obraczki

Tradycyjne oświadczyny – jak je zorganizować?

Obrączki ślubne i tradycyjne zaręczyny w obecności rodziców

Dawniej ślub nie mógł się odbyć bez zgody ojca przyszłej panny młodej, a okres narzeczeństwa trwał nawet 12 miesięcy. Od tego czasu wiele się zmieniło. Współcześnie rodziny zakochanych już nie spisują umowy przedślubnej w obecności świadków, ale nadal takie zaręczyny obejmują kilka etapów i rytuałów.

Odbywają się w obecności rodziców, zwykle podczas obiadu w eleganckiej restauracji lub w domu jednej z rodzin, gdy mężczyzna podarowuje wybrane obrączki ślubne i prosi ją o rękę. Oświadczyny w obecności bliskich to pięknu ukłon w stronę tradycji i złożenie hołdu wartościom ponadczasowym.

Obrączki ślubne – jeden z elementów ceremonii

Jednym z rytuałów zaręczynowych jest podarowanie kobiecie obrączki – dawniej była to gwarancja stabilności finansowej i zapewnienie finansowego bezpieczeństwa rodzinom w razie zerwania umowy przedślubnej. Jednak obecnie obrączki ślubne maja znaczenie symboliczne. Są jednak bardzo ważnym elementem całej ceremonii i warto poświęcić czas na ich wybór.

Ustalenie daty przyjęcia

Tradycyjne zaręczyny z rodzicami nie powinny być organizowane spontanicznie, z dnia na dzień. Ważne, aby zostały zaplanowane – najlepiej w niedzielę, czyli uroczysty dzień, w dodatku wolny od pracy. Tradycyjnie to mama przyszłej panny młodej określa konkretną datę. Dlaczego? Mężczyzna odpowiada za obrączki ślubne, kwiaty czy przemowę, ale zwykle to przyszła teściowa szykuje rodzinny obiad. Mężczyzna powinien też pamiętać o upominkach dla rodziców i bukiecie dla mamy swojej wybranki.

Zaproszenie gości

Jego rolą jest także zaproszenie gości – np. swoich rodziców, dziadków, rodzeństwa itd. O zaplanowanej uroczystości trzeba ich powiadomić osobiście i z wyprzedzeniem. W przyjęciu mogą brać udział również osoby z dalszej rodziny, jeśli są mocno zaprzyjaźnione.

  Romantyczny deser na walentynki - proste przepisy

Uroczysta oprawa

Zgodnie z zasadami savoir‑vivre’u oprawa oświadczyn wpływa na charakter i podniosłość wydarzenia. Warto wszystko zaplanować krok po kroku, aby uroczystość była idealnie dopięta na ostatni guzik i była pięknym wspomnieniem dla obojga. Zaręczyny tradycyjnie są organizowane w domu rodzinnym wybranki, ew. w restauracji.

Przebieg uroczystości

Zaręczyny powinny nastąpić między głównym daniem a deserem. Mężczyzna wstaje i prosi o uwagę – najpierw dziękuje rodzicom swojej ukochanej za miłe przyjęcie i pomoc w przygotowaniu przyjęcia, a następnie prosi ich o rękę ich córki. Klęka przed narzeczoną, zadaje jej pytanie, czy zechce za niego wyjść, wsuwa na jej palec pierścionek zaręczynowy – gotowe! Następnie przy deserze rodzina wspólnie świętuje. Tradycyjne zaręczyny to podniosła chwila i idealnie zorganizowana uroczystość, ale także chwile wzruszenia i radości oraz okazja do zapoznania się obu rodzin.