kobieta z walizka z polipropylenu

Walizka do samolotu – ABS czy polipropylen?

Coraz więcej osób podróżuje samolotami. Decydują się na ten środek transportu nie tylko, aby dotrzeć za granicę, ale również przemieszczają się nim w obrębie kraju. Dłuższe podróże wymagają od nas zabrania ze sobą bagażu. Jaką walizkę wybrać? Który model jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Nie wiesz? Spokojnie, podpowiadamy!

Walizka do samolotu  – która będzie odpowiednia?

W sklepach jest aż kilka wielkości walizek. Do samolotu najczęściej potrzebujesz tej małej oraz średniej.

Bagaż podręczny nazywany jest często walizką kabinową. Wymiary tego modelu to zazwyczaj 55x40x 22. Przed wylotem koniecznie sprawdź wymagania danych linii lotniczych. Co ważne, możesz zabrać ten bagaż ze sobą na pokład i mieć go pod ręką.

Chowasz w schowku nad siedzeniem lub pod fotelem. W środku walizki najlepiej trzymać najpotrzebniejsze drobiazgi oraz cenne przedmioty, takie jak laptop, czy dokumenty.

Dużo większe walizki  niestety, ale musisz nadać już, jako bagaż rejestrowany. Tutaj też obowiązują różne wielkości i wagi, nie tylko w zależności od przewoźnika, ale również biorąc pod uwagę trasę przelotu.

Pamiętaj, że za każdy dodatkowy kilogram nadbagażu trzeba dopłacić według cennika linii lotniczych! Najodpowiedniejsza będzie średnia walizka do samolotu, która pomieści 20-23 kilogramy.

Jaką walizkę wybrać?

Na rynku znajdziesz wiele rozmiarów walizek. Są one wykonane z rozmaitych materiałów, do tego różnią się niewielkimi detalami. Do wyboru jest bagaż z dwoma, jak i z czterema kółkami. Pierwsze z nich się ciągnie, drugie natomiast pcha.

Zazwyczaj walizka posiada gumowy uchwyt oraz teleskopową, wyciąganą rączkę. Niektóre bagaże w zestawie mają zabezpieczenia, takie jak zamek szyfrowy,  czy funkcję AntiTheft – chroni przed otwarciem ostrymi narzędziami.

  Życzenia miłej soboty - najlepsze obrazki, GIFy i wierszyki

Mnóstwo modeli wyposażono w system TSA, który jest niezbędny, gdy podróżujemy do USA, Kanady, Japonii bądź Australii.

W zależności od producenta wnętrze bagażu też się od siebie nieco różni. Często w środku pojawiają się dodatkowe zewnętrzne kieszenie, na przykład z transparentnej siateczki zapinanej na praktyczny suwak.

Do tego w środku mamy pasy przytrzymujące przedmioty na właściwym miejscu. To wszystko pozwala na lepsze zabezpieczenie zawartości, co więcej, na utrzymanie większego porządku w podróży.

Walizka abs, czy polipropylen – czym się od siebie różnią?

W sklepach są dostępne walizki gładkie oraz w wielobarwne nadruki. Paleta możliwości jest szeroka, podobnie jak przedział cenowy akcesoriów do podróży. Bagaż może być miękki lub twardy.

Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału powstał. Oba warianty mają swoje wady i zalety. Warto je poznać przed zakupem nowej walizki do samolotu!

Walizka ABS

Wytwarzana jest z akrylonitrylu-butadenu-styrenu nazywanego potocznie kopolimerem. To bardzo twardy materiał, ale podatny na zarysowania. Charakteryzuje go również brak elastyczności, dlatego bagaż jest dość sztywny.

Niestety, poprzez to mogą na nim powstać trwałe odgniecenia, a to za sprawą dużego nacisku.

Co jeszcze wyróżnia walizkę ABS? Z pewnością to, że jest bardzo lekka – ogromny plus, no i nie ma problemu z jej zakupem, ponadto cena bardzo przystępna. Takie modele będą idealne na bagaż podręczny.  Jeśli szukasz solidniejszej walizki postaw na egzemplarze jedynie z niewielką domieszką ABS.

Walizka PP, czyli z polipropylenu

Taka walizka  jest zdecydowanie bardziej odporna na odkształcenia niż wersja z abs. To także twardy sztuczny materiał, za to niesłychanie elastyczny. Dobrze znosi nawet ekstremalne warunki! Mało tego, kontakt z wysokimi temperaturami oraz z wilgocią nie jest dla niego problemem.

Dzięki temu to odpowiedni wybór na dalekie podróże samolotem, nawet w luku bagażowym. Ryzyko uszkodzenia  walizki, jak i zawartości jest minimalne. Dla wielu osób wadą może być sama jej waga.

  Co powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze hotelu? 10 praktycznych wskazówek

Produkty PP nie są z pewnością najlżejsze. Pakując się trzeba mieć to na uwadze! Cena również jest wyższa niż modelu abs. Walizka PP to wariant ze średniej półki.