Spis treści
Rowery holenderskie to, jak sama nazwa mówi, wynalazek Holandii. Jednak coraz częściej można spotkać je również na ulicach w Polsce. Wiele osób wykorzystuje je jako środek transportu i w ten sposób dojeżdża do pracy czy szkoły. Jeśli właśnie zastanawiasz się nad zakupem holenderki, to koniecznie sprawdź, czym kierować się przy wyborze takiego modelu oraz na jakie trasy nadaje się ten rodzaj roweru.
Czym się charakteryzuje rower holenderski?
Tradycyjne rowery holenderskie nieco różnią się od jednośladów, które obecnie nazywamy miejskimi, jednak różnica ta jest niemal niewidoczna i właściwie obu tych nazw można używać zamiennie. To czym charakteryzuje się holenderka? Rower ten został zaprojektowany przede wszystkim do komfortowej jazdy po płaskim podłożu, w wyprostowanej pozycji. Cała konstrukcja ma zapewnić użytkownikowi wygodną jazdę, bez względu na ubiór (sukienka, spódniczka, garnitur).
Koła w rowerach holenderskich są zazwyczaj w rozmiarze 28 cali. Przy łańcuchu można zauważyć osłonkę, która zapobiega pobrudzeniu ubrania czy wkręceniu nogawki. Siodełko i kierownica są szerokie i ustawione względem siebie tak, aby użytkownik podczas jazdy mógł maksymalnie wyprostować sylwetkę. Cechą charakterystyczną rowerów holenderskich jest też obecność wielu dodatków takich jak: kosz, bagażnik, błotniki, światła, dzwonek oraz nóżka.
Czym kierować się przy wyborze roweru holenderskiego?
Większość producentów nie stosuje już podziału na rower damski i męski, jednak w przypadku holenderek wciąż musimy zwracać uwagę na płeć. Rama w rowerach dla kobiet umieszczana jest pod większym kątem, co ma umożliwić wygodne wchodzenie i zsiadanie z roweru nawet w sukience. Dlatego też holenderki wybieramy zgodnie z płcią.
Kolejnym aspektem jest wielkość roweru, która dopasowuje się w zależności od wzrostu. Producenci zazwyczaj umieszczają w opisie produktu informacje na temat tego, dla jakiego wzrostu jest on dedykowany. Warto także zwrócić uwagę na masę roweru. Holenderki z reguły charakteryzują się ciężką i masywną konstrukcją, jednak między poszczególnymi modelami może być spora różnica. Jest to szczególnie ważne, gdy rowerem mamy zamiar codziennie dojeżdżać do pracy i wnosić go po schodach do budynku. W takiej sytuacji – im lżejszy rower, tym lepiej.
Jeśli szukasz roweru dla siebie, ale ogranicza Cię budżet, to warto skorzystać z internetowej porównywarki cen, która zestawi dla Ciebie podobne produkty, znajdujące się w kilku różnych sklepach. Dzięki temu możesz zakupić rower w miejscu, które oferuje najlepszą cenę.
Gdzie można jeździć na rowerze holenderskim?
Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przed zakupem roweru holenderskiego jest także to, że ten rodzaj jednośladu ma swoje konkretne przeznaczenie i w niektórych warunkach absolutnie się nie sprawdzi. Zaprojektowany został z myślą o poruszaniu się po płaskim terenie miasta – większość mieszkańców Amsterdamu właśnie tak dojeżdża do pracy i od wielu lat jest to ich główny środek transportu. Niestety rower holenderski zdecydowanie nie sprawdzi się na wyprawy leśnymi, nierównymi ścieżkami czy nieutwardzonymi, piaszczystymi drogami. Holenderka nie nadaje się także do wykonywania intensywnych treningów. Jeśli planujesz na rowerze zbudować formę na zawody, to lepiej zdecyduj się na inny rodzaj.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.