację i bogatą w składniki dietę, teraz warto zadbać o istniejącą płytkę paznokciową. Dobry i skutecznym sposobem jest olejowanie paznokci. Do tego nadają się olejki naturalne. Jeżeli takich nie masz w swoim domu, to również tę funkcję spełni oliwa extra virgin.

Oliwę podgrzewamy do temperatury ciała. Wkładamy do niej palce i trzymamy przez ok. 20 minut. Do oliwy możesz dodać sok z połowy cytryny. To dodatkowo rozjaśni zażółcone płytki paznokciowe. Zabieg można powtarzać 1-2 razy w tygodniu. Dla bardzo zniszczonej płytki paznokciowej zaleca się nawet częściej.

Witamina A+E ma zbawienny wpływ na paznokcie. Jeżeli posiadasz ją w kapsułkach, to należy przedziurawić kapsułkę i olej z niej nakładać i wmasowywać w paznokcie. Ten zabieg warto robić codziennie. Witaminę wcieraj dokładnie u nasady, co wpłynie na ich szybki wzrost.

Olejki rycynowy i kokosowy również świetnie działają na rozdwajanie się paznokci. Należy je również wmasowywać w płytkę.

Nasze babki podobnie jak na włosy również na paznokcie stosowały maseczkę z żółtka. Jajko ma wiele cennych składników odżywczych, dlatego stosując tę terapię, nie musisz wykonywać innych zabiegów pielęgnacyjnych. Do maseczki należy dać: 1 żółtko, łyżeczkę oliwy i kilka kropel soku z cytryny. W takiej odżywcze trzymaj zanurzone palce przez 15 minut. Potem opłukuj je ciepłą wodą. Zabieg można powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

  Termiczne lakiery hybrydowe - zobacz, co wyróżnia je na tle innych rozwiązań

Kolejnym dobroczynnym składnikiem na nasze zniszczone  paznokcie jest żelatyna. Łyżeczkę żelatyny rozpuszczamy w ciepłej wody. Kiedy już zaczyna pęcznieć, lekko ją podgrzewamy i trzymamy palce ok. 10-15 minut. Kurację powtarzamy codziennie przez 3-4 tygodni.

Jak wzmocnić domowymi sposobami zniszczone paznokcie po hybrydzie?

Lakiery hybrydowe nie tylko pięknie wyglądają, ale też są bardzo trwałe przez wiele tygodni. Niemniej jednak po ściągnięciu tego lakieru nasze paznokcie robią się łamliwe, kruche i miękkie. Zatem zanim zdecydujemy się na kolejne manicure hybrydowy, warto przed tym zadbać o ich pielęgnację.

Na zniszczone paznokcie po hybrydzie nie należy nakładać  kolejnego lakieru, niech odpoczną przez jakiś czas. Po zdjęciu lakieru należy obciąć je na krótko, aby wzmocnić płytkę. Zaraz po zdjęciu należy na nie położyć oliwkę do paznokci.

Lakiery hybrydowe niestety wysuszają paznokcie, dlatego oliwę należy kłaść każdego dnia, a nawet kilka razy dziennie. W drogeriach znajdziemy również specjalistyczne odżywki do paznokci po hybrydach, które też pomogą nam zregenerować zniszczoną płytkę.

Co warto wiedzieć o paznokciach?

Paznokcie podobnie jak włosy stanowią martwe tkanki naszego organizmu. Dla naszego organizmu te części naszego ciała nie są niezbędne, do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego gdy mamy niedobory składników odżywczych lub z powodu choroby nasz organizm nie absorbuje odpowiedniej ilości witamin i soli mineralnych, pierwsze co wypadają włosy i łamią się paznokcie.

Nasz organizm z powodu deficytów nie zasila tych tkanek, bo zasoby mu potrzebne przekierowuje do komórek, mających kluczowe znaczenie dla naszego funkcjonowania. Zatem wypadające włosy i łamiące się oraz kruche paznokcie mogą być sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie.

Warto więc w tym wypadku skierować się o poradę do lekarza, który znajdzie przyczynę. A przy okazji zastanowić się nad naszą dietą i suplementacją. Częstym powodem złego stanu paznokci są niedobory pewnych składników odżywczych, więc warto naszą dietę wzbogacić o wapń i krzem. Białko jest podstawowym budulcem płytki paznokciowej i od niego zależy jej twarda struktura.

  Co jeść na powiększenie biustu? 15 produktów, które wspomogą wzrost piersi

Poza tym warto włączyć do naszego systemu odżywiania zdrowe kwasy tłuszczowe, takie jak omega-6, omega-3 i omega-9 oraz witaminy A, C, D, E. Kiedy nasz organizm będzie zasilany tymi składnikami odżywczymi, wtedy też poprawi się kondycja paznokci.