Spis treści
Żywica to substancja pochodzenia naturalnego. Bardzo trudno ją usunąć, zarówno z rąk, jak i z odzieży. Kleista maź szybko zasycha. Na szczęście, dzięki domowym patentom można się jej pozbyć. Jak usunąć żywicę z ubrania? Podpowiadamy!
Czym sprać żywicę?
Niektóre rośliny, zwłaszcza drzewa iglaste wytwarzają żywicę. Ma ona różny kolor, zazwyczaj bursztynowy oraz ciekłą konsystencję, mimo to jest to zawsze lepka maź, która dość szybko zasycha. Niestety klasyczne pranie w pralce to nie jest dobry patent na zlikwidowanie śladów z ubrania. Tutaj trzeba dużo bardziej skomplikowanej techniki, aby skutecznie usunąć tę substancję w całości, dodatkowo bez pozostawienia nieestetycznej plamy. Na szczęście mamy kilkanaście sposób. Można wykorzystać domowe triki lub postawić na specjalne środki.
Żywicę rozpuści olejek herbaciany. To bezpieczny środek dla wszystkich typów tkanin. Aplikuj za pomocą miękkiej ściereczki lub wacika kosmetycznego. Delikatnie pocieraj materiał, ale tylko w obrębie plamy. Potem miejsce to należy przemyć roztworem z octu z wodą – proporcja 1:3.
Resztki olejku i żywicy zlikwiduje też zmywacz do paznokci, czy spirytus salicynowy. Te substancje mogą jednak sprawić trochę kłopotu. Chodzi głównie o uszkodzenie delikatnej struktury niektórych włókien, dlatego polecamy tylko do syntetycznych produktów. Pamiętaj, że zawsze pod spodem musi być umieszczona ściereczka lub papier, aby zabezpieczyć dalszą część ubrania!
Mieszkanka proszku do prania i wody też się tutaj sprawdzi. Zabieg wymaga jednak czasu i cierpliwości. Z tych składników powstanie gęsta papka, nałożona na żywicę potrafi usunąć tę naturalną substancję w całości. Po 20-30 minutach od aplikacji mikstury delikatnie potrzyj miejsce, na przykład szczoteczką do zębów. Następnie upierz, jak zwykle.
W drogeriach znajdziesz szereg środków, które warto spróbować. Z ich pomocą szybko i skutecznie uda się usunąć żywicę z ubrania. Odplamiacz na trudne plamy, albo „magiczne” mydełko może okazać się strzałem w 10. Dokładnie zawsze czytaj zalecenia producenta, przede wszystkim to, do jakich plam służy dany produkt.
Jak sprać żywicę z ubrania?
Bywa i tak, że po usunięciu żywicy pojawia się nieestetyczna plamka. Co wtedy? W zależności od włókna czasem trudniej pozbyć się śladu. Można przetrzeć przed praniem to miejsce wodą z dodatkiem spirytusu lub acetonu – proporcja 1:3. Potem wkładasz do pralki i ustawiasz odpowiedni program dopasowany do materiału. Najlepiej, aby temperatura była niska, a cykl dość krótki.
Kolejna alternatywa to rozpuszczenie żywicy mieszanką tempertyny i spirytusu, też w proporcji 1:3. Po pozbyciu się lepkiej mazi czas na następny etap – pranie. Zrób to ręcznie w misce z letnią wodą, albo w pralce w krótkim programie 30-40 stopni. Można dla polepszenia efektu dodać do zwykłego proszku jeszcze inny preparat, na przykład mydełko bądź niewielką ilość sprawdzonego odplamiacza.
Plamy po żywicy najlepiej schodzą w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania. Najbezpieczniej robić to ręcznie, wystarczy delikatnie pocierać materiał. Warto przedtem przez kilka minut moczyć odzież w płynie z dolanym środkiem piorącym.
Żywica – domowe patenty na usunięcie
Nie da się ukryć, że żywica na odzieży to spory kłopot. Można spróbować zdrapać ją, albo zeskrobać – uda się tylko na mocno zaschniętej. Trzeba niezwykle uważać, ponieważ łatwo zniszczyć materiał. Dobrym rozwiązaniem jest przyłożenie taśmy klejącej. Rób to na niewielki fragmencie, by nie rozprzestrzenić mazi.
Dużo prościej włożyć ubranie do zamrażalnika na kilka godzin, podobnie robi się z gumą do żucia. Po wyjęciu z niskiej temperatury zdecydowanie łatwiej usunąć żywicę. Jeśli nie masz miejsca w lodówce potrzyj plamę kostką lodu, tudzież pozostaw ją na kilka minut. Uzyskasz wtedy zbliżony efekt.
Nasze babcie smarowały żywicę masłem. Odczekaj godzinę lub półtora dopiero potem pocieraj to miejsce środkiem stworzonym z soli oraz amoniaku. 1 łyżka sypkiej substancji plus 4 płynu. Ostatni etap domowego sposobu to klasyczne pranie w pralce.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.