Woda brzozowa to specyfik zawierający w sobie roztwór soku z brzozy oraz alkoholu etylowego. Jak takie połączenie wpływa na skórę i na włosy? Sprawdź jakie efekty można osiągnąć przy regularnym używaniu!
Woda brzozowa – jakie ma właściwości?
Woda brzozowa, jak wcześniej wspomnieliśmy to połączenie soku z brzozy i alkoholu etylowego. Ten produkt jest dość łatwo dostępny, aczkolwiek można wykonać taką mieszankę również samodzielnie.
Sok z brzozy pozyskuje się z drzewa brzozy, zbiera się go wiosną. Jak? Wkręca się w pień rurkę bądź lejek i dzięki temu można w ciągu doby pozyskać nawet 1,5 litra tego płynu. To słodki, niskokaloryczny napój pełen dobroczynnych właściwości, ponieważ ma on w sobie witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze. Pomaga, między innymi na problemy z układem moczowym, poza tym obniża cholesterol.
W wodzie brzozowej mamy sok z brzozy, wodę oraz alkohol etylowy w stężeniu większym niż 20%. Co ważne właściwości soku neutralizują działanie alkoholu więc nie ma co się obawiać takiego połączenia. Taki dodatek jest koniecznością, ponieważ bez niego sok z brzozy szybko się psuje i nie można go długo przechowywać tylko maksymalnie 3-4 dni.
Woda brzozowa ma w sobie, między innymi:
- miedź
- magnez
- cynk
- żelazo
- potas
- witaminę C
- witaminy z grupy B
- kwas salicylowy
- flawonoidy
- botulinę
- saponiny
- aminokwasy
- garbniki.
Wobec tego ten środek wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe oraz przeciwtrądzikowe.
Woda brzozowa – jak ją samodzielnie zrobić w domu?
Co ciekawe wodę brzozową można przygotować samodzielnie w domowym zaciszu. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak to zrobić i jakie składniki są bazą takiej mieszanki.
Do stworzenia wody brzozowej potrzebujesz:
- 100 g suszonych liści brzozy
- 100 ml mocnego alkoholu, musi mieć powyżej 60%.
Susz zalewasz alkoholem i przelewasz całość do ciemnej butelki, albo do innego opakowania. To ważne, aby pojemnik nie był przezroczysty! Tak przygotowany roztwór zostawiamy w chłodnym miejscu i co pewien czas wstrząsamy miksturą. Po około 10 dniach woda brzozowa domowej roboty jest gotowa.
Jakie zastosowanie ma woda brzozowa?
Sok z brzozy ma doskonały wpływ na skórę oraz na włosy. Ten produkt wyróżnia się szeregiem zastosowań. Może być używany, jako tonik do twarzy, czy wcierka do skóry głowy. Kiedy zauważymy przesuszenie bądź inne niepokojące objawy, jak najszybciej trzeba przerwać stosowanie!
Woda brzozowa na włosy może być stosowana, jako:
- wcierka – wcieramy w skórę głowy i zostawiamy na kilka godzin lub na noc, unikamy jednak bezpośredniego kontaktu z włosami
- płukankę przed, jak i po myciu włosów.
Przepis na płukankę na włosy – 2 garście liści bądź pączków brzozy zalewasz pół litrem gorącej wody. Należy zaparzyć taką mieszankę pod przykryciem. Po upływie około 30 minut odcedzasz płukankę, na przykład przez gazę i przelewasz do mniejszego opakowania. Wykorzystaj po klasycznym myciu głowy szamponem.
Woda brzozowa na włosy – czy stosować?
Woda brzozowa na włosy jest polecana ze względu na to, że ma w sobie witaminy z grupy B, a to właśnie one pozytywnie działają na kosmyki. Wspomagają odbudowę, zapobiegają wypadaniu oraz wpływają na zwiększenie grubości. Za to kwas salicylowy odświeża skórę, mało tego zmniejsza przetłuszczanie, dlatego że ogranicza wydzielanie sebum.
Należy pamiętać, że czysty sok brzozowy ma lepsze działanie na włosy niż woda brzozowa z dodatkiem alkoholu. Jeśli mamy szansę na zakup takiego produktu do idealne rozwiązanie, choć można taki środek wykorzystać tylko przez kilka dni w przeciwieństwie do wody.
Efekty stosowania wody brzozowej na włosy
Woda brzozowa aplikowana na włosy leczy pewne problemy, między innymi łupież, a także stany zapalne. Zdecydowanie zmniejsza kłopotliwe objawy. Jeśli używamy tego produktu na włosy to zyskujemy jeszcze:
- poprawę kondycji kosmyków oraz skóry głowy
- wzmocnienie cebulek
- większą objętość włosów
- mniejsze przetłuszczanie
- stymulacje porostu kosmyków.
Natomiast, gdy używamy wody brzozowej na skórę to:
- oczyszczamy i jednocześnie nawilżamy naskórek
- rozjaśniamy przebarwienia, jak również piegi
- łagodzimy podrażnienia oraz zmiany skórne.
Zaleca się używanie wody brzozowej przede wszystkim u osób, które mają cerę trądzikową, a także tłustą.
Woda brzozowa – dawkowanie
Stosowanie wody brzozowej na włosy to popularna metoda. Nie można jednak używać jej w formie wcierki częściej niż 2 dni w tygodniu i to wyłącznie przez okres 4 tygodni. Dłuższy czas mógłby spowodować wysuszenie skóry głowy. Sok z brzozy na włosy wymaga regularnego stosowania tylko tak można osiągnąć wzmocnienie i odżywienie kosmyków, czy zlikwidowanie łupieżu. Nie można jednak aplikować tego środka dłużej niż przez miesiąc!
Stosowanie wody brzozowej od zewnątrz i od wewnątrz, a więc doustnie daje naprawdę spektakularne wyniki.
Woda brzozowa – ile kosztuje? Cena wody brzozowej
Bez problemu kupisz wodę brzozową w każdej aptece, jak i w większych drogeriach, a nawet w internecie. Buteleczki mają różną pojemność, od kilku mililitrów po większe gabaryty około litrowe. Cena takiego produkty waha się w granicach 6-20 złotych.