tluste wlosy

10 sprawdzonych sposobów na przetłuszczające się włosy

Każda osoba, która zmaga się z tym problemem wie jak uciążliwe mogą być szybko przetłuszczające się włosy. Dla wielu osób jest to przyczyna kompleksów – mimo częstego mycia głowy fryzura może wyglądać nieświeżo i nieestetycznie już w kilka godzin po umyciu włosów. Jak radzić sobie z tym problemem? Przedstawiamy 10 skutecznych metod, które warto zastosować.

Obiegowa opinia o przetłuszczających się włosach mówi, że jest to przede wszystkim problem nastolatków, który związany jest z burzą hormonów. Jest to prawdą, że osoby w młodym wieku częściej zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, jednak problem ten dotyka również wiele kobiet w nieco starszym wieku. Przetłuszczające się włosy u nasady mogą być bowiem spowodowane nie tylko zaburzeniami hormonalnymi, ale również nieodpowiednim myciem głowy, stosowaniem niedopasowanych kosmetyków a także chorobami skóry głowy. Na szczęście, wprowadzenie kilku drobnych zmian w codziennej pielęgnacji może zmienić naprawdę wiele.

Odpowiednie kosmetyki

Wiele osób sądzi, że aby poradzić sobie z nadmiernie przetłuszczającymi się szamponami należy sięgać po silne szampony, które poradzą sobie z usunięciem sebum. Warto jednak mieć świadomość, że silne środki myjące wysuszają skórę głowy, co z kolei pobudza ją do nadmiernej produkcji łoju. W efekcie, skóra i włosy przetłuszczają się jeszcze szybciej. Sięgaj więc po naturalne, delikatne i sprawdzone kosmetyki, takie jak produkty dostępne w ofercie Hairlust. Nie bój się eksperymentować i wybierać te szampony i odżywki, które mają najlepszy wpływ na twoją skórę głowy.

Chłodniejsza woda

Jeśli zmagasz się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów pamiętaj o tym aby podczas mycia nie stosować bardzo ciepłej wody. Nie tylko otwiera ona łuski włosa, przez co będą one wyglądały na napuszone, ale również pobudza skórę głowy do intensywniejszego wydzielania sebum. Optymalnym rozwiązaniem jest mycie głowy chłodną lub letnia wodą. Na koniec warto zamknąć łuski strumieniem zimnej wody.

  Jak bezpiecznie opalać się w trakcie wakacji?

Ziołowe płukanki

Kolejnym sposobem na zmniejszenie problemów z przetłuszczaniem się włosów jest wykorzystanie ziołowych naparów, które dodajemy do ostatniego płukania włosów. Szczególnie dobrze sprawdza się w tym temacie mięta oraz szałwia. Działają odświeżająco oraz ściągająco, dzięki czemu skóra głowy ogranicza wydzielanie sebum.

Suche szampony

Szukając sposobu na zachowanie idealnego wyglądu włosów przez dłuższy czas warto wykorzystać również rozwiązania, które pomogą nam szybko je odświeżyć. Doskonale w tej roli sprawdzają się suche szampony. Mogą być to zarówno gotowe produkty zakupione w sklepie, jak i produkty dostępne w twojej kuchni. Włosy możesz odświeżyć bowiem za pomocą mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej, która wchłonie nadmiar sebum. Następnie dokładnie wyczesz ją z włosów.

Rezygnacja z codziennego mycia włosów

To dość dyskusyjna metoda, która jednak sprawdza się w wielu przypadkach. Zdarza się bowiem, że produkcja sebum jest intensywniejsza przez częste mycie włosów (zwłaszcza mocnymi kosmetykami). Spróbuj zmniejszyć częstotliwość mycia głowy – w wielu przypadkach przynosi to dobre efekty.

Wybór odpowiednich kosmetyków do stylizacji

Kosmetyki do stylizacji mogą oklejać włosy i sprawiać, że szybciej zaczną wyglądać one nieświeżo. Dlatego też stawiaj na takie, które nie obciążają fryzury jak np. pianki czy mgiełki do stylizacji. Zrezygnuj z żeli, wosków i past do stylizacji.

Prawidłowe nawyki

Unikaj nawyków, które mogą przyczynić się do tego, że sebum szybciej rozprowadza się po całej długości włosów nadając im nieświeży wygląd. Zrezygnuj z przeczesywania włosów rękoma, bawienia się kosmykami włosów czy bardzo częstego szczotkowania włosów. Postaw też na wysokiej jakości szczotki z naturalnych materiałów.

Wcierki i toniki

Zadbaj o skórę głowy za pomocą wcierek. Doskonale sprawdza się między innymi wcieranie soku z cytryny oraz toników na bazie rozwodnionego alkoholu z dodatkiem ziołowych wyciągów lub olejków eterycznych (np. miętowego).

  Przygotowanie do porodu - formalności, o których nie możesz zapomnieć

Domowe maseczki

Wykorzystaj produkty dostępne w twojej kuchni i stwórz domowe maseczki doskonale wpływające na skórę głowy. Najprostszym sposobem jest nałożenie na włosy ubitego białka jajka. Możesz również zastosować maseczkę drożdżową.

Odpowiednia dieta

Dbaj o siebie również od wewnątrz. Odpowiednia dieta, w której znajdą się owoce, warzywa i kasze poprawi wygląd twoich włosów. Unikaj ostrego jedzenia, cukru, kawy oraz używek.