kobieta pierze ubrania w pralce

Pranie butów w pralce – jak to zrobić?

Zastanawiasz się, czy pranie butów w pralce jest bezpieczne? Nie wiesz, jak to zrobić? Sprawdź nasz mini poradnik! W nim krok po kroku dowiesz się, w jaki sposób wykonywać tę czynność dla zwykłych butów jak i zamszowych oraz nawet sportowych.

Czy można prać buty w pralce?

Zdecydowanie tak, choć to zależy od konkretnego modelu obuwia, przede wszystkim od tkaniny, sposobu połączenia i innych czynników, na przykład rodzaju podeszwy. Najpierw sprawdź zalecenia producenta oraz informacje umieszczone na metce!

Szyte buty nie ulegną zniszczeniu w pralce, za to z tymi klejonymi może być już naprawdę duże ryzyko uszkodzenia. Dlatego czasami lepiej zdecydować się na ręczne czyszczenie. Trampki, sportowe sneakersy i inne podobne produkty bez problemu odświeżysz właśnie poprzez pranie w pralce.

Natomiast materiałowe espadryle z plecioną podeszwą niestety, wymagają innej pielęgnacji, a co za tym idzie dużo delikatniejszej techniki.

W jakiej temperaturze prać buty?

Pierz buty w pralce tylko i wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta. Na metce znajdziesz potrzebne dane do ustawienia odpowiedniego programu, w tym także temperatury. Co w sytuacji, gdy nie ma takiej informacji? Najlepiej nastawić pralkę na bezpieczne 30 stopni.

Dlaczego? Ryzyko zniszczenia materiału będzie niskie, a mimo wszystko i tak pozbędziemy się zabrudzeń, a także brzydkiego zapachu. Zbyt wysoka temperatura może zaszkodzić!

  Obuwie Inblu dopracowane w każdym detalu

Nowoczesne urządzenia posiadają specjalne programy do prania obuwia, dzięki temu nie musimy się martwić, który cykl jest najlepszy.

Jaki program do prania butów w pralce?

Tutaj tak samo, jak w przypadku temperatury kieruj się przede wszystkim wytycznymi podanymi przez producenta. Dokładnie zapoznaj się z symbolami na metce poszczególnego modelu obuwia. Zawsze wyjmij sznurówki, ewentualnie też wewnętrzne wkładki i wypierz je ręcznie!

Buty wrzuć same do bębna, najlepiej w woreczku z siateczki takim do bielizny, albo w specjalnym typie właśnie do prania  tego rodzaju dodatków. Można też włożyć do środka ręcznik lub dwa, aby zamortyzować wstrząsy.

Program w pralce powinien być dość krótki, a temperatura mieć maksymalnie 30-40 stopni. Cykl ustawiony na 30-50 minut w zupełności wystarczy. Małe obroty są niezbędne, nie mogą przekroczyć 500 na minutę.  Dobrze też, aby całkowicie zrezygnować z wirowania i innych dodatkowych funkcji. Opcja pranie ręczne doskonale się tutaj sprawdzi.

Pamiętaj im krócej w pralce tym dla naszego obuwia lepiej! To pomoże zminimalizować ryzyko uszkodzenia tkaniny, czy samej konstrukcji dodatku.

Jak prać buty zamszowe w pralce?

Ze skórzanym obuwiem jest dość duży kłopot. Niestety, bez względu na typ materiału możemy uszkodzić buty. Dlaczego? Zamsz po kontakcie z wodą zupełnie się zmienia, mało tego pojawiają się nieestetyczne zacieki lub plamy. Przebywanie w pralce doprowadzi do zniszczenia delikatnej tkaniny i to bez względu na program, czy wybraną temperaturę.

Przy zamszu wchodzi w grę jedynie opcja prania na sucho. Inne rozwiązania absolutnie się tutaj nie sprawdzą, wręcz przeciwnie, z pewnością zaszkodzą delikatnej skórze welurowej.

  Modne i wygodne kapcie skórzane

Jak prać buty sportowe?

Jeśli sportowe obuwie jest klejone nigdy nie pierz w pralce! Pawie na pewno się rozklei i będzie wyglądać  po tym zabiegu źle. Za to szyte modele bez trudu upierzesz. Musisz jednak pamiętać o wyciągnięciu sznurówek oraz wkładki ze środka – te elementy wymagają ręcznego prania. Obuwie należy włożyć do specjalnego worka, albo do zwykłej poszewki na małą poduszkę, ewentualnie wrzucić do bębna z ręcznikami.

Po co? Zapobiegniemy w ten sposób obijaniu się butów, co więcej to zmniejszy ryzyko jakiegokolwiek uszkodzenia. Wybierz krótki cykl, a najlepiej pranie ręczne. Coraz więcej sprzętów ma program właśnie do prania obuwia sportowego – to znacznie ułatwia życie!

Sportowe buty dobrej jakości przetrwają bez najmniejszego uszczerbku pranie w pralce. Nie zależy jednak przesadzać z czasem oraz z wysokością temperatury. Odpowiednie środki piorące są niezbędne! Postaw na proszek dla dzieci lub płyn do delikatnych tkanin.

Katarzyna Tomaszewska

Dziennikarka, blogerka - pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

View all posts by Katarzyna Tomaszewska →