polski lad

Polski Ład – sprawdź, ile zyskasz lub stracisz na zmianach podatkowych

Od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać szereg zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. Jeżeli prowadzisz firmę i zatrudniasz pracowników, to czas przygotować się na podatkową rewolucję. Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak założenia Polskiego Ładu wpłyną na wysokość Twoich zarobków i wynagrodzenia Twoich pracowników.

Polski Ład a składka zdrowotna – lepiej zarabiający stracą

Mimo że Polski Ład oznacza szereg zmian w różnych obszarach, to jedna z najważniejszych dotyczy sposobu naliczania składki zdrowotnej. Od nowego roku:

  • Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej będą płacić składkę zdrowotną w dotychczasowej wysokości, czyli 9 proc. Zmianie ulegnie jednak sposób jej naliczania – niemożliwe będzie już odliczenie części składki od podatku.
  • Właściciele firm rozliczających się według stawki liniowej będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. dochodu.
  • Składka zdrowotna (również w wysokości 9 proc.) zacznie być obowiązkowa dla członków zarządu wynagradzanych na podstawie uchwały. Aktualnie ich wynagrodzenie nie jest podstawą do odprowadzania składek.

Zmiany w zakresie zasad opłacania składki zdrowotnej uderzą w lepiej zarabiających podatników. Przepisy Polskiego Ładu oznaczają wzrost obciążeń podatkowych głównie dla przedsiębiorców i wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy zapłacą więcej niż dotychczas. Ile dokładnie?

Pomocny w ustaleniu, jaki wpływ na wynagrodzenie będą miały wchodzące w życie regulacje, jest kalkulator PIT. To intuicyjne w obsłudze narzędzie zaprojektowane z myślą o podatnikach. Korzystając z niego, szybko zorientujesz się, jak po wejściu w życie zmian w zakresie składki zdrowotnej będzie wyglądało Twoje roczne rozliczenie PIT.

Co jeszcze wprowadza Polski Ład?

Polski Ład przewiduje wiele innych zmian w zakresie opodatkowania dochodów. Do najważniejszych z nich należą:

  • Podwyższenie kwoty wolnej do 30 000 zł.
  • Podwyższenie drugiego progu podatkowego do 120 000 zł.
  • Ulga dla klasy średniej – dla przychodów od 68 412 do 133 692 zł.
  Jakie powinno być dobre logo firmy?

To jednak nie wszystkie nowości, które mogą wpłynąć na kondycję i konkurencyjność Twojego przedsiębiorstwa. Jeżeli działasz w branży IT, to możesz skorzystać z ulg podatkowych przewidzianych dla organizacji z tego sektora gospodarki.

Z punktu widzenia firm IT istotne są zmiany w zakresie m.in. zwiększenia limitu odliczeń w ramach ulgi B+R, możliwości stosowania wspomnianej ulgi B+R wraz z ulgą IP Box oraz możliwości skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników. Założenia Polskiego Ładu nie pozostaną zatem bez wpływu również na wynagrodzenia – jako pracodawca możesz wykorzystać zaoszczędzone środki na zwiększenie wynagrodzeń kluczowych pracowników i dzięki temu zatrzymać ich w swojej firmie.

Polski Ład wprowadza też zmiany w zakresie estońskiego CIT (ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych). Dotychczas funkcjonujące rozwiązania były skomplikowane, przez co z możliwości skorzystania z estońskiego CIT zrezygnowało wiele firm. Po wejściu w życie nowych przepisów zyskać mogą m.in. firmy deweloperskie czy handlowe, chociaż decyzja powinna opierać się na indywidualnych wyliczeniach.

Kiedy zdecydować się na indywidualną analizę podatkową?

Kalkulator PIT, za pomocą którego można sprawdzić, jak po wejściu w życie założeń Polskiego Ładu będzie prezentować się rozliczenie PIT, nie uwzględnia m.in. ulgi dla młodych, daniny solidarnościowej czy ulg stworzonych z myślą o innowacyjnych firmach z sektora IT. Przeprowadzone za pomocą tego narzędzia wyliczenia nie są miarodajne – rzeczywiste rozliczenie PIT może wyglądać inaczej. Właśnie w takich sytuacjach sprawdza się indywidualna analiza podatkowa.

Zamówienie przygotowanej przez specjalistów indywidualnej analizy podatkowej to rozwiązanie szczególnie korzystne dla:

  • Spółek wypłacających członkom zarządu wynagrodzenie na podstawie uchwały. Analiza pozwala poznać realną wysokość przyszłych obciążeń podatkowych. Uzyskany wynik może być podstawą do planowania dalszych działań, np. zmiany formy wypłaty wynagrodzeń.
  • Firm zatrudniających specjalistów. Wyniki indywidualnej analizy podatkowej pozwolą poznać odpowiedź m.in. na pytanie, o ile musiałbyś podwyższyć wynagrodzenie kluczowym pracownikom, aby zniwelować finansowe skutki wprowadzonych przez Polski Ład zmian.
  • Podmiotów działających w branży IT. Z uwagi na nowe rozwiązania dotyczące ulg – w tym ulgi B+R – warto dokładniej przyjrzeć się dotychczasowym rozliczeniom i sprawdzić, czy zmiany korzystnie wpłyną na zwiększenie konkurencyjności Twojej firmy.
  Sennik - latanie, lot samolotem i lotnisko. Co oznaczają sny?

Indywidualna analiza podatkowa to także sposób, aby z jednej strony sprawdzić dostępność ulg podatkowych, a z drugiej uzyskać informacje pomocne w ustaleniu, jaki wpływ – wraz z wynagrodzeniami – będą one miały na budżet firmy. Skorzystanie ze wsparcia specjalistów podatkowych jest o tyle korzystne, że czasu na zapoznanie się ze zmianami i przygotowanie się do nich pozostało niewiele. Tymczasem spersonalizowana analiza pozwala m.in. wytypować obszary, na których można zaoszczędzić.