rodzina na kanapie

Najpiękniejsze cytaty o rodzinie – TOP 180 sentencji i złotych myśli

Złote myśli o rodzinie to cudowny pomysł na dedykacje. Takie słowa z pewnością zapadną w pamięć. Nie znasz żadnych? Spokojnie, mamy najpiękniejsze cytaty o rodzinie. Koniecznie sprawdź nasze TOP 180!

180 najpiękniejszych cytatów o rodzinie

Teksty o rodzinie to myśli o najbliższych. Możesz je wykorzystać na kartce z życzeniami, albo też zapisać, na przykład z tyłu zdjęcia, czy na ścianie w domu. Zapewniamy, że takie sentencje staną się dla was ważne, bowiem będą łączyć się ze wspomnieniami i bezpośrednio z członkami rodziny. W naszym top jest aż 100 pięknych, mądrych i niekiedy smutnych myśli.

Wzruszające cytaty o rodzinie

U wielu osób myślenie o najbliższych powoduje silne emocje. Zebrane przez nas wzruszające cytaty o rodzinie zapewne Cię mocniej rozczulą. Poniżej znajdziesz kilkanaście takich zdań:

1.„To odróżnia rodzinę od znajomych. Rodzinę ma się na zawsze, bez względu na wszystko, nawet jak słabną kontakty, bo te można zawsze z powrotem zacieśnić. Zwłaszcza kiedy człowiek pojmie, jaka jest ważna.

Nicholas Sparks

2.”Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim.”

Michael J. Fox.

3.”Dom rodzinny jest zwykle miejscem, gdzie wyładowuje się nagromadzone w ciągu dnia urazy. Jest miejscem oczyszczenia, w którym można pozwolić sobie na więcej niż poza domem.”

Antoni Kępiński

4.”Atmosferę w rodzinie wciąż tworzy matka. To ona jest w domu menedżerem.”

Margaret Thatcher

5.”Najważniejsza rzecz w życiu to rodzina. Najpierw ta, w której się urodziłeś, później ta, którą sam stworzyłeś.”

Peter Sellers

6.”Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna, nie ogrzeją serca w chłodną, zimową noc.”

Dalajlama

7.”Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie.”

Jan Paweł II

8.”Miłość rodziny i wsparcie z jej strony, boska pomoc, determinacja i wiara we własne siły sprawiają, że można osiągnąć coś, o czym się nawet nie marzyło.”

James Scott

9.”Rodzina to nie krew. To ludzie, którzy cię kochają. Ludzie, którzy cię wspierają.”

Cassandra Clare

10.”Rodzina to niezwykłe zjawisko. Trzeba naprawdę dużo cierpliwości i dobrych chęci, żeby miała rację bytu.”

Jay Crownover

11.”Więzy krwi nie gwarantują miłości bliźniego.”

12.”Dom jest tam, gdzie chcą, żebyś został dłużej.

Stephen King, „Przebudzenie”

13.”Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia. Kreślimy je często w sposób niedoskonały i nieudolny, ale wszyscy jesteśmy przecież zaledwie amatorami w sztuce życia. Jeśli jednak nie skupiamy się na roztrząsaniu własnych pomyłek, z czasem powstają w ten sposób prawdziwe arcydzieła. Z czasem uczymy się także, że to nie piękno końcowego efektu godne jest najwyższej pochwały, lecz wysiłek, jaki wkłada się w jego malowanie.”

Richard Paul Evans

14.”Rodzina to zespół, drużyna, samodzielne państwo, jedyna część tożsamości, która pozostaje niezmieniona przez resztę życia.”

Laura Lippman

15.”- Co jest grane? – spytał. – To, co zwykle, staruszku – zaćwierkałam w odpowiedzi. – Niebezpieczeństwo, szalone plany… Sam wiesz, jak to u nas w rodzinie.”

16.“Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie.”

Jan Paweł II

Mądre cytaty o rodzinie

Cytaty o rodzinie niejednokrotnie mają ukryte drugie dno, które skłania nas do rozważań. Mądrości te inspirują, pozwalają lepiej zrozumieć relacje wśród bliskich i są pewnego rodzaju sentencjami o życiu. Tak, jak na przykład te teksty o rodzinie:

1.”Miłość, jaką otaczano cię w domu rodzinnym, to podstawa twojego życia.”

2.”Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna, nie ogrzeją serca w chłodną, zimową noc.”

3.”Małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy. Bo inaczej stają się szopką hipokryzji. Rupieciarnią i gołosłowiem. Ale jeśli jest w tym prawdziwa miłość, o której się nie gada i nie rozgłasza na wszystkie strony świata, którą czuć i którą się okazuje…”

Carlos Luis Zafon

4.”Nigdy dzieci nie mogą zrobić rodzicom takiego wstydu, jak rodzice dzieciom.”

Jan Kurczab

5.”Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je; nie można przeżyć za nie życia.”

Elizabeth Taylor

6.”„Jaką wdzięczność okażesz rodzicom, takiej spodziewaj się od swoich dzieci”
Tales z Miletu

7.”„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, aby żyć dla powrotu”

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry

8.”„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska”

Józef Ignacy Kraszewski

9.„Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia. Kreślimy je często w sposób niedoskonały i nieudolny, ale wszyscy jesteśmy przecież zaledwie amatorami w sztuce życia. Jeśli jednak nie skupiamy się na roztrząsaniu własnych pomyłek, z czasem powstają w ten sposób prawdziwe arcydzieła. Z czasem uczymy się także, że to nie piękno końcowego efektu godne jest najwyższej pochwały, lecz wysiłek, jaki wkłada się w jego malowanie”

Richard Paul Evans

10.”Dom jest tam, skąd możesz wyjechać, jednak zawsze wiesz przy tym, że masz gdzie wracać.

Jay Crownover

11.”Człowiek jest w o wiele lepszym położeniu, gdy siedzi w drewnianej ruderze, w której się wszyscy śmieją, niż gdy tkwi w trzypiętrowej willi, w której wszyscy płaczą.”

Mariusz Szczygieł

12.”Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, gdzie ciebie rozumieją.”

Janusz Morgenstern

13.”Nie chodzi o to, jak wielki jest dom, tylko ile jest w nim SZCZĘŚCIA”

14.”Miłość zaczyna się w domu i rozwija się w domu. Tu nigdy nie brak sposobności, aby ją okazać…”

Matka Teresa

15.Wszyscy nieszczęśliwi ludzie są nimi dlatego, że nie potrafią spokojnie przebywać w domu.”

Błażej Pascal

16.Człowiek nigdzie naprawdę nie był, póki nie wróci do domu.”

Terry Pratchett

17.”Życie to okres czasu, którego jedną połowę zatruwają nam rodzice, a drugą dzieci.”

Julian Tuwim

18.”Zadziwiające jak osądzamy bliskich, nie zdając sobie sprawy z podłości naszego lekceważenia, dopóki ich nam nie zabraknie, dopóki nie zabiorą ich nam. Zabierają, bo nigdy do nas nie należeli…”

19.”Bóg nie ma w zwyczaju otaczać cię ludźmi, których łatwo kochać – życie to jeden wielki test”.

20.”Twoi bliscy i ukochani to najważniejsze, co masz!”

Smutne cytaty o rodzinie

Niestety, ale nie każda rodzina jest szczęśliwa i pełna. Sytuacje są różne, tak samo jak ludzie. Relacje międzyludzkie nie należą do najłatwiejszych. Poniżej ,asz krótkie cytaty o rodzinie nieco smutne i nostalgiczne:

1.”Rodzina może rozpaść się na różne sposoby. Wystarczy źdźbło egoizmu, pech i szczypta chciwości. Ale ściśle utkana tworzy więź, której nic nie pokona.”

Jodi Picoult

2.”Aby się poznać z najdalszą rodziną, wystarczy się wzbogacić…”

Julian Tuwim

3.”Rodzinę ma się tylko jedną, bo dwóch nikt by nie zniósł.”

Ewa Nowak

4.”Rodzina nigdy nie jest taka, jakiej pragniemy. Wszyscy marzymy o tym, co niemożliwe: idealnym dziecku, kochającym mężu,o matce, która kiedyś nie chciała nas zatrzymać. Żyjemy w dużych domkach dla lalek, kompletnie nieświadomi tego, że w każdej chwili może pojawić się wielka dłoń i zmienić wszystko, co nas otacza, wszystko, do czego jesteśmy tak przywiązani.”

5.”Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, ale każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób.”

Lew Tołstoj

6.”To odróżnia rodzinę od znajomych. Rodzinę ma się na zawsze, bez względu na wszystko, nawet jak słabną kontakty, bo te można zawsze z powrotem zaciśnić. Zwłaszcza kiedy człowiek pojmie, jaka jest ważna”.

Nicholas Sparks

7.”Jesteśmy ślepi i widzimy u naszych bliskich to, co sądzimy, że o nich wiemy.”

8.”Dom to nie miejsce, gdzie się urodziłeś czy masz kogoś z rodziny, tylko takie, w którym dobrze się czujesz.”

9.”Kochałam go,ale nie wiedziałam,nie miałam pojęcia,jak naprawić to wszystko,co zepsuło się w naszej rodzinie.”

10.Czasami obca osoba jest bliższa niż najbliższa rodzina.”

11.”Rodzina to niekoniecznie ci ludzie, wśród których człowiek się rodzi. Można ją sobie znaleźć samemu. Tam, gdzie jest bezpiecznie i ciepło. Tam gdzie człowiek czuje, że właśnie tu jest jego miejsce.”

Judi Westwater

12.”Małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy. Bo inaczej stają się szopką hipokryzji. Rupieciarnią i gołosłowiem. Ale jeśli jest w tym prawdziwa miłość, o której się nie gada i nie rozgłasza na wszystkie strony świata, którą czuć i którą się okazuje…”

13.”Życie rzadko jest sprawiedliwe. Bóg nie rozdziela nieszczęść równo. Niektóre rodziny przechodzą przez życie niedraśnięte. A inne obrywają w dwójnasób.”

14.”Niestety bez względu na to, jak bardzo byśmy chcieli z rodzicielskiego domu czasem wyjść, i tak go zabierzemy ze sobą.”

Cytaty o szczęśliwej rodzinie

Cytaty o rodzinie to przede wszystkim te mówiące o szczęściu i o spełnieniu. Napawają one optymizmem oraz dodają wsparcia w złych chwilach. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, czyli pozytywne teksty o rodzinie:

1.”Rodzina to silnik umożliwiający podbój świata, a zarazem bunkier, w którym można się schronić.”

2.”Miłość rodziny i wsparcie z jej strony, boska pomoc, determinacja i wiara we własne siły sprawiają, że można osiągnąć coś, o czym się nawet nie marzyło.”

James Scott

  Najlepsze cytaty o kobietach - TOP 100 kobiecych sentencji

3.”Rodzina to jedyna rzecz, którą człowiek ma w życiu. Żadne pieniądze, domy, podróże nie dadzą ci tego, co ludzie tej samej krwi.”

Katarzyna Berenika Miszczuk

4.”Przechodzisz przez życie, zastanawiając się, o co w tym wszystkim chodzi, ale pod koniec dnia, wiesz, że chodzi o rodzinę.”

Rod Stewart

5.”Życie rodzinne nie składa się z wielkich spraw. Składa się z nie-wydarzeń: posiłków, kłótni, wspólnego czytania książek, piłki nożnej w ogródku, szykowania się do szkoły.”

Claire Dederer

6.”Rodzina to zespół, drużyna, samodzielne państwo, jedyna część tożsamości, która pozostaje niezmieniona przez resztę życia.”

Laura Lippman

7.”Między wilkami nie ma miłości. Jest bezwarunkowe zaangażowanie. Gdy robisz coś, co do ciebie należy, i nie migasz się od obowiązków, stajesz się częścią rodziny. Pozostali cię uzupełniają.”

8.”W rodzinie nie ma „moje” czy „twoje”. Jest „nasze”.”

9.”Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, aby żyć dla powrotu.”

Antoine de Saint-Exupéry

10.”Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się drobnymi rzeczami.”

Jeremias Gotthelf

11.”Dom – to nie miejsce, gdzie mieszkasz, ale miejsce, gdzie cię rozumieją.”

Christian Morgenstern

12.”Dom rodzinny jest zwykle miejscem, gdzie wyładowuje się nagromadzone w ciągu dnia urazy. Jest miejscem oczyszczenia, w którym można pozwolić sobie na więcej niż poza domem.”

Antoni Kępiński

Przysłowia o rodzinie

O rodzinie powstały liczne cytaty, poza tym przysłowia. Te krótkie, zazwyczaj rymowane zdania idealnie oddają życie familijne. Niektóre są zabawne, inne nostalgiczne, a pozostałe kryją w sobie mądrości. Poniżej znajdziesz popularne przysłowia o rodzinie:

1.”Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach.”

2.”Koła rodzinnego nie tworzy się cyrklem.”

3.”Noga nogę, a brat brata podpiera.”

4.”Jakie jabłko, taka skórka, jaka matka, taka córka…”

5.”Ojcowska łagodność syna psuje.”

6.”Dobra matka znaczy więcej niż stu nauczycieli.”

7.”Jakie drzewo, taki klin, jaki ojciec, taki syn.”

8.”Kto nie słucha ojca, matki – będą go bić własne dziatki.”

9.”Gdy rodzina żyje w zgodzie, to jej bieda nie dobodzie.”

10.”Do ojca po grosz, do matki po koszulę.”

11.”Nic prędzej do dziatek nie przylgnie jak przykład rodziców.”

Najlepsze krótkie cytaty o rodzinie

Istnieje cała masa krótkich myśli mówiących o życiu rodzinnym. W jednym, albo w dwóch zdaniach autorowi udaje się zawrzeć najważniejsze przemyślenia. Łatwo zapamiętać takie złote myśli o rodzinie, między innymi te teksty:

1.„Krewni są jak piękny, górski krajobraz: najlepsze wrażenie czynią z daleka.”

Jean Gabin

2.”Koloryt naszego świata wywodzi się ze stosunku do matki, a jego forma ze stosunku do ojca”.

Antoni Kępiński

3.”Co innego jest być krewnym lwa, co innego wilka”.


4.”Wychowanie jest zorganizowaną obroną dorosłych przeciwko młodym”.

Mark Twain

5.”Szczęśliwa rodzina to tylko wcześniejsze niebo.”

6.”Najważniejszą rzeczą na świecie jest rodzina i miłość.

John Wooden

7.”W czasie testu rodzina jest najlepsza.”

8.”Pielęgnuj ludzkie relacje – relacje z przyjaciółmi i rodziną.”

9.”Rodzina to miejsce, w którym umysły kontaktują się ze sobą.”

Budda

10.”Bycie rodziną oznacza, że ​​jesteś częścią czegoś bardzo wspaniałego. Oznacza to, że będziesz kochać i być kochanym przez resztę życia.”

Lisa Weedn

11.”Rodzina – ta droga ośmiornica, z której macek nigdy nie do końca uciekamy, ani w głębi serca nigdy nie ma takiej woli.”

Dodie Smith

12.”Matka jest czasownikiem. To jest coś, co robisz. Nie tylko kim jesteś.”

Cheryl Lacey Donovan

13.”Rodzina zawsze tam będzie. Materialne rzeczy przychodzą i odchodzą.”

Romeo Miller

14.”Bez rodziny człowiek sam na świecie drży z zimna.”

Andre Maurois

15.”Praca jest pracą, ale rodzina jest na całe życie. To jest dla mnie naprawdę ważne.”

Akshay Kumar

16.”Życie jest cenne, a relacje cenne. Jestem wielkim wyznawcą rodziny.”

Po prostu Goodman

17.”W życiu są ważne dwie rzeczy: żeby sufit nie spadł na głowę oraz żeby bliscy mieli podobne poczucie humoru.”

18.”Nie wybieramy sobie rodziców, podobnie jak rodzice nie wybierają sobie dzieci. Niemniej powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by otrzymali od nas to, co mamy najlepszego.”

19.”Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę.”

Sophia Loren

20.”Ojciec jest głową rodziny, a matka jej sercem.”

Józef Bułatowicz

21.„Posiadanie dzieci jest powodem do podróżowania, nigdy powodem do zatrzymania się.”

22.”Matka jest geniuszem dziecka.

23.”Demokracja zaczyna się w rodzinie.

24.”Jeżeli nie możesz pozbyć się rodzinnego upiora, to naucz go tańczyć.

25.”Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina.

26.”Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu.

Jan Paweł II

27.”Życie – to okres czasu, którego jedną połowę zatruwają nam rodzice, a drugą dzieci.”

28.”Ten się nazywa ojcem, kto wychował, a nie kto zrodził.

29.”Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami.”

Mark Twain

30.”Ciekawe, że z pokolenia na pokolenie dzieci są coraz gorsze, natomiast rodzice coraz lepsi, a więc z coraz gorszych dzieci wyrastają coraz lepsi rodzice.”

Złote myśli o rodzinie – 20 cytatów

Złote myśli o rodzicie kryją w sobie wiele przemyśleń, aluzji, a także miłości. Oto kilka najpiękniejszych cytatów:

1.„Zrozumiałem, że przyjaźń w rodzinie niczym nie różni się od innych przyjaźni. Istota jest ta sama – zaufanie i bezinteresowność.“

2.”Mieć miejsce, do którego się wraca, to mieć dom. Mieć osobę, którą się kocha, to mieć rodzinę. Mieć obie te rzeczy to prawdziwe błogosławieństwo.”

Richard Paul Evans

3.”Rodzina bierze swój początek w miłości.”

4.”Myślimy, że jesteśmy tacy oryginalni, że wszystko w nas jest takie wyjątkowe i niespotykane. Ale to niesamowite, do jakiego stopnia jesteśmy tylko echem innych, własnej rodziny i tego jaki kształt nadaje nam dzieciństwo.”

5.”Każdy człowiek jest inny ‒ dotyczy to po równi dzieci i dorosłych ‒ i dlatego trzeba szukać takich sposobów okazywania miłości innym, żeby mogła być przez nich odbierana jako miłość.”

6.”Może każda normalna rodzina musi mieć taki bezpiecznik normalności, kogoś, kto weźmie na siebie te wszystkie kawałki szaleństwa, jakie nosimy w sobie.”

7.”Może każda normalna rodzina musi mieć taki bezpiecznik normalności, kogoś, kto weźmie na siebie te wszystkie kawałki szaleństwa, jakie nosimy w sobie.”

8.”Otwórz się. Wpuść do swojego serca kogoś, kto rozumie Ciebie, Twoje poczucie humoru, twoją muzykę, Twoje marzenia. Nie umawiaj się z kimś, kto zamyka Ci oczy na cud,jakim są twoi przyjaciele, Twoja rodzina i Ty sam. Znajdź kogoś, kto sprawia, że się uśmiechasz, śmiejesz i bujasz w obłokach przez całą drogę do domu.

Regina Brett 

9.”Nie ma takiej rodziny, w której by coś nie śmierdziało.”

10.”Byłam dzieckiem, które uwielbiało zwracać na siebie uwagę. Gdybym miała opisać siebie jednym słowem, byłam dzika. Rodzina się ze mną nie nudziła, to na pewno.“

11.”Ognisko domowe czasem dopieka do żywego.”

12.”Krewnym jest się dzięki przodkom, a nie dzięki pieniądzom.”

13.”Małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy. Bo inaczej stają się szopką hipokryzji. Rupieciarnią i gołosłowiem. Ale jeśli jest w tym prawdziwa miłość, o której się nie gada i nie rozgłasza na wszystkie strony świata, którą czuć i którą się okazuje.”

Carlos Luis Zafon

14.„Jedyne rzeczy, które mają w życiu znaczenie są cholernie proste. Rodzina, przyjaciele, bezpieczeństwo i zdrowie.“

15.”Boże, jak ja nienawidzę swojej rodziny, tych ludzi, których sobie nie wybierałam do pokochania, a i tak kocham.”

16.„Nasze życie koncentrowało się wokół Rodziny. Rodzina (pisana dużą liter w odróżnieniu od grupy najbliższych krewnych), tak jak to rozumiano na Sycylii, jest grupą osób, bliskich oraz krewnych, których łączy więź wzajemnego zaufania. Członkowie Rodziny, niezależnie od tego, czym każdy z nich się zajmował, zawsze chronili i wspierali się nawzajem.“

17.”Wiele osób pomaga nam przejść przez życie. Rodzina, przyjaciele, obcy, czasami przypadkowi ludzie. Ważne są też lektury, filmy i zasłyszane opowieści. Niemałą rolę w moim życiu odgrywają zwierzęta.“

18.„Lubię mieć rodzinę koło siebie. Kocham ją, więc nie powinniśmy się rozłączać. Jest naprawdę wszystkim, co mam na świecie.“

19.”Przyjaciółki są jak druga rodzina. Trzeba w nie wierzyć. Angażować się. Dbać o relacje. Odświeżać je. Próbować przejść przez życie, nie tracąc ich po drodze.”

20.„Ja jestem człowiekiem rodzinnym. Kocham moją rodzinę. Moja rodzina to podstawa mojego społeczeństwa. Mówi się, że jestem dziwakiem, odmieńcem, ale żadne z moich dzieci nie bierze narkotyków, żadne nie było aresztowane przez policję, żadne nie popełniało samobójstwa, nie uciekało z domu… Ilu z tych konserwatywnych rodziców może tak powiedzieć o swoich dzieciach?“

Cytaty o rodzinie i dzieciach – 20 cytatów

Wiele cytatów o rodzinie odnosi się do dzieci. W naszym rankingu znalazły się najlepsze sentencje. Oto one:

1.”Radości życia rodzinnego są najpiękniejsze na świecie, a radość, jakiej rodzice doświadczają na widok swych dzieci, jest najświętsza.”

Johann Heinrich Pestalozzi

2.”Całe wychowanie współczesne pragnie, by dziecko było wygodne, konsekwentnie krok za krokiem dąży, by uśpić, stłumić, zniszczyć wszystko, co jest wolą i wolnością dziecka, hartem jego ducha, siłą jego dążeń i zamierzeń. Grzeczne, posłuszne, dobre, wygodne, a bez myśli o tym, że będzie bezwolne wewnętrznie i niedołężne życiowo”.

3.„Człowiek podróżuje po całym świecie w poszukiwaniu tego, czego potrzebuje, i wraca do domu, aby to znaleźć.”

4.„Trzymaj się rodziny i przyjaciół – oni nigdy nie wyjdą z mody.”

5.”Człowiek, który ma dzieci, nie potrzebuje aniołów.”

6.”Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż”.

7.”Kiedy staramy się uczyć nasze dzieci wszystkiego o życiu, nasze dzieci uczą nas, że życie jest wszystkim.”

8.”Dzieciństwo to podstawa, po której będziemy chodzić przez całe życie.”

9.”Za każdym razem, gdy na świat przychodzi dziecko, świat jest tworzony od nowa.”

10.”Posiadanie dzieci jest jak mieszkanie w akademiku – nikt nie śpi, wszystko jest zepsute i często ktoś wymiotuje.”

11.”Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie”.

12.”Nie martw się, że dzieci nigdy cię nie słuchają. Martw się, że zawsze cię obserwują.”

13.”W swoich dzieciach widzimy siebie, lecz takich, którzy mogą dokonać lepszych wyborów niż my sami.”

14.”Dziecko to taki sympatyczny początek człowieka.”

15.„Rodzina jest kompasem, który prowadzi nas przez mrok. Siłą, by zdobywać wielkie szczyty i azylem, kiedy musimy odpocząć.”

16.”“Dzieci są darem od Boga. Są Jego cennymi maleństwami, powierzonymi naszej opiece”.”

17.”Są tylko dwa niewyczerpane dziedzictwa, które musimy mieć nadzieję przekazać naszym dzieciom: korzenie i skrzydła.”

18.„Nie chodzi o to, jak wielki jest dom, tylko ile jest w nim SZCZĘŚCIA.”

19.”Prościej jest rządzić narodem, niż wychować czwórkę dzieci.”

20.„Więzy, które łączą prawdziwą rodzinę, to nie więzy krwi, ale szacunku i wspólnych radości.”

Niesamowite cytaty o rodzinie – 20 cytatów

Sporo cytatów o rodzinie ma w sobie dosłownie magię. Oto naprawdę niesamowite zdania:

  Cytaty z Biblii - 150 najlepszych sentencji z Pisma Świętego

1.„Rodzina to niekoniecznie ci ludzie, wśród których człowiek się rodzi. Można ją sobie znaleźć samemu. Tam, gdzie jest bezpiecznie i ciepło. Tam gdzie człowiek czuje, że właśnie tu jest jego miejsce.”

2.”Matka to jedyna osoba na świecie, która Cię pokochała, zanim jeszcze Cię poznała.”

3.”Bycie rodziną oznacza, że jesteś częścią czegoś pięknego.”

4.”„Rodzina to zespół, drużyna, samodzielne państwo, jedyna część tożsamości, która pozostaje niezmieniona przez resztę życia.”

5.”Nie ma miłości w tym mieście ani w tym domu. Może sobie szukać do woli, ale tutaj jej nie znajdzie. W takim razie gdzie?”

6.”Czas spędzony z rodziną jest wart każdej sekundy.”

7.„Każda rodzina ma swoją historię. Najpiękniejsze jest to, że te historie są nakreślone na piasku, nie wykute w granicie. To cudowne – ponieważ możemy je zmieniać.”

8.”… najlepsze, co mężczyzna może uczynić dla swoich dzieci, to kochać ich matkę …”

9.”Członkowi rodziny wolno narzekać i krytykować innych jej członków, ale obcym od tego wara.”

10.”Mieć miejsce, do którego się wraca, to mieć dom. Mieć osobę, którą się kocha, to mieć rodzinę. Mieć obie te rzeczy to prawdziwe błogosławieństwo.”

11.”Przechodzisz przez życie, zastanawiając się, o co w tym wszystkim chodzi, ale pod koniec dnia, wiesz, że chodzi o rodzinę.”

12.”Rodzina to zespół, drużyna, samodzielne państwo, jedyna część tożsamości, która pozostaje niezmieniona przez resztę życia.”

13.”Rodzice zaszczepiają swoim dzieciom nie swą inteligencję, lecz swe namiętności.”

14.„Miłość zaczyna się w domu i rozwija się w domu. Tu nigdy nie brak sposobności, aby ją okazać…”

Matka Teresa

15.”Rodzina. Osobno nie mamy nic. Razem mamy wszystko.”

16.”Żyjąc jednak w rodzinie trzeba się pogodzić z faktem, że wolność osobista jest teorią.”

17.”Twoja rodzina jest najlepszą drużyną, w jakiejkolwiek w życiu grałeś.”

18.”Bycie rodzicem to coś podobnego do tropienia śladów; rodzic nieustannie śledzi swoje dziecko i może mieć tylko nadzieję, że nie zniknie mu ono z oczu na dobre, że zawsze będzie mógł przewidzieć jego następny ruch.”

19.”Rodzina. Mamy siebie. Mamy tak wiele.”

20.”Nie można spokojnie przestać istnieć, gdy ktoś bliski jest o krok od popełnienia wielkiego głupstwa.”

Długie cytaty o rodzinie – 20 cytatów

Długie cytaty o rodzinie chwytają za serce. To sentencje bardzo złożone, ale czasami trudno w jednym zdaniu zawrzeć wszystkie myśli. Dłuższe teksty pozwalają nam na więcej. Poniżej znajdziesz kilka takich cytatów o rodzinie:

1.”Tradycja może być brzydkim słowem, zwłaszcza w okolicach Bożego Narodzenia.
Rodziny z całego świata spotykają się przy stole i radują swoim towarzystwem przez jakieś kilka minut. Przez godzinę się tolerują. Później już z trudem znoszą swoją obecność.”

2.”Życie rzadko jest sprawiedliwe. Bóg nie rozdziela nieszczęść równo. Niektóre rodziny przechodzą przez życie niedraśnięte. A inne obrywają w dwójnasób.”

3.„Nigdy nie słyszałem, żeby rodzice mówili, że się kochają – w mojej rodzinie się tego nie mówiło, bo uznawało się, że powiedzenie komuś „kocham” wymusza na drugiej osobie powiedzenie tego samego. Tak było przez lata, aż nagle mama o tym zapomniała i wszystko się zmieniło.“

4.”Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia. Kreślimy je często w sposób niedoskonały i nieudolny, ale wszyscy jesteśmy przecież zaledwie amatorami w sztuce życia. Jeśli jednak nie skupiamy się na roztrząsaniu własnych pomyłek, z czasem powstają w ten sposób prawdziwe arcydzieła. Z czasem uczymy się także, że to nie piękno końcowego efektu godne jest najwyższej pochwały, lecz wysiłek, jaki wkłada się w jego malowanie.”

5.”Wiesz, naprawdę myślę, że kiedy Bóg łączy ludzi w rodziny, robi to tak, że wybiera na chybił trafił ludzi z książki telefonicznej i mówi im potem: „No, to teraz spędzicie razem najbliższe siedemdziesiąt lat, nawet jeśli nie macie ze sobą nic wspólnego, nawet jeśli się nie znosicie. A w dodatku, jeżeli choćby przez sekundę nie będziecie się sobą nawzajem przejmować, nie przestaną was dręczyć z tego powodu okropne wyrzuty sumienia”

6.”Rodzina nigdy nie jest taka, jakiej pragniemy. Wszyscy marzymy o tym, co niemożliwe: idealnym dziecku, kochającym mężu,o matce, która kiedyś nie chciała nas zatrzymać. Żyjemy w dużych domkach dla lalek, kompletnie nieświadomi tego, że w każdej chwili może pojawić się wielka dłoń i zmienić wszystko, co nas otacza, wszystko, do czego jesteśmy tak przywiązani.”

7.”Uważam, że miałam wielkie szczęście. Dziękuję za to Bogu. Dostałam od życia bardzo dużo. Byłam kochana, mam wspaniałą rodzinę. Wyczekiwany syn, moja najlepsza premiera w życiu, narodził się po 10 latach małżeństwa. W tej chwili jestem szczęśliwą babcią dwojga cudownych wnucząt: Szymusia i Ewy, do których, jak tylko mogę, jadę, żeby się przytulić, poczuć kochaną i potrzebną.“

8.”Pozostawiłam więc moją cudowną, inteligentną rodzinę, zanurzyłam się w ciepłej kąpieli i zaczęłam rozważać samobójstwo przez utopienie. Potem jednak przypomniałam sobie o resztkach ciasta czekoladowego w lodówce i wynurzyłam się, nabierając powietrza w płuca. Dla niektórych rzeczy warto żyć.”

Cecelia Ahern „Na końcu tęczy”

9.”„Szanuj matkę i ojca, bo grunt to rodzina, Dbaj o samego siebie, miej szacunek do życia. Poszukuj nowych dróg, szczęście za rogiem czyha, Dbaj o relacje z Bogiem, jakkolwiek go nazywasz. Szanuj każdy dzień, nie zgub się w narkotykach, Planuj każdy krok, chaos potrafi zabijać. Dbaj o swoje imię, nie poniżaj innych, Szanuj biednych i słabszym nie wyrządzaj krzywdy. Nie pożądaj żony bliźniego swego nigdy I nie zarządzaj ciałem, by należało do wszystkich. Wystrzegaj się grzechów, tak jak nienawiści I stosuj się do reguł, choć los bywa przykry. Nie przeliczaj nigdy przyjaźni na cyfry I nie rozliczaj bliskich za błędy z przeszłości. Naucz się wybaczać, kochaj ponad miarę. Szanuj. Doceniaj. Życie jest wielkim darem.“

10.”Ci rodzice, którzy starają się być sprawiedliwi wobec swoich dzieci aż do najdrobniejszych szczegółów, zawsze wobec jednego z nich są niesprawiedliwi. Bo same dzieci mają różne oczekiwania i różnie pojmują świat.”

11.„Wychowanie dziecka, życie w rodzinie to nie tylko prawa, ale i obowiązki, które pociągają za sobą wyrzeczenia. Ta perspektywa wydaje się zupełnie obca rzecznikom kampanii: „dziecka dla homoseksualistów”. Sam pomysł „legalizacji” związków partnerskich służy rozsadzeniu tradycyjnej rodziny, która polega nie tylko na wzajemnym zaspokojeniu, ale i zobowiązaniach. Zwłaszcza wobec dzieci, które same nie są w stanie walczyć o swoje elementarne prawa.“

12.”Miłość jest budowlą wyrastającą na fundamencie jedności. Podobnie jak rodzina – na fundamencie małżeństwa. Zniszczenie jedności, jego znaku, niszczy miłość nieodwracalnie.”

13.„Nie istnieje optymalny wzorzec relacji matki z córką. „Normalne” relacje to takie, gdzie kobiety szanują siebie nawzajem, są wzajemnie wrażliwe i utrzymują równowagę między miłością a wolnością. Kochaj, szanuj i rób, co chcesz.”

14.”Rodzina nigdy nie jest taka, jakiej pragniemy. Wszyscy marzymy o tym, co niemożliwe: idealnym dziecku, kochającym mężu,o matce, która kiedyś nie chciała nas zatrzymać. Żyjemy w dużych domkach dla lalek, kompletnie nieświadomi tego, że w każdej chwili może pojawić się wielka dłoń i zmienić wszystko, co nas otacza, wszystko, do czego jesteśmy tak przywiązani.”

15.”„Córeczkom tatusia” może się zdarzyć sytuacja, w której ojcowie będą zazdrośni o kandydatów na narzeczonych. Z jednej strony to piękne, że ojcu tak zależy na córce, ale z drugiej podejrzane, że tata chce mieć związek z córką na wyłączność. Ta relacja, ten trójkąt, jest czymś naturalnym, ale też niebezpiecznym dla tego, kto chce wyfrunąć z gniazda. Zabiera wolność. Może też prowadzić do nadużyć. Niebezpieczne staje się, gdy mężczyzna erotyzuje kontakt z córką.” 

16.„Dzieciństwo miałem bardzo trudne, rodzina była biedna. Rodzice rozeszli się wcześnie. Jednak kiedy patrzę na to dzisiaj, to było to biedne dzieciństwo, ale naturalne, prawdziwe.“

17.”Chciałam mieć coś swojego. Chciałam mieć to, co kiedyś miałam. Rodzinę. Nawet pod koniec tamtego życia, kiedy wszystko się rozpadło, a moi rodzice tak bardzo cierpieli, miałam dom i bliskich. Swoje miejsce na Ziemi. Kogoś, do kogo należałam, choć łącząca nas więź nie by la taka, za jaką ją przez całe życie uważałam.”

18.”Podstawowa przestrzeń, w której duża część Polaków funkcjonuje, w której realizuje praktyki społeczne, to klanowo rozumiana rodzina. Tyle że ona jest wymierzona przeciwko reszcie społeczeństwa, przeciwko innym klanom, a jej partykularny interes realizowany jest kosztem dobra publicznego. To cecha typowa społeczeństw, którym przez długi czas brakowało instytucjonalnej autonomii i zbiorowej podmiotowości. I nie myślę tu tylko o zaborach, ale o wielowiekowej kondycji chłopskiej. Taka podstawowa struktura funkcjonowania jest zarazem bardzo konserwatywna, bo zakłada naturalną nierówność i niemal permanentny konflikt – nie konflikt polityczny, ale klanowy – jako swój modus działania. I kiedy myślimy o przejściu członków takiej struktury do jakiejś szerszej, bardziej pojemnej wspólnoty, to naturalnie będzie nią naród rozumiany w kategoriach etniczno-religijnych; naród to taki wielki klan, religia zaś to właściwie jedyny dostępny język uniwersalny.”

19.”Na całym świecie jest wiele wesołych, zadowolonych i harmonijnych rodzin, które zostały zbudowane na zupełnie różnych wartościach i nieprzystających do siebie światopoglądach. W niektórych z nich z pewnością nie potrafiłbym żyć, ale cieszę się, że istnieją, ponieważ przypominają mi o ważnej prawdzie: może być wiele różnych odpowiedzi na pytanie o to, co słuszne, a co nie.”

20.”Słuchaj. Wiem, przez co przeszedłeś. Wiem, dlaczego uciekasz od wszystkiego, co przypomina rodzinę. Masz powody, żeby tak robić. Ale nie wszystko dzieje się przypadkowo, wiesz? Może los chce ci dać to, czego naprawdę potrzebujesz, chociaż wydaje ci się, że pragniesz czegoś zupełnie innego?”