Jak bezpiecznie opalać się w trakcie wakacji?

Muśnięta słońcem, brązowa skóra wygląda zdrowo i atrakcyjnie. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie może doczekać się wakacji oraz korzystania z kąpieli słonecznych. Jednocześnie jednak każdego roku możemy natknąć się na artykuły mówiące o szkodliwości promieniowania słonecznego. Nic więc dziwnego, że nawet miłośnicy opalania się zastanawiają się w jaki sposób opalać się bezpiecznie i bez ryzyka. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod i rozwiązań, które warto zastosować. Poznajmy je lepiej!

Na początku przypomnijmy dlaczego bezpieczne opalanie jest tak istotne. Część osób z pewnością doskonale wie już o tym, że działanie promieni UVA i UVB może doprowadzić do rozwoju bardzo groźnego nowotworu skóry – czerniaka. Nie jest to jednak jedyny problem. Zbyt długa ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do poważnych i bolesnych oparzeń, których konsekwencje będziemy odczuwać przez długi czas. Warto wspomnieć również o tym, że nieodpowiednie korzystanie z dobrodziejstw słońca może doprowadzić także do szybszego starzenia się skóry, co spowodowane jest zwiększeniem ilości wolnych rodników. Czy jednak oznacza to, że powinniśmy rezygnować z przebywania na słońcu? Jak najbardziej, nie. Pamiętajmy, że jest ono jednym z najlepszych sposobów na naturalne wytwarzanie witaminy D w organizmie człowieka.

O czym należy pamiętać podczas opalania?

Każda osoba, która chce nadać swojej skórze złoty odcień i zamierza korzystać z promieni słonecznych powinna pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących bezpiecznego opalania. Przede wszystkim nie należy wystawiać skóry na działanie słońca w godzinach, w których operuje ono najmocniej. Od 11.00 do godziny 15.00 lepiej powstrzymać się od plażowania. Bardzo ważnym jest również dbanie o nakrycie głowy oraz częste picie wody. Co więcej, nie należy opalać się przez kilka godzin jednego dnia. Czas, który spędzamy na słońcu należy zacząć od kilkunastu minut i stopniowo go wydłużać.

  10 sprawdzonych sposobów na przetłuszczające się włosy

Jakie kosmetyki stosować?

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, jaką jest odpowiedni krem do opalania. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy bowiem używać zwykłego kremu nawilżającego ani substancji natłuszczających bez filtra UV. Najlepszym rozwiązaniem, jest krem do opalania o wysokim czynniki SPF – w przypadku osób o ciemnej karnacji powinien wynosić on od 15 do 20 SPF, jeśli zaś mamy jasną cerę oraz tendencję do poparzeń słonecznych czynnik ten powinien wynosić 20, 30 a nawet 50 SPF. Spora część osób zastanawia się, czy olejek do opalania o niskim współczynniku SPF może być stosowany do bezpiecznego opalania. Odpowiedź jest twierdząca – jednak nie powinniśmy go używać podczas pierwszych dni na słońcu. Dopiero gdy skóra jest nieco bardziej muśnięta słońcem możemy z niego skorzystać.

Krem do opalania – najważniejsze zasady dotyczące stosowania

Wiele osób, które choć wybrały odpowiedni krem do opalania i tak zmaga się z bolesnością i zaczerwienieniem skóry. Wynika to z nieodpowiedniego stosowania produktu. Przede wszystkim kosmetykiem należy posmarować skórę jeszcze przed wyjściem na plażę. Potrzebuje on kilkunastu minut na to, by jego działanie było prawidłowe. Poza tym nie zapominajmy o tym, że nakładanie produktu na skórę powinniśmy powtarzać – przede wszystkim po kąpieli w wodzie, nawet jeśli produkt jest wodoodporny. Czynnik SPF określa czas o ile produkt wydłuża bezpieczne opalanie. Jeśli filtr jest niski tym częściej należy ponownie nakładać go na skórę.

Co zamiast słońca?

Nie da się ukryć, że nawet zastosowanie wszystkich tych zasad może nie uchronić nas przed szkodliwym działaniem słońca. Co więcej, spora część osób nie przepada za leżeniem na słońcu przez wiele godzin. Czy oznacza to jednak, że ich skóra musi pozostać blada? Nic bardziej mylnego. Istnieją bowiem sposoby, dzięki którym możemy uzyskać złoty odcień naszego ciała. Pod żadnym pozorem nie powinno być to jednak solarium, ponieważ jego działania również opiera się na promieniu UV, które bywa jeszcze bardziej szkodliwe niż naturalne, ponieważ jest intensywniejsze. O wiele lepiej wykorzystać samoopalacze, czyli kosmetyki zawierające w swoim składzie substancję DHA, która pod wpływem kontaktu z powietrzem ciemnieje zabarwiając komórki naskórka. To produkty całkowicie bezpieczne, za pomocą których możemy uzyskać dowolny kolor opalenizny – od delikatnej, po naprawdę intensywną.

  Przygotowanie do porodu - formalności, o których nie możesz zapomnieć

Podsumowując, wakacje są czasem, w którym z powodzeniem możemy cieszyć się z pięknej pogody – również korzystając z kąpieli słonecznych. Aby jednak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości oraz nie narażać swojego zdrowia powinniśmy stosować się do poniższych zasad. Dzięki temu nasza skóra będzie wyglądać doskonale, a jednocześnie nie będziemy musieli obawiać się, że jej zaszkodziliśmy.