rodzina na kanapie

Najpiękniejsze cytaty o rodzinie – TOP 100 sentencji i złotych myśli

Złote myśli o rodzinie to cudowny pomysł na dedykacje. Takie słowa z pewnością zapadną w pamięć. Nie znasz żadnych? Spokojnie, mamy najpiękniejsze cytaty o rodzinie. Koniecznie sprawdź nasze TOP 100!

100 najpiękniejszych cytatów o rodzinie

Teksty o rodzinie to myśli o najbliższych. Możesz je wykorzystać na kartce z życzeniami, albo też zapisać, na przykład z tyłu zdjęcia, czy na ścianie w domu. Zapewniamy, że takie sentencje staną się dla was ważne, bowiem będą łączyć się ze wspomnieniami i bezpośrednio z członkami rodziny. W naszym top jest aż 100 pięknych, mądrych i niekiedy smutnych myśli.

Wzruszające cytaty o rodzinie

U wielu osób myślenie o najbliższych powoduje silne emocje. Zebrane przez nas wzruszające cytaty o rodzinie zapewne Cię mocniej rozczulą. Poniżej znajdziesz kilkanaście takich zdań:

1.„To odróżnia rodzinę od znajomych. Rodzinę ma się na zawsze, bez względu na wszystko, nawet jak słabną kontakty, bo te można zawsze z powrotem zacieśnić. Zwłaszcza kiedy człowiek pojmie, jaka jest ważna.

Nicholas Sparks

2.”Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim.”

Michael J. Fox.

3.”Dom rodzinny jest zwykle miejscem, gdzie wyładowuje się nagromadzone w ciągu dnia urazy. Jest miejscem oczyszczenia, w którym można pozwolić sobie na więcej niż poza domem.”

Antoni Kępiński

4.”Atmosferę w rodzinie wciąż tworzy matka. To ona jest w domu menedżerem.”

Margaret Thatcher

5.”Najważniejsza rzecz w życiu to rodzina. Najpierw ta, w której się urodziłeś, później ta, którą sam stworzyłeś.”

Peter Sellers

6.”Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna, nie ogrzeją serca w chłodną, zimową noc.”

Dalajlama

7.”Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie.”

Jan Paweł II

8.”Miłość rodziny i wsparcie z jej strony, boska pomoc, determinacja i wiara we własne siły sprawiają, że można osiągnąć coś, o czym się nawet nie marzyło.”

James Scott

9.”Rodzina to nie krew. To ludzie, którzy cię kochają. Ludzie, którzy cię wspierają.”

Cassandra Clare

10.”Rodzina to niezwykłe zjawisko. Trzeba naprawdę dużo cierpliwości i dobrych chęci, żeby miała rację bytu.”

Jay Crownover

11.”Więzy krwi nie gwarantują miłości bliźniego.”

12.”Dom jest tam, gdzie chcą, żebyś został dłużej.

Stephen King, „Przebudzenie”

13.”Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia. Kreślimy je często w sposób niedoskonały i nieudolny, ale wszyscy jesteśmy przecież zaledwie amatorami w sztuce życia. Jeśli jednak nie skupiamy się na roztrząsaniu własnych pomyłek, z czasem powstają w ten sposób prawdziwe arcydzieła. Z czasem uczymy się także, że to nie piękno końcowego efektu godne jest najwyższej pochwały, lecz wysiłek, jaki wkłada się w jego malowanie.”

Richard Paul Evans

14.”Rodzina to zespół, drużyna, samodzielne państwo, jedyna część tożsamości, która pozostaje niezmieniona przez resztę życia.”

Laura Lippman

15.”- Co jest grane? – spytał. – To, co zwykle, staruszku – zaćwierkałam w odpowiedzi. – Niebezpieczeństwo, szalone plany… Sam wiesz, jak to u nas w rodzinie.”

16.“Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie.”

Jan Paweł II

Mądre cytaty o rodzinie

Cytaty o rodzinie niejednokrotnie mają ukryte drugie dno, które skłania nas do rozważań. Mądrości te inspirują, pozwalają lepiej zrozumieć relacje wśród bliskich i są pewnego rodzaju sentencjami o życiu. Tak, jak na przykład te teksty o rodzinie:

1.”Miłość, jaką otaczano cię w domu rodzinnym, to podstawa twojego życia.”

2.”Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna, nie ogrzeją serca w chłodną, zimową noc.”

3.”Małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy. Bo inaczej stają się szopką hipokryzji. Rupieciarnią i gołosłowiem. Ale jeśli jest w tym prawdziwa miłość, o której się nie gada i nie rozgłasza na wszystkie strony świata, którą czuć i którą się okazuje…”

Carlos Luis Zafon

4.”Nigdy dzieci nie mogą zrobić rodzicom takiego wstydu, jak rodzice dzieciom.”

Jan Kurczab

5.”Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je; nie można przeżyć za nie życia.”

Elizabeth Taylor

6.”„Jaką wdzięczność okażesz rodzicom, takiej spodziewaj się od swoich dzieci”
Tales z Miletu

7.”„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, aby żyć dla powrotu”

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry

  Cytaty o pracy i pasji - 100 mądrych i śmiesznych sentencji

8.”„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska”

Józef Ignacy Kraszewski

9.„Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia. Kreślimy je często w sposób niedoskonały i nieudolny, ale wszyscy jesteśmy przecież zaledwie amatorami w sztuce życia. Jeśli jednak nie skupiamy się na roztrząsaniu własnych pomyłek, z czasem powstają w ten sposób prawdziwe arcydzieła. Z czasem uczymy się także, że to nie piękno końcowego efektu godne jest najwyższej pochwały, lecz wysiłek, jaki wkłada się w jego malowanie”

Richard Paul Evans

10.”Dom jest tam, skąd możesz wyjechać, jednak zawsze wiesz przy tym, że masz gdzie wracać.

Jay Crownover

11.”Człowiek jest w o wiele lepszym położeniu, gdy siedzi w drewnianej ruderze, w której się wszyscy śmieją, niż gdy tkwi w trzypiętrowej willi, w której wszyscy płaczą.”

Mariusz Szczygieł

12.”Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, gdzie ciebie rozumieją.”

Janusz Morgenstern

13.”Nie chodzi o to, jak wielki jest dom, tylko ile jest w nim SZCZĘŚCIA”

14.”Miłość zaczyna się w domu i rozwija się w domu. Tu nigdy nie brak sposobności, aby ją okazać…”

Matka Teresa

15.Wszyscy nieszczęśliwi ludzie są nimi dlatego, że nie potrafią spokojnie przebywać w domu.”

Błażej Pascal

16.Człowiek nigdzie naprawdę nie był, póki nie wróci do domu.”

Terry Pratchett

17.”Życie to okres czasu, którego jedną połowę zatruwają nam rodzice, a drugą dzieci.”

Julian Tuwim

18.”Zadziwiające jak osądzamy bliskich, nie zdając sobie sprawy z podłości naszego lekceważenia, dopóki ich nam nie zabraknie, dopóki nie zabiorą ich nam. Zabierają, bo nigdy do nas nie należeli…”

19.”Bóg nie ma w zwyczaju otaczać cię ludźmi, których łatwo kochać – życie to jeden wielki test”.

20.”Twoi bliscy i ukochani to najważniejsze, co masz!”

Smutne cytaty o rodzinie

Niestety, ale nie każda rodzina jest szczęśliwa i pełna. Sytuacje są różne, tak samo jak ludzie. Relacje międzyludzkie nie należą do najłatwiejszych. Poniżej ,asz krótkie cytaty o rodzinie nieco smutne i nostalgiczne:

1.”Rodzina może rozpaść się na różne sposoby. Wystarczy źdźbło egoizmu, pech i szczypta chciwości. Ale ściśle utkana tworzy więź, której nic nie pokona.”

Jodi Picoult

2.”Aby się poznać z najdalszą rodziną, wystarczy się wzbogacić…”

Julian Tuwim

3.”Rodzinę ma się tylko jedną, bo dwóch nikt by nie zniósł.”

Ewa Nowak

4.”Rodzina nigdy nie jest taka, jakiej pragniemy. Wszyscy marzymy o tym, co niemożliwe: idealnym dziecku, kochającym mężu,o matce, która kiedyś nie chciała nas zatrzymać. Żyjemy w dużych domkach dla lalek, kompletnie nieświadomi tego, że w każdej chwili może pojawić się wielka dłoń i zmienić wszystko, co nas otacza, wszystko, do czego jesteśmy tak przywiązani.”

5.”Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, ale każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób.”

Lew Tołstoj

6.”To odróżnia rodzinę od znajomych. Rodzinę ma się na zawsze, bez względu na wszystko, nawet jak słabną kontakty, bo te można zawsze z powrotem zaciśnić. Zwłaszcza kiedy człowiek pojmie, jaka jest ważna”.

Nicholas Sparks

7.”Jesteśmy ślepi i widzimy u naszych bliskich to, co sądzimy, że o nich wiemy.”

8.”Dom to nie miejsce, gdzie się urodziłeś czy masz kogoś z rodziny, tylko takie, w którym dobrze się czujesz.”

9.”Kochałam go,ale nie wiedziałam,nie miałam pojęcia,jak naprawić to wszystko,co zepsuło się w naszej rodzinie.”

10.Czasami obca osoba jest bliższa niż najbliższa rodzina.”

11.”Rodzina to niekoniecznie ci ludzie, wśród których człowiek się rodzi. Można ją sobie znaleźć samemu. Tam, gdzie jest bezpiecznie i ciepło. Tam gdzie człowiek czuje, że właśnie tu jest jego miejsce.”

Judi Westwater

12.”Małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy. Bo inaczej stają się szopką hipokryzji. Rupieciarnią i gołosłowiem. Ale jeśli jest w tym prawdziwa miłość, o której się nie gada i nie rozgłasza na wszystkie strony świata, którą czuć i którą się okazuje…”

13.”Życie rzadko jest sprawiedliwe. Bóg nie rozdziela nieszczęść równo. Niektóre rodziny przechodzą przez życie niedraśnięte. A inne obrywają w dwójnasób.”

14.”Niestety bez względu na to, jak bardzo byśmy chcieli z rodzicielskiego domu czasem wyjść, i tak go zabierzemy ze sobą.”

Cytaty o szczęśliwej rodzinie

Cytaty o rodzinie to przede wszystkim te mówiące o szczęściu i o spełnieniu. Napawają one optymizmem oraz dodają wsparcia w złych chwilach. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, czyli pozytywne teksty o rodzinie:

1.”Rodzina to silnik umożliwiający podbój świata, a zarazem bunkier, w którym można się schronić.”

2.”Miłość rodziny i wsparcie z jej strony, boska pomoc, determinacja i wiara we własne siły sprawiają, że można osiągnąć coś, o czym się nawet nie marzyło.”

James Scott

3.”Rodzina to jedyna rzecz, którą człowiek ma w życiu. Żadne pieniądze, domy, podróże nie dadzą ci tego, co ludzie tej samej krwi.”

Katarzyna Berenika Miszczuk

4.”Przechodzisz przez życie, zastanawiając się, o co w tym wszystkim chodzi, ale pod koniec dnia, wiesz, że chodzi o rodzinę.”

Rod Stewart

5.”Życie rodzinne nie składa się z wielkich spraw. Składa się z nie-wydarzeń: posiłków, kłótni, wspólnego czytania książek, piłki nożnej w ogródku, szykowania się do szkoły.”

Claire Dederer

  Cytaty na rocznicę związku i ślubu - 150 najlepszych sentencji

6.”Rodzina to zespół, drużyna, samodzielne państwo, jedyna część tożsamości, która pozostaje niezmieniona przez resztę życia.”

Laura Lippman

7.”Między wilkami nie ma miłości. Jest bezwarunkowe zaangażowanie. Gdy robisz coś, co do ciebie należy, i nie migasz się od obowiązków, stajesz się częścią rodziny. Pozostali cię uzupełniają.”

8.”W rodzinie nie ma „moje” czy „twoje”. Jest „nasze”.”

9.”Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, aby żyć dla powrotu.”

Antoine de Saint-Exupéry

10.”Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się drobnymi rzeczami.”

Jeremias Gotthelf

11.”Dom – to nie miejsce, gdzie mieszkasz, ale miejsce, gdzie cię rozumieją.”

Christian Morgenstern

12.”Dom rodzinny jest zwykle miejscem, gdzie wyładowuje się nagromadzone w ciągu dnia urazy. Jest miejscem oczyszczenia, w którym można pozwolić sobie na więcej niż poza domem.”

Antoni Kępiński

Przysłowia o rodzinie

O rodzinie powstały liczne cytaty, poza tym przysłowia. Te krótkie, zazwyczaj rymowane zdania idealnie oddają życie familijne. Niektóre są zabawne, inne nostalgiczne, a pozostałe kryją w sobie mądrości. Poniżej znajdziesz popularne przysłowia o rodzinie:

1.”Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach.”

2.”Koła rodzinnego nie tworzy się cyrklem.”

3.”Noga nogę, a brat brata podpiera.”

4.”Jakie jabłko, taka skórka, jaka matka, taka córka…”

5.”Ojcowska łagodność syna psuje.”

6.”Dobra matka znaczy więcej niż stu nauczycieli.”

7.”Jakie drzewo, taki klin, jaki ojciec, taki syn.”

8.”Kto nie słucha ojca, matki – będą go bić własne dziatki.”

9.”Gdy rodzina żyje w zgodzie, to jej bieda nie dobodzie.”

10.”Do ojca po grosz, do matki po koszulę.”

11.”Nic prędzej do dziatek nie przylgnie jak przykład rodziców.”

Najlepsze krótkie cytaty o rodzinie

Istnieje cała masa krótkich myśli mówiących o życiu rodzinnym. W jednym, albo w dwóch zdaniach autorowi udaje się zawrzeć najważniejsze przemyślenia. Łatwo zapamiętać takie złote myśli o rodzinie, między innymi te teksty:

1.„Krewni są jak piękny, górski krajobraz: najlepsze wrażenie czynią z daleka.”

Jean Gabin

2.”Koloryt naszego świata wywodzi się ze stosunku do matki, a jego forma ze stosunku do ojca”.

Antoni Kępiński

3.”Co innego jest być krewnym lwa, co innego wilka”.


4.”Wychowanie jest zorganizowaną obroną dorosłych przeciwko młodym”.

Mark Twain

5.”Szczęśliwa rodzina to tylko wcześniejsze niebo.”

6.”Najważniejszą rzeczą na świecie jest rodzina i miłość.

John Wooden

7.”W czasie testu rodzina jest najlepsza.”

8.”Pielęgnuj ludzkie relacje – relacje z przyjaciółmi i rodziną.”

9.”Rodzina to miejsce, w którym umysły kontaktują się ze sobą.”

Budda

10.”Bycie rodziną oznacza, że ​​jesteś częścią czegoś bardzo wspaniałego. Oznacza to, że będziesz kochać i być kochanym przez resztę życia.”

Lisa Weedn

11.”Rodzina – ta droga ośmiornica, z której macek nigdy nie do końca uciekamy, ani w głębi serca nigdy nie ma takiej woli.”

Dodie Smith

12.”Matka jest czasownikiem. To jest coś, co robisz. Nie tylko kim jesteś.”

Cheryl Lacey Donovan

13.”Rodzina zawsze tam będzie. Materialne rzeczy przychodzą i odchodzą.”

Romeo Miller

14.”Bez rodziny człowiek sam na świecie drży z zimna.”

Andre Maurois

15.”Praca jest pracą, ale rodzina jest na całe życie. To jest dla mnie naprawdę ważne.”

Akshay Kumar

16.”Życie jest cenne, a relacje cenne. Jestem wielkim wyznawcą rodziny.”

Po prostu Goodman

17.”W życiu są ważne dwie rzeczy: żeby sufit nie spadł na głowę oraz żeby bliscy mieli podobne poczucie humoru.”

18.”Nie wybieramy sobie rodziców, podobnie jak rodzice nie wybierają sobie dzieci. Niemniej powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by otrzymali od nas to, co mamy najlepszego.”

19.”Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę.”

Sophia Loren

20.”Ojciec jest głową rodziny, a matka jej sercem.”

Józef Bułatowicz

21.„Posiadanie dzieci jest powodem do podróżowania, nigdy powodem do zatrzymania się.”

22.”Matka jest geniuszem dziecka.

23.”Demokracja zaczyna się w rodzinie.

24.”Jeżeli nie możesz pozbyć się rodzinnego upiora, to naucz go tańczyć.

25.”Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina.

26.”Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu.

Jan Paweł II

27.”Życie – to okres czasu, którego jedną połowę zatruwają nam rodzice, a drugą dzieci.”

28.”Ten się nazywa ojcem, kto wychował, a nie kto zrodził.

29.”Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami.”

Mark Twain

30.”Ciekawe, że z pokolenia na pokolenie dzieci są coraz gorsze, natomiast rodzice coraz lepsi, a więc z coraz gorszych dzieci wyrastają coraz lepsi rodzice.”