Żaluzje w oknie – na co zwrócić uwagę przy wyborze koloru i tworzywa, z jakiego są wykonane?

Żaluzje w oknie spełniają nie tylko rolę czysto funkcjonalną, ale również dekoracyjną. Taki element może bowiem znacząco wpłynąć na wygląd i atmosferę pomieszczenia. Wybierając odpowiednie żaluzje, warto wziąć pod lupę zarówno ich kolor, jak i tworzywo, z którego są wykonane. W tym artykule omówimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze żaluzji okiennych, by jak najlepiej spełniały swoje zadanie, a także uzupełniały estetykę wnętrza.

Materiał wykonania żaluzji

Tworzywo, z którego wykonane są żaluzje, ma wpływ zarówno na ich wygląd, jak i wytrzymałość. Klasycznym i chętnie wybieranym rozwiązaniem są żaluzje aluminiowe. Swoją popularność zyskały tym, że są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Z racji na estetykę obecnie stosowane są głównie do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. 

Kolejnym materiałem, z którego wykonuje się żaluzje, jest tworzywo sztuczne – PCV. Żaluzje z niego stworzone są odporne na wilgoć, co czyni je odpowiednimi do łazienek i kuchni. Są również dostępne w różnych kolorach i wzorach, w tym w stylizacjach na wzór drewna. Nowoczesne żaluzje to często żaluzje kompozytowe, wykonane z połączenia PCV oraz fragmentów drewna. Najbardziej popularnym obecnie wyborem są właśnie żaluzje kompozytowe lub drewniane.

Żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe

Drewno jest znane ze swojego eleganckiego wyglądu, trwałości, a także możliwością różnorodnej kolorystyki. Drewniane żaluzje w oknie dodają wnętrzu ponadczasowego stylu. Szczególnie nadają się do klasycznych i rustykalnych wnętrz, jednak równie dobrze sprawdzą się w minimalistycznych aranżacjach na wzór skandynawski. 

Żaluzje bambusowe natomiast są doskonałym wyborem do pomieszczeń o charakterze eklektycznym, boho lub orientalnym. Są lekkie, pozwalają na delikatne filtrowanie światła i nadają wnętrzu egzotyczny wygląd. Szukając sklepu z dużym wyborem wzorów, kolorów i opcji dodatkowych, koniecznie sprawdźcie drewniane i bambusowe żaluzje Clicky.

  Łóżko tapicerowane to synonim klasy

Drewniane żaluzje

Drewniane żaluzje fantastycznie sprawdzą się w naturalnych aranżacjach

Wybór koloru żaluzji

Gdy mamy już wybrany materiał naszych żaluzji, czas zastanowić się nad ich kolorystyką. Żaluzje w oknie, a konkretnie ich odcień ma istotne znaczenie dla ogólnego wyglądu pomieszczenia, dlatego warto przyłożyć dużą wagę do wyboru żaluzji w odpowiednim odcieniu. Jeśli zdecydowaliśmy się na żaluzje aluminiowe, możemy wybierać spośród wielu odcieni połyskującego lub matowego metalu, od srebra, przez cynowy i miedziany, aż po głęboką czerń. Spotkać można również żaluzje z perforowanymi lamelami, co umożliwia przepuszczanie większej ilości światła. W przypadku przesłon drewnianych i bambusowych ilość odcieni drewna do wyboru jest ogromna. Możemy wybrać zarówno lamele polakierowane na jednolity kolor, jak i w naturalnej odsłonie drewna.

Żaluzje wewnętrzne bambusowe

Żaluzje wewnętrzne bambusowe z widoczną naturalną fakturą

Żaluzje jednolite czy kontrastowe?

Jednolite żaluzje w neutralnych barwach, bielach czy szarościach idealnie sprawdzą się w minimalistycznych, surowych wnętrzach. W klasycznych aranżacjach świetnie wyglądają żaluzje w naturalnych kolorach drewna, dodające pomieszczeniom przytulności. Popularnym wyborem są też białe żaluzje drewniane, które zaskakują trwałością, są łatwe w czyszczeniu, a do tego znakomicie rozświetlają wnętrze, powiększając je optycznie i dodając mu ciepła oraz wrażenia czystości. 

Jeśli chcesz podkreślić okno jako główny element dekoracyjny, zastanów się nad wyborem kontrastowego koloru przesłon. Przykładowo, ciemne żaluzje mogą dodać wnętrzu elegancji i dramatyzmu. Pamiętaj, że ważne jest dopasowanie koloru żaluzji do pozostałych elementów wnętrza, takich jak ściany, meble i dodatki.