kobieta pierze ubrania w pralce

Pranie butów w pralce – jak to zrobić?

Zastanawiasz się, czy pranie butów w pralce jest bezpieczne? Nie wiesz, jak to zrobić? Sprawdź nasz mini poradnik! W nim krok po kroku dowiesz się, w jaki sposób wykonywać tę czynność dla zwykłych butów jak i zamszowych oraz nawet sportowych.

Czy można prać buty w pralce?

Zdecydowanie tak, choć to zależy od konkretnego modelu obuwia, przede wszystkim od tkaniny, sposobu połączenia i innych czynników, na przykład rodzaju podeszwy. Najpierw sprawdź zalecenia producenta oraz informacje umieszczone na metce!

Szyte buty nie ulegną zniszczeniu w pralce, za to z tymi klejonymi może być już naprawdę duże ryzyko uszkodzenia. Dlatego czasami lepiej zdecydować się na ręczne czyszczenie. Trampki, sportowe sneakersy i inne podobne produkty bez problemu odświeżysz właśnie poprzez pranie w pralce.

Natomiast materiałowe espadryle z plecioną podeszwą niestety, wymagają innej pielęgnacji, a co za tym idzie dużo delikatniejszej techniki.

W jakiej temperaturze prać buty?

Pierz buty w pralce tylko i wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta. Na metce znajdziesz potrzebne dane do ustawienia odpowiedniego programu, w tym także temperatury. Co w sytuacji, gdy nie ma takiej informacji? Najlepiej nastawić pralkę na bezpieczne 30 stopni.

Dlaczego? Ryzyko zniszczenia materiału będzie niskie, a mimo wszystko i tak pozbędziemy się zabrudzeń, a także brzydkiego zapachu. Zbyt wysoka temperatura może zaszkodzić!

Nowoczesne urządzenia posiadają specjalne programy do prania obuwia, dzięki temu nie musimy się martwić, który cykl jest najlepszy.

Jaki program do prania butów w pralce?

Tutaj tak samo, jak w przypadku temperatury kieruj się przede wszystkim wytycznymi podanymi przez producenta. Dokładnie zapoznaj się z symbolami na metce poszczególnego modelu obuwia. Zawsze wyjmij sznurówki, ewentualnie też wewnętrzne wkładki i wypierz je ręcznie!

  Jaki zegarek damski wybrać do sukienki? 4 najlepsze propozycje

Buty wrzuć same do bębna, najlepiej w woreczku z siateczki takim do bielizny, albo w specjalnym typie właśnie do prania  tego rodzaju dodatków. Można też włożyć do środka ręcznik lub dwa, aby zamortyzować wstrząsy.

Program w pralce powinien być dość krótki, a temperatura mieć maksymalnie 30-40 stopni. Cykl ustawiony na 30-50 minut w zupełności wystarczy. Małe obroty są niezbędne, nie mogą przekroczyć 500 na minutę.  Dobrze też, aby całkowicie zrezygnować z wirowania i innych dodatkowych funkcji. Opcja pranie ręczne doskonale się tutaj sprawdzi.

Pamiętaj im krócej w pralce tym dla naszego obuwia lepiej! To pomoże zminimalizować ryzyko uszkodzenia tkaniny, czy samej konstrukcji dodatku.

Jak prać buty zamszowe w pralce?

Ze skórzanym obuwiem jest dość duży kłopot. Niestety, bez względu na typ materiału możemy uszkodzić buty. Dlaczego? Zamsz po kontakcie z wodą zupełnie się zmienia, mało tego pojawiają się nieestetyczne zacieki lub plamy. Przebywanie w pralce doprowadzi do zniszczenia delikatnej tkaniny i to bez względu na program, czy wybraną temperaturę.

Przy zamszu wchodzi w grę jedynie opcja prania na sucho. Inne rozwiązania absolutnie się tutaj nie sprawdzą, wręcz przeciwnie, z pewnością zaszkodzą delikatnej skórze welurowej.

Jak prać buty sportowe?

Jeśli sportowe obuwie jest klejone nigdy nie pierz w pralce! Pawie na pewno się rozklei i będzie wyglądać  po tym zabiegu źle. Za to szyte modele bez trudu upierzesz. Musisz jednak pamiętać o wyciągnięciu sznurówek oraz wkładki ze środka – te elementy wymagają ręcznego prania. Obuwie należy włożyć do specjalnego worka, albo do zwykłej poszewki na małą poduszkę, ewentualnie wrzucić do bębna z ręcznikami.

Po co? Zapobiegniemy w ten sposób obijaniu się butów, co więcej to zmniejszy ryzyko jakiegokolwiek uszkodzenia. Wybierz krótki cykl, a najlepiej pranie ręczne. Coraz więcej sprzętów ma program właśnie do prania obuwia sportowego – to znacznie ułatwia życie!

  Rajstopy i pończochy - które wybrać?

Sportowe buty dobrej jakości przetrwają bez najmniejszego uszczerbku pranie w pralce. Nie zależy jednak przesadzać z czasem oraz z wysokością temperatury. Odpowiednie środki piorące są niezbędne! Postaw na proszek dla dzieci lub płyn do delikatnych tkanin.