Spis treści
Atopowe zapalenie skóry to choroba skóry, z którą zmaga się coraz więcej osób, zwłaszcza małych dzieci. Objawy AZS mogą pojawić się dopiero w wieku dorosłym, i nie są to rzadkie sytuacje. To, jak rozpoznać i radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry, musi wiedzieć każdy a przede wszystkim rodzice. Ten rodzaj dermatozy może być szczególnie problematyczny u dzieci, które nie zostaną objęte opieką lekarza – dlatego też zawsze warto udać się na konsultację do specjalisty. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat AZS.
Popularne objawy AZS
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba ze stanami zaostrzenia i wyciszenia (remisji). Bywa określana również mianem egzemy atopowej. Skóra z AZS wyróżnia się tym, że jest bardzo sucha, nadmiernie reaktywna, zaczerwieniona, swędzi i ma tendencję do łuszczenia się. U osób z tą dermatozą zmiany skórne w postaci plam przypominających rumień pojawiają się najczęściej w obrębie policzków, zgięć kolan i łokci oraz nadgarstków. Takie zmiany widać również w dolnej części szyi i za uszami, ponadto mogą wystąpić także na klatce piersiowej, przedramionach i ramionach oraz na udach i pośladkach.
Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry
Skłonność do atopowego zapalenia skóry często ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi. Jeżeli przynajmniej jedno z rodziców zmaga się z AZS albo doświadczyło tej dermatozy w przeszłości, to ryzyko pojawienia się jej u dziecka wynosi ok. 30%. Jeśli oboje rodziców ma lub miało atopowe zapalenie skóry, ryzyko to wzrasta aż do 70%.
Co sprawiło, że atopowe zapalenie skóry w przeciągu ostatnich 40 lat stało się jedną z najczęściej występujących przewlekłych chorób skóry? Niektórzy specjaliści uważają, że jest to spowodowane między innymi nadmierną higieną. Trzeba podkreślić, że częste mycie przy użyciu produktów zawierających składniki naruszające płaszcz hydrolipidowy naskórka osłabia funkcje ochronne skóry. Należy też zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w dużych miastach, dzieci od najmłodszych lat są narażone na różne alergeny. Pyłki roślin, roztocza, nadmierna izolacja skóry, dym papierosowy i zanieczyszczenia miejskie mogą negatywnie wpływać na układ odpornościowy dziecka, a także osób dorosłych!
Jak radzić sobie z AZS?
U osób z atopowym zapaleniem skóry osłabiony, uszkodzony, przepuszczalny naskórek pozwala wnikać w głąb skóry alergenom, które również wywołują reakcje zapalne. Co więcej, na skórze pacjentów z AZS z łatwością namnaża się gronkowiec złocisty, w postaci biofilmu, powodując nasilenie objawów. W procesie leczenia bardzo ważne jest łagodzenie stanów zapalnych oraz ograniczenie rozwoju gronkowca.
Trzeba pamiętać o tym, że diagnozę choroby powinien przeprowadzić dermatolog. To lekarz planuje leczenie, które warto wspomóc pielęgnacją z wykorzystaniem odpowiednich dermokosmetyków. Stosowanie się do zaleceń dermatologa i wspieranie leczenia specjalistycznymi, przebadanymi kosmetykami dopasowanymi do potrzeb skóry może znacznie poprawić jakość życia osoby z AZS!
Materiał promocyjny.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.