pieniadze

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Rata kredytu hipotecznego znacznie obciąża Twój domowy budżet i zastanawiasz się, co zrobić, żeby zmniejszyć jej wysokość? Chcesz jak najszybciej spłacić swój dług i cieszyć się wolnością od wszelkich zobowiązań wobec banku? Jednym ze sposobów, aby w krótkim czasie spłacić hipotekę jest nadpłacanie kredytu. Zastanawiasz się, czy to korzystne rozwiązanie? Poznaj szczegóły!

Czym jest nadpłacanie kredytu hipotecznego?

Nadpłata kredytu hipotecznego oznacza częściową wcześniejszą spłatę pożyczonej kwoty, od której naliczane są odsetki. Tym samym zmniejsza się pobrany kapitał, a więc obniżają się koszty korzystania z usług banku.

Kredyt można nadpłacić dowolną kwotą, jednak żeby zmiana była odczuwalna, jej wysokość powinna przekraczać wartość raty. Jednocześnie należy pamiętać, że wpłacenie dodatkowych pieniędzy nie zwalnia z obowiązku uiszczenia comiesięcznej opłaty. Zatem nadpłata kredytu nie oznacza wakacji od zobowiązania – nadal trzeba płacić raty według harmonogramu.

Co ważne, niektóre banki umożliwiają nadpłacanie kredytu dopiero po kilku latach od zawarcia umowy. Więcej szczegółów odnośnie do zasad wcześniejszej spłaty kapitału znajdziesz w dokumentacji kredytu.

Jakie korzyści niesie ze sobą nadpłacanie kredytu hipotecznego?

Nadpłacenie kredytu to prosty sposób na to, żeby zmniejszyć wysokość pozostałej kwoty do spłaty. Jednak to nie wszystkie zalety tego rozwiązania.

Po wpłaceniu pieniędzy na poczet zobowiązania możesz zdecydować, czy chcesz:

  • obniżyć comiesięczną ratę, a tym samym odciążyć domowy budżet – wówczas różnicę pomiędzy starą a nową opłatą można np. przeznaczyć na pokrycie codziennych wydatków lub odłożyć na osobne konto na kolejną nadpłatę. Co więcej, widok coraz niższej raty za każdą wpłatą motywuje do oszczędzania kolejnych pieniędzy na wpłatę;
  • skrócić okres kredytowania – wtedy rata pozostaje w tej samej wysokości, co wcześniej, ale umowa kończy się wcześniej, niż to było zaplanowane. Dzięki temu otrzymujesz zwrot części prowizji za niewykorzystany okres kredytowania, a także unikasz płacenia odsetek za ten czas. W ten sposób zmniejsza się całkowity koszt kredytu, choć Twój budżet domowy nadal jest tak samo obciążony, jak wcześniej.
  Najlepsze teksty na zgaszenie - TOP 175 na wszystkie okazje

Niezależnie od tego, co wybierzesz, każda opcja jest opłacalna i korzystna dla stanu Twojego portfela.

Gdzie znaleźć korzystny kredyt hipoteczny?

Warto wiedzieć, że najtańszy kredyt hipoteczny dostępny jest w wielu bankach – oferty przeanalizujesz na finanse.rankomat.pl. Wejdź na wspomnianą stronę, a następnie:

  • kliknij zielony kafelek, aby system przekierował Cię do formularza zgłoszeniowego,
  • uzupełnij wszystkie rubryki prawdziwymi informacjami – wówczas system będzie mógł prawidłowo ocenić Twoją zdolność kredytową;
  • poczekaj, aż zostanie wygenerowany ranking propozycji;
  • wybierz dwie lub trzy oferty i zapoznaj się z ich szczegółami – szczególną uwagę zwróć na marżę, prowizję, a także dodatkowe wymagania, np. zakupu ubezpieczenia z banku czy otworzenia konta,
  • złóż wniosku w dwóch lub trzech wybranych bankach – wówczas szanse na otrzymanie pieniędzy znacznie wzrosną.

Warto przed wybraniem oferty sprawdzić, czy bank umożliwia wykonywanie nadpłat i na jakich zasadach można to robić. Dzięki temu w przyszłości unikniesz problemów z wcześniejszą spłatą swojego zobowiązania.

Jeśli dysponujesz dodatkową gotówką, nadpłata kredytu może być korzystnym rozwiązaniem. Przeanalizuj za i przeciw, by podjąć świadomą decyzję.