Spis treści
Co kryje się za tajemniczą nazwą yerba mate? Co to za wyjątkowy napój? Jakie ma właściwości? Sprawdź!
Yerba Mate – co to takiego?
Napój yerba mate to produkt stworzony z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Często sprzedawany jest pod inną nazwą herbata jezuicka, misyjna bądź paragwajska. Yerba mate powstaje w dość charakterystyczny sposób, ponieważ zbiór tej rośliny dokonuje się w terminie od marca do października. Potem następuje szczegółowa selekcja liści.
Następnie poddaje się je procesowi suszenia oraz rozdrabniania wraz z gałęziami. Herbata leżakuje w magazynach przez kilka miesięcy, nawet do 2-3 lat. Potem jeszcze raz miele się susz i dopiero pakuje do paczek.
Właściwości Yerba Mate
Nie da się ukryć, że yerba mate ma wiele prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim ten napar:
- działa pobudzająco na organizm, ponieważ posiada duże dawki naturalnej kofeiny, do tego jest teobromina i teofilina. Ich zawartość w zależności od typu tego napoju może się nieco różnić.
- Odczujemy także lepszą pracę nerek. Do tego oczyszcza jelita, zapobiega zaparciom, a nawet może pomagać w sytuacji przejedzenia ponieważ często można dostać yerbe z ziołami znanymi ze swoich właściwości.
- Doskonale wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, a nawet zębów.
- Yerba mate wzmacnia organizm, dodaje sił, a co najważniejsze to doskonały płyn stymulujący przemianę materii. Pomaga spalać kalorie, powoduje uczucie sytości. Poprzez to sprawdza się świetnie u osób na diecie lub dbających o linię.
- Susz z liści ostrokrzewu obniża napięcie naczyń krwionośnych, ale za to podnosi ciśnienie krwi oraz temperaturę ciała.
- Redukuje uczucie zmęczenia, korzystnie wpływa na nastrój.
- Stymuluje centralny układ nerwowy, dzięki temu mamy przyspieszony metabolizm, do tego lepszą pracę serca i mięśni.
- To idealna herbata do spożywania podczas zatrucia bądź przeziębień. Korzystnie działa na całe ciało, wzmacnia je, a co za tym idzie przyspiesza powrót do zdrowia.
Co warto wiedzieć o Yerba Mate?
Na rynku znajdziemy kilka rodzajów yerba mate. Tradycyjna wersja Elaborada con palo zawiera susz z pyłem i patyczkami. Jest poddawana suszeniu gorącym dymem lub gorącym powietrzem. Za to odmiana Sin palo oraz Despalada ma gałązek bardzo mało, do 10%.
Cechą charakterystyczną jest to, że ten typ Despalada mocno pobudza, natomiast Suave jest łagodna w smaku. Yerba Mate Green suszona jest gorącym powietrzem. Do tego wyróżnia ją zielony kolor oraz to, że goryczka jest niezwykle rzadko wyczuwalna. Czasami kupimy yerba mate z dodatkiem ziół lub owoców.
Yerba mate wymaga specjalnej techniki parzenia oraz akcesoriów. Musimy mieć rurkę filtrującą, a do tego specjalne naczynie – tykwa tradycyjna, tykwa ceramiczna, cuia, guampa, palo santo. Przygotowujemy napój na zimno bądź na gorąco. Do naczynia nasyp susz – proporcja 2/3, tudzież 1/4 wysokości. Potem przechyl naczynie pod kątem 45 stopni i włóż słomkę.
Nalej na dno zimną wodę w niewielkiej ilości, dopiero potem gorącą – do 80 stopni. Od razu możesz spożywać herbatę. W odsłonie na zimno do yerba mate dodaj lód oraz schłodzoną wodę. W trakcie spokojnie rób, tak zwane dolewki.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.