kobieta w butach trekkingowych

Czym kierować się przy wyborze damskich butów trekkingowych?

Między stopami kobiety i mężczyzny zauważyć można kilka różnic w budowie anatomicznej. Dlatego wybierając buty, trzeba zwrócić uwagę na to, jakiej płci są one dedykowane. Obecnie niemal we wszystkich sklepach istnieją dwa osobne sektory z obuwiem — dla kobiet i dla mężczyzn. Jak wybrać damskie buty trekkingowe?

Buty niskie czy wysokie?

Buty do górskich wędrówek przeznaczone dla kobiet są z reguły nieco węższe. Dzięki temu stabilnie trzymają drobniejszą stopę i zapewniają odpowiedni komfort. Jednak szerokość buta to nie wszystko. Aby wędrówka była bezpieczna, trzeba zwrócić uwagę na kilka innych ważnych aspektów.

Wybierając buty trekkingowe damskie, ważna jest przede wszystkim ich wysokość. Paniom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górskimi szlakami, poleca się obuwie wysokie. Zapewni to odpowiednią stabilizację i bezpieczeństwo stopom, które nie są jeszcze przyzwyczajone do takiego obciążenia.

Wysoka cholewka sprawdzi się także zimą i u osób doświadczonych przemierzających bardzo wymagające szlaki. Do trekkingu po równinach oraz w okresie letnim lepszą opcją będą buty niskie.

Materiał — skóra czy syntetyk?

Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj materiału cholewki. Obuwie wykonane ze skóry będzie nieco cięższe, ale również trwalsze. Dlatego doskonale sprawdzi się na wymagających szlakach oraz podczas wędrówek w okresie zimowym.

Materiał syntetyczny będzie dobrą opcją na rekreacyjne, długie wyprawy, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Oczywiście wiele zależy też od własnych preferencji. Niektóre panie przez cały rok będą lepiej czuły się w butach wykonanych ze skóry, a inne w obuwiu syntetycznym.

Buty z membraną czy bez?

Membrana odpowiedzialna jest za wodoodporność butów. Dlatego obuwie trekkingowe damskie wyposażone w membranę najlepiej sprawdzi się zimą, kiedy wędrówki odbywają się w śniegu oraz w cieplejszym okresie, kiedy istnieje duży ryzyko opadów deszczu.

  Trendy obuwnicze na jesień i zimę 2023

Niestety membrana ogranicza oddychalność, dlatego latem i wiosną lepiej zdecydować się na buty bez niej, w całości wykonane ze skóry lub skóry połączonej z tkaniną. Zapewni to swobodny przepływ powietrza i zapobiegnie nadmiernemu poceniu się stóp.

Jaka podeszwa?

Istotną rolę w butach trekkingowych damskich odgrywa także podeszwa. Jej dobór będzie wpływał na bezpieczeństwo podczas wyprawy, ponieważ decyduje ona o poziomie amortyzacji oraz przyczepności. Na długie, rekreacyjne wycieczki po równinach dobrą opcją będą buty z elastyczną i cienką podeszwą.

Na wymagające, skaliste szlaki lepiej zabrać obuwie z grubą podeszwą i agresywniejszym bieżnikiem. Zapewni to odpowiednią przyczepność i zapobiegnie poślizgnięciu się np. na mokrym głazie. Ważny jest też gumowy otok, który zapobiegnie uszkodzeniom mechanicznym na kamienistych ścieżkach.

Wybór butów to jedna z najważniejszych kwestii dla miłośników trekkingu. To one decydują o bezpieczeństwie i komforcie podczas wędrówki. Dlatego kupując obuwie, należy zwrócić uwagę na wszystkie wymienione kwestie. Nie zapominajmy także o odzieży oraz odpowiednim plecaku dopasowanym do charakteru danej wycieczki.

Jeśli będzie ona dłuższa, to oczywiście będziemy potrzebować więcej miejsca na cały ekwipunek. A jeśli zamiast pieszych wędrówek wolisz zwiedzać okolice na jednośladzie, to sprawdź → Jaki plecak kupić na wiosenne wycieczki rowerowe?