kobieta i zegarki

Cytaty o czasie i przemijaniu – 100 najpiękniejszych sentencji

Powiedzenia o czasie są mniej lub bardziej znane. Przydają się one w wielu sytuacjach, więc warto kilka z nich znać. To krótkie oraz bardzo długie zdania, między innymi aforyzmy o przemijaniu. W naszym zestawieniu zebraliśmy aż 100 najlepszych teksów. Koniecznie je sprawdź!

Najpiękniejsze cytaty o przemijaniu i czasie – poznaj 100 z nich!

Cytaty o czasie są naprawdę różne, więc każdy wybierze coś dla siebie. To sentencje filozoficzne, bardzo życiowe, jak i nostalgiczne. Czas niestety, ale nieubłaganie mija, a my go odliczamy z wielu powodów. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak jest dla nas ważny. Cytaty o przemijaniu skłaniają do refleksji, poza tym pozwalają nam doceniać obecny moment. W naszym rankingu znajdziesz 100 sentencji, które warto poznać.

kobieta trzyma zegarki

Krótkie cytaty o czasie – 20 najlepszych

Krótkie sentencje o czasie to faworyt, dlatego że łatwo je zapamiętać, a w 1-2 zdaniach kryje się wszystko co najważniejsze. W naszym rankingu pojawiło się 20 takich tekstów. Oto one:

1.”A potem stało się teraz.”

Terry Pratchett

2.”Bezmyślnych uwalnia od smutku czas, mądrych – logika.”

Epikur

3.”Chodzi o to, aby umrzeć młodo, najpóźniej jak się da.”

Tao Porchon-Lynch

4.”Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić.”

5.”Czas to burza, w której się gubimy.”

William Carlos Williams

6.”Cofnąć można wszystko, tylko nie czas.”

7.”Czas jest ojcem prawdy.”

8.”Czas jest także żywiołem.”

Johann Wolfgang von Goethe

9.”Bierz z przeszłości nie popioły, tylko ogień.”

10.”Czas jest wszystkim.”

Napoleon I

11.”Czas przemija, wypowiedziane słowa pozostaje.”

Lew Tołstoj

12.”Czas się nie spieszy – tylko my nie nadążamy.”

Lew Tołstoj

13.”Nie wierzcie zegarom – czas wymyślił je dla zabawy.”

Wojciech Bartoszewski

14.”Ile trwa chwila? To zależy od tego, z której strony drzwi jesteś.”

15.”Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.”

Marek Grechuta

16.”Czas jest larwą wieczności.”

Jean Paul

17.”Miłości nie zmienią za krótkie dla niej godziny czy tygodnie.”

William Szekspir

18.”Czas wszystko na jaw wydobywa.”

Sofokles

19.”Daty i zegarki są wynalazkiem ludzi.”

20.”Dlaczego nie karać złodziei czasu?”

kobieta trzyma zegarek

Długie cytaty o czasie – 20 najlepszych

Aforyzmy o czasie bardzo długie to myśli, w których znajdziemy liczne odniesienia, które skłonią nas do refleksji i zastanowienia się głębiej nad wieloma sprawami. Poniżej masz 20 najpiękniejszych sentencji:

1.”W tym właśnie sęk, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach zrobiłby dla Ciebie z twoim zegarem wszystko, co byś tylko chciała”.

Lewis Carroll, „Alicja w Krainie Czarów”

2.”Szczęście można znaleźć nawet w najmniejszym ziarenku pustynnego piasku. Bo ziarenko piasku jest chwilą Stworzenia, a Wszechświat poświęcił całe miliony lat, by mogło istnieć.”

Paulo Coelho

3.”Pytanie: co robić, by nie tracić czasu? Odpowiedź: doświadczać go w całej jego rozciągłości. Środki: spędzać dni w przedpokoju u dentysty na niewygodnym krześle; przesiadywać na balkonie w niedzielne popołudnie; słuchać wywiadu w języku, którego się nie rozumie; wybierać najdłuższe i najmniej wygodne marszruty kolejowe i jechać oczywiście na stojąco; stać w kolejce do okienka, gdzie sprzedają bilety do teatru, i nie wykupić biletu itd., itd.”

Albert Camus, „Dżuma

4.”Czas… Czas to sztuczna konstrukcja. Pomysł zrealizowany na podstawie teorii, w której wydarzenia dzieją się w prostej linii, przez cały czas. Zawsze pędzi do przodu, nigdy nie zawraca. Czy koncepcja czasu jest… prawidłowa? Czy czas jest rzeczą stosowną?”

5.”Pewne rozważania nasuwają podejrzenie, iż czas albo w ogóle nie istnieje, albo jest pojęciem bardzo mglistym i niewyraźnym. Bo oto jedna jego część przeminęła i już jej nie ma, podczas gdy inna dopiero będzie i jeszcze jej nie ma. Z takich to części składa się wszelki czas (…). Jednakże może się wydawać, iż to, co się składa z nieistniejących części, nie może uczestniczyć w bycie.”

Arystoteles

6.”Człowiek jest ledwie powodem, dla którego te wszystkie rzeczy znalazły się tutaj, tylko figurą, która przemieszcza rzeczy w czasie i przestrzeni.”

Olga Tokarczuk

7.”Nie ma różnicy między czasem a jakimkolwiek z trzech wymiarów przestrzeni poza tym, że nasza świadomość porusza się wzdłuż niego.”

8.”Tylko człowiek odmierza czas.
Tylko człowiek wybija godziny.
I właśnie dlatego jedynie człowiek doświadcza paraliżującego strachu, którego nie zniosłoby żadne inne stworzenie.
Strachu przed tym, że zabraknie czasu.”

9.”Czasem mam wrażenie, że jeśli się tylko obserwuje rzeczy, siedzi się spokojnie i pozwala światu wokół nas po prostu istnieć, to wtedy na krótką chwilę czas zastyga i świat zatrzymuje się w ruchu. Tylko na krótką chwilę. I jeśli komuś uda się żyć w takiej chwili, będzie żył wiecznie.”

Lauren Oliver, „Delirium”

10.”Wierz mi, przyszłość utkana jest z przeszłości. Wszystko, co uczynisz, aby tu dobrze żyć, bez nienawiści i goryczy, przyda ci się na to, abyś kiedyś, w swoim domu, żyła w radości i pokoju. Bądź łagodna i umiej cierpieć. Kto umie cierpieć, cierpi mniej.”

11.”(…) gdy jesteśmy młodzi, często nie wiemy jeszcze, czego tak naprawdę pragnie nasze serce. Dręczy nas obawa, że przejdzie nam coś koło nosa, i choć mamy przed sobą całe życie, wydaje nam się, że czas przecieka nam jak piasek przez palce. Boimy się, że jeśli nie zrobimy czegoś od razu, to nie zrobimy tego nigdy.’

Charlotte Link, „Dom sióstr”

12.”Czas może być konstruktorem lub destruktorem. Gdy mamy odwagę przebić się w ciemność przyszłości i rozjaśnić ją swoim własnym planem aktywności, jesteśmy jej twórcami, czas taki nas cieszy, a nie przeraża, nie jest naszym wrogiem, ale przyjacielem.”

Antoni Kępiński, „Lęk”

13.”(…) jeśli przegapi się właściwy czas, jeśli za długo się samemu przed czymś wzbrania, jeśli za długo się czegoś komuś odmawia, potem przychodzi to zawsze za późno, nawet jeśli próba kosztowała dużo wysiłku i przyjęto ją z radością.”

14.”Życie ludzkie jest zbudowane z czasu. Nasze dni, nasza zapłata mierzone są w godzinach, nasza wiedza wyznaczana jest przez lata. Chwytamy w ciągu dnia kilka minut na przerwę na kawę, a potem czym prędzej biegniemy do biurek, spoglądamy na zegarek, żyjemy od jednej wizyty do drugiej. Mimo to, nasz czas kiedyś się kończy i w głębi duszy zastanawiamy się, czy przeżyliśmy dobrze te wszystkie sekundy, minuty, godziny, dni, tygodnie, miesiące, lata i dekady.
Wszystko wiruje wokół nas – praca, rodzina, przyjaciele, kochankowie… chciałoby się krzyknąć „STOP!”, rozejrzeć się wkoło, zmienić porządek paru rzeczy, a potem ruszyć znowu.”

Cecelia Ahern, „Na końcu tęczy”

15.”Czas jako taki w ogóle nie istnieje; jest to tylko całokształt rezultatów wypływających ze wszystkich zjawisk kosmicznych obecnych w danym miejscu.”

16.”Nic tak nie orzeźwia, nie dodaje animuszu, jak kąpiel w czasie.
Zawsze stosowałem tę chronoterapię i zalecałem ja swoim
czytelnikom, wysyłając ich albo do dalekich uzdrowisk,
odległych o tysiące lat,albo do bliższych,
gdzie trwa kojący dzień wczorajszy.”
Jan Parandowski

  Cytaty z Kubusia Puchatka - 85 najpiękniejszych sentencji z książek i bajek

17.”Są ludzie pozbawieni poczucia czasu. Chcą zrywać
kwiaty, które się jeszcze nie stały kwiatami:
i wtedy okazuje się, że nie ma kwiatów.”
Antoine de Saint-Exupery

18.”Moje poczucie czasu wydaje się topnieć niczym śnieżny bałwan podczas styczniowej odwilży. Tak jakby czas, który znamy – wschodnio – amerykański czas urzędowy, czas letni, czas pracy przestał w ogóle istnieć. Tutaj obowiązuje wyłącznie Czas Georgia Pines, który jest czasem staruszka, czasem staruszki i czasem lania w łózko. Reszta się nie liczy. Przestała istnieć.”

„Zielona mila”

19.”Chcę chłonąć przez ten kamień to, co dawno minęło, ale jest zaklęte w tej przestrzeni. Czy przykładając dłonie do pierwszej z brzegu kamiennej ściany domu, przeniknie mnie duch jego mieszkańców?”

20.”Ma pan przed sobą zaledwie kilka lat, które będzie mógł pan przeżyć prawdziwie, doskonale i w pełni. Kiedy przeminie młodość, a wraz z nią uroda, po krótkim czasie odkryje pan, że wszystkie triumfy ma pan już za sobą albo że musi się pan zadowolić tymi marnymi triumfikami, które pamięć przeszłości uczyni jeszcze bardziej gorzkimi od klęsk. Każdy przemijający miesiąc przybliża pana do czegoś straszliwego. czas jest o pana zazdrosny. Ma pan przed sobą zaledwie kilka lat, które będzie mógł pan przeżyć prawdziwie, doskonale i w pełni. Kiedy przeminie młodość, a wraz z nią uroda, po krótkim czasie odkryje pan, że wszystkie triumfy ma pan już za sobą albo że musi się pan zadowolić tymi marnymi triumfikami, które pamięć przeszłości uczyni jeszcze bardziej gorzkimi od klęsk. Każdy przemijający miesiąc przybliża pana do czegoś straszliwego. czas jest o pana zazdrosny.”

kobieta z zegarkiem

Cytaty o braku czasu dla kogoś i siebie – 15 najlepszych

Cytaty o przemijaniu czasu są klasyką, ale warto poznać również inne. Sentencje o braku czasu dla kogoś i siebie są także chętnie poszukiwane. W naszym rankingu znalazło się aż 15 najlepszych z nich. Oto one:

1.”Naucz się doceniać to, co masz, zanim czas sprawi, że docenisz to, co miałeś.”

Susan Lenzke

2.”Znajduj czas na wszystko, wielki pośpiech tworzy wielką stratę.”

Benjamin Franklin

3.”Wszystkie lata naszego życia, od dzieciństwa do starości, są bardzo krótkim okresem w porównaniu z wiecznością.”

Platon

4.”Nie zapominajmy, że to, co dzieje się dzisiaj, to już przeszłość, do której w przyszłości będziemy wracać w marzeniach.”

5.”Czas rozdziela tych, którzy się kochają, i nic nie trwa bez końca.”

6.”Jakie piękne jest życie i jakie smutne! Jak ulotne, bez przeszłości i przyszłości, zamknięte w bezgranicznym teraz!”

7.”Przyjaciele, z którymi zabijamy czas, to właśnie prawdziwi przyjaciele.”

8.”Przyzwyczajasz się do kogoś – zaczynasz go nawet lubić – a potem on odchodzi. W końcu wszyscy odejdą.”

9.”Szkoda,że tracimy czas. Zawsze wydaje nam się, że mamy go tak dużo.”

10.”Czasami muszą minąć całe lata, by potem w sekundę móc zrozumieć popełnione błędy.”

11.”Kto mi odda moje zapatrzenie
i mój cień co za tobą odszedł?
Ach,te dni jak zwierzęta mrucząc,
jak rośliny są-coraz młodsze.”

Krzysztof Kamil Baczyński, „Liryki najpiękniejsze. Baczyński”

12.”Za późno na co? – chciała zapytać. – Jakie znaczenie ma czas, skoro każda chwila i tak jest przez nas kradziona?”

13.”Czasu nie można dostać. Ale można go dzielić.”

14.”Mogła żyć już tylko wspomnieniami, dni życia miną i prędzej czy później skończy się wszystko.”

15.”Zobaczymy się później… Ponieważ nie żyję czasem teraźniejszym, zawsze będę miał czas.”

kobieta pokazuje zegarek

Cytaty o upływającym czasie – 15 najlepszych

Cytaty o przemijaniu czasu pokazują nam, jak on szybko znika, a niekiedy tego nie widzimy. Tu doskonale sprawdzą się następujące sentencje:

1.”Dzisiaj to wszystko co mam.”

2.”Czas spędzony z kimś, kogo kochamy, nigdy nie będzie stracony. Zostaje z nami na zawsze.”

3.”Cóż czas nie czeka…”

4.”Czas? Kto by przejmował się czasem. Niech sobie płynie, bo i tak nikt go nie zatrzyma.”

5.”Kiedy przychodzi pora, to przychodzi pora.”

6.”Każda wspólnie spędzona minuta była malutką wiecznością, idealnym światem.”

7.”Każda piękna chwila ma swoją datę ważności.”

8.”Niczego nie da się zacząć na nowo, a to, co minęło, nigdy nie wraca.”

9.„Czas, im bardziej jest pusty, tym szybciej płynie. Życie pozbawione znaczenia przemyka obok, jak pociąg niezatrzymujący się na stacji”

Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru”

  Cytaty o dzieciach - 150 najpiękniejszych sentencji, które wzruszą każdego!

10.”Czas upływa a my starzejemy się wraz z cicho biegnącymi latami.”

Owidiusz

11.”Życie i upływ czasu nauczyły ją jednego: na świecie jest za dużo samotnych ludzi, jeśli więc serdeczny, miły i dobry mężczyzna pojawia się i bierze Cię za rękę, pozostaje ci tylko pójść za nim!”

12.„Jeśli nie potrafisz wykorzystać minuty, to zmarnujesz i godzinę, i cały dzień, i całe życie!”

Aleksandr Sołżenicyn, „Oddział chorych na raka”

13.„Korzystaj z czasu, który masz. Nie martw się o to, co przyniesie jutro. Ciesz się tym, co masz w danej chwili”

14.„Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętajmy o tych, którzy odchodzą-ta pamięć daje im nieśmiertelność”

15.”Tylko miłość potrafi zatrzymać czas.”

kobieta patrzy na zegarek

Cytaty o wspólnym czasie – 10 najlepszych

Cytaty o czasie spędzonym wspólnie są dość rzadkie ale jakże wyjątkowe. Nie mogło ich wobec tego zabraknąć w naszym zestawieniu. Oto 10 najlepszych z nich:

1.”Miłość to przestrzeń i czas udostępnione dla serca.”

2.”Są tacy ludzie, którzy czekając na swoje 5 minut, tracą całe życie.”

3.”Możesz być z kimś przez dwa lata i nie poczuć nic szczególnego. Możesz być z kimś przez dwa miesiące i poczuć wszystko. Czas to nie miernik.”

4.„Czas spędzony z kimś, kogo kochamy, nigdy nie będzie stracony. Zostaje z nami na zawsze”

Licia Troisi, „Marzenie Talithy”

5.”Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy.”

Gabriel Garcia Marquez

6.”Bo fakt, że to nie sztuka mieć dzieci, ale trzeba jeszcze mieć czas, żeby je wychować.”

7.”Chciałbym spędzić z tobą każdą minutę, która pozostała mi do końca życia.”

Suzanne Collins, „W pierścieniu ognia”

8.”Zaczekaj na mnie. Zaczekaj na
mnie, i już zawsze będziemy razem.”

9.”Spędzaj czas z tymi, którzy sprawiają, że jesteś szczęśliwy, a nie z tymi, na których musisz robić wrażenie.”

10.„Liczy się każda chwila, którą można spędzić z bliskimi – póki jeszcze są tutaj. Za chwilę będzie za późno. Tak mało czasu zostało. Za mało, za mało czasu, żeby z każdym porozmawiać, żeby odpowiedzieć na całą tę miłość, żeby ogarnąć wszystkie te potrzeby, żeby zadbać o każdego, kto tego potrzebuje…”

Małgorzata Musierowicz, „Sprężyna”

kobieta trzyma budzik

Najpiękniejsze cytaty o przemijaniu – 20 najlepszych

Sentencje o przemijaniu to słowa, które zmuszają do zastanowienia się nad swoim życiem. To czasem trudne, bolesne teksty, dzięki którym zmienisz swoje podejście lub nadasz swojej codzienności nowy sens. Oto kilka inspirujących cytatów:

1.”Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić.”

2.”Czas, który możemy przeżyć tu, na ziemi, nie jest na tyle długi, by zajmować się czymkolwiek innym niż sobą.”

3.”Nikt nie jest tu na zawsze. Trzeba żyć chwilą,każdym dniem…być tu i teraz.”

4.„Korzystaj z czasu, który masz. Nie martw się o to, co przyniesie jutro. Ciesz się tym, co masz w danej chwili”

J.A. Saare, Dead, „Undead, or Somewhere in Between”

5.”Tylko dzięki odkryciu, że czas, jaki spędzi na ziemi, jest krótki, może docenić wagę przeżywania go w sposób godny, prawy i w służbie bliźniego.”

Dan Brown, „Zaginiony symbol”

6.”Gdy pomyślę o ulotności mego życia, o wieczności, która je poprzedzała i która po nim nastanie, o niewielkiej przestrzeni, jaką wypełniam, czuję przerażenie i dziwię się, że jestem tu, a nie gdzie indziej.”

7.„Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętajmy o tych, którzy odchodzą-ta pamięć daje im nieśmiertelność”

Rafał Kosik, „Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności”

8.”Ta chwila i następna, a nawet ta, która jest teraz, miną, już odeszły,pozostawiając nam tylko te zmęczone ciała, jedyny dowód na to, że żyliśmy przez jakiś czas(…).”

9.”Wszyscy kiedyś umrzemy. Tylko jedni wcześniej, drudzy później. Chodzi o to, żeby to odwlec. Jak najdalej…”

10.”Czas nie mija, Hansie Thomasie. I nie cyka. To my mijamy, a cykają nasze zegarki.”

Jostein Gaarder, „Przepowiednia Dżokera”

11.”Jesteśmy istotami kruchymi. Przemijamy. Zostają po nas tylko dzieła, dobro lub zły, które czynimy bliźnim.”

12.”Przedmioty są jak lustra, w których obserwujemy proces naszego przemijania.”

13.”Życie trwa tylko chwilę, więc spal się jak najjaskrawszym płomieniem.”

14.”Mijają tygodnie, jednego dnia jest lepiej, innego gorzej, jakoś się plecie, nie najlepiej, ale jakoś. Tylko niczego się nie da zapomnieć. Po prostu nie da.”

15.”Korzystaj z czasu, który masz. Nie martw się o to, co przyniesie jutro. Ciesz się tym, co masz w danej chwili.”

16.”Cenne rzeczy najwyraźniej przepadają i nie można ich odzyskać.”

17.”Nic dwa razy się nie zdarza. A cenne chwile nie trwają zbyt długo.”

18.”Czas jest nieubłagany, nieustannie przepływa, rzeźbiąc nasze twarze i nasze ciała, zmieniając kolor włosów, sylwetkę, zabierając bliskich, zostawiając gorycz i niedostatek. Starość umie pocieszać i ocierać łzy, ukazywać piękno minionego czasu, bogactwo życia i bycia.”

19.”Odwaga to uparta wiara w wartość życia i wszystko, co przemija.”

20.”Co więcej – musimy nauczyć się żegnać dni, które chciałyby trwać wiecznie, które nie chcą minąć.”