kobieta trzyma but szpilkę w dloniach

Jak rozbić ciasne buty? 10 prostych sposobów na rozbicie butów

Rozmiarówki pomiędzy poszczególnymi markami nieco się od siebie różnią. Zdarza się również tak, że robiąc zakupy przez internet mamy problem z doborem odpowiedniego rozmiaru.

Przyczyn, dla których kupimy za małe obuwie jest wiele, na szczęście tak samo dużo jest trików na rozwiązanie tego kłopotu. Jak rozbić ciasne buty? Sprawdź 10 skutecznych patentów na rozbicie obuwia!

Jak rozbić ciasne buty?

Nie da się ukryć, że buty muszą być wygodne w innym wypadku nie wytrzymamy w nich długo, co więcej mogą pojawić się nieprzyjemne obtarcia, czy bolesne pęcherze.

Bywa, że skórzane warianty, jak i modele zimowe, takie jak botki oraz kozaki po założeniu na nogę powodują dyskomfort. Nie musisz od razu pozbywać się takiego obuwia, ponieważ istnieją pewne domowe proste sposoby, dzięki którym uda się je nieco rozbić.

Możesz skorzystać z pomocy fachowca, a więc udać się do szewca, albo samodzielnie spróbować poradzić sobie z tym problemem. Poniżej znajdziesz 10 prostych sposobów na rozbicie ciasnych butów:

1. Zmień wkładki do butów

Spróbuj wyciągnąć z obuwia wkładki jeśli oczywiście jest to możliwe, w ten sposób uda się zyskać trochę wolnej przestrzeni wewnątrz. Dobrym pomysłem jest także zamienienie grubych na nieco cieńsze (w sklepach znajdziesz ten dodatek w wielu rozmiarach i grubościach, poza tym wykonany z kilku typów materiałów), bo być może to wkładka jest winowajcom nieprzyjemnego ucisku.

2. Rozbij poprzez wypełnienie

Bardzo popularnym sposobem na rozbicie butów jest ich wypełnienie. Co wkładamy do środka? Zwinięte i delikatnie namoczone w wodzie gazety (prasa codzienna o szarym papierze jest lepsza niż ta pochodząca z kolorowych czasopism ze śliskimi stronami) lub papier do pakowania.

Trzeba jednak poczekać kilkanaście dni aż obuwie dobrze wyschnie samo. To najlepsza metoda na skórzane modele, bo dzięki niej materiał staje się miękki, a co najważniejsze bardziej elastyczny.

3. Zastosuj parę wodną

Alternatywą dla mokrych gazet może być para wodna. Wykorzystaj tu tradycyjne rozwiązanie, a więc zawieś obuwie nad źródłem pary (może to być garnek z gotującą się wodą) bądź skorzystaj z parownicy, czy żelazka z tą funkcją. Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiedniej odległości, bo para ma wnikać aż do środka. Niestety, ale istnieje w tym wypadku spore ryzyko, że może dojść do pojawienia się widocznego odbarwienia materiału.

  Torebki Louis Vuitton - jak odróżnić podróbkę od oryginału? Rozpoznaj fałszywkę!

4. Skorzystaj z suszarki

Suszarka do włosów pomoże rozbić buty. To rozwiązanie radzi sobie ze skórą, z zamszem, a nawet z lakierowanymi wariantami. Jak? Ciepłe powietrze uelastycznia, dzięki temu ułatwia nam modelowanie. Podgrzej suszarką pięty lub czubki buta w zależności od miejsca ucisku, ewentualnie do środka włóż ogrzane skarpetki, które niestety, ale trzeba będzie co kilka minut wymieniać na ciepłe. Zajmie to trochę czasu, aczkolwiek efekt, jaki uda się uzyskać będzie naprawdę zadowalający.

5. Wykorzystaj woreczki z wodą i zamrażalnik

Skórzane fasony wypełnij woreczkami napełnionymi wodą, następnie włóż je do zamrażalnika. Pod wpływem niskiej temperatury ciecz zacznie zwiększać swoją objętość, a to przyczyni się do rozciągnięcia skóry. Kilka minut w zamrażalniku w zupełności wystarczy!

6. Po prostu rozchodzić

Jeśli mamy za ciasne lakierowane buty musimy zapomnieć o ich mrożeniu i o używaniu pary, bo może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń. Tutaj lepiej sprawdza się trik rozchodzenia, czyli chodzenia w obuwiu po domu.

Co ważne na nogi trzeba założyć bardzo grube skarpetki, ewentualnie przykleić do wnętrza buta żelowe wkładki i włożyć obuwie bezpośrednio na gołe stopy. To spowoduje, że unikniemy bolesnych obtarć oraz pęcherzy.

7. Rozwiązanie siłowe – użyj młotka

Kiedy obcierają pięty warto potraktować je młotkiem. W jaki sposób? Skórzane obuwie trzeba delikatnie popukać tym budowlanym sprzętem przez kilka minut. Należy robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić ani nie porysować materiału. Ten prosty zabieg skutecznie zmiękczy skórę, poprzez to stanie się ona elastyczna. Uważaj jednak, ponieważ lakierowane wersje mogą zostać uszkodzone!

8. Spirytus lub denaturat

Ostatnia metoda jest chyba najbardziej kontrowersyjna, dlatego że używa się do niej spirytusu lub denaturatu. Moczymy w którymś z nich gazetę bądź papier do pakowania i wkładamy do środka obuwia. Ryzyko odbarwienia jest ogromne, poza tym może pozostać nieprzyjemny zapach. Właśnie z tych powodów wiele ludzi nie stosuje tego triku, bo obawia się skutków ubocznych.

  Największe wiosenne trendy modowe

Jeśli domowe patenty okazały się niewystarczające i dalej czujesz, że buty są ciasne spróbuj jeszcze innych trików, być może one okażą się skutecznym rozwiązaniem. One jednak wymagają od nas pewnych nakładów finansowych – zakupu specjalnych środków oraz obuwniczych dodatków w postaci prawideł. A więc:

9. Skorzystaj z profesjonalnych preparatów

Użyj profesjonalnych preparatów dostępnych w sklepach obuwniczych oraz w butikach online. Kupisz środki w sprayu oraz w piance, które łatwo się aplikuje. Kosztują kilka złotych, choć w zależności od marki cena się różni. Co ważne takie rozciągacze są bezbarwne, dlatego niebywale uniwersalne. Używasz taki kosmetyk, potem zakładasz buty na nogi lub wkładasz do ich środka prawidła.

Po wyschnięciu powinno odczuć się różnice. Z reguły już po 30 minutach widać, że preparat zadziałał. Dokładnie czytaj instrukcje oraz sprawdź, do jakiego materiału jest przeznaczony konkretny rozciągacz! Najlepiej wykonać próbę w mało widocznym miejscu, by mieć 100% pewność, że tkanina nie ucierpi.

10. Skorzystaj z prawideł

Wypełnił wnętrze butów prawidłami. W sklepach masz kilka wersji, między innymi drewniane (wchłaniają wilgoć oraz nieprzyjemny zapach to dodatkowy plus) oraz te wykonane z tworzywa sztucznego.

Uważaj by nie ściskały za mocno pięty, bo może dojść do nieodwracalnej deformacji. Pamiętaj, że dobre ułożenie tego dodatku w środku obuwia jest kluczem do osiągnięcia widocznych zmian.

Rozbicie butów – kiedy o tym decydować?

Decyzja o samodzielnym rozbiciu butów musi być dobrze przemyślana, dlatego czasami lepiej zwrócić je do sklepu lub wymienić na większe, albo komuś podarować, czy też sprzedać. Jak rozbić buty?

Trzeba uzbroić się w cierpliwość i liczyć się z tym, że nie zawsze uda nam się wystarczająco rozciągnąć skórę. Warto wypróbować kilka z wyżej wymienionych trików to zwiększy szansę na sukces.