spiacy niemowlak

Usypianie niemowlaka – jak to zrobić, aby dziecko zasnęło?

Każdy rodzic wie, że usypianie niemowlaka stanowi nie lada wyzwanie i bywa bardzo trudne. Wiele dzieci kaprysi, płacze, nie może zasnąć. Rodzice często nie wiedzą z czego to wynika i czego tak właściwie potrzebuje dziecko by spokojnie zasnąć. Tymczasem usypianie malucha wcale nie musi być trudne. Wystarczy jedynie zastosować kilka prostych metod. Jakich? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Przede wszystkim – usypiaj w łóżeczku

Jednym z podstawowych błędów, które popełniają młodzi rodzice jest noszenie dziecka na rękach i usypianie go kołysząc. Oczywistym jest, że maluch potrzebuje naszej bliskości i dotyku, jednak kołysanie go na rękach sprawia, że dziecko odkładane do łóżeczka budzi się, ponieważ przyjemne uczucie bujania ustaje. O wiele lepszym rozwiązaniem jest więc układanie dziecka do snu do łóżeczka w momencie, w którym jest senne lecz jeszcze nie śpi. Jeśli widzisz, że maluch jest markotny, trze oczka lub opadają mu powieki – połóż dziecko do łóżeczka. Jeśli nie chcesz pozbawiać go przyjemnego kołysania, które kojarzy się dziecku z bezpiecznym łonem matki możesz wykorzystać różnorodne kołyski oraz bujaczki niemowlęce. To praktyczne akcesoria, które z powodzeniem mogą zastąpić łóżeczko w pierwszych miesiącach życia dziecka i z całą pewnością zapewnią maluchowi komfort i wygodę, jakiej potrzebuje.

Wypracuj rytuał zasypiania i trzymaj się go

Choć wydawać by się mogło, że maluchowi jest wszystko jedno w jakich porach kładzie się spać, tak naprawdę, aby uniknąć problemów z zasypianiem niemowlaka warto wypracować ustalony harmonogram dnia i każdego wieczora rozpoczynać ten sam rytuał usypiania. Ustalone pory drzemek oraz wieczornego odpoczynku regulują organizm dziecka i sprawiają, że ma ono znacznie mniejsze problemy z zaśnięciem. Pamiętaj, że usypianie dziecka zaczyna się już na długo przed położeniem dziecka do łóżka. Elementy takie jak kąpiel, przebieranie w piżamkę, masaż, przytulanie czy śpiewanie kołysanek powtarzane codziennie sprawiają, że dziecko czuje się bezpiecznie, wie czego się spodziewać a jego organizm naturalnie przygotowuje się do zaśnięcia.

  Jak wybrać fotelik samochodowy dla noworodka?

Unikaj tych błędów

Wielu rodziców, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do zasypiania popełnia błędy, które sprawiają, że maluchowi o wiele trudniej jest zasnąć. Pierwszym jest zbyt wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu. Dziecko wcale nie potrzebuje znacznie wyższej temperatury powietrza niż osoba dorosła i z całą pewnością lepiej będzie spało jeśli pokój będzie wywietrzony a temperatura w nim panująca nie przekroczy 20 stopni Celsjusza.
Drugim, często popełnianym błędem jest bardzo intensywna zabawa na krótko przed snem. Część rodziców uznaje, że będzie to doskonałym sposobem na to, by dziecko odczuło zmęczenie a co za tym idzie szybciej zasnęło. Niestety, to tak nie działa. Zbyt duża ilość emocji i bodźców atakujących układ nerwowy dziecka sprawiają, że zaśnięcie jest o wiele trudniejsze dla malucha. O wiele lepiej postawić więc na proces wyciszania malucha.

Warto również zastanowić się nad utrzymywaniem absolutnej ciszy podczas usypiania malucha. Oczywiście, głośne i natarczywe dźwięki z całą pewnością nie pomogą jednak już dźwięk szumu czy cicha i spokojna muzyka może pomóc. Dzięki temu dziecko nie będzie przebudzało się gdy tylko usłyszy w mieszkaniu jakikolwiek dźwięk.

Zadbaj o miękkie otulenie

Jeśli zależy ci na tym, by twój maluszek zasypiał bez problemu zapewnij mu komfortowe warunki. Większość maluchów bardzo lubi zasypiać otulone w kocyki, rożki czy śpiworki, które delikatnie krępują ruchy malca i sprawiają, że czuje on przyjemne otoczenie przez miłe w dotyku tkaniny. Kojarzy się to z warunkami, jakie dziecko miało w brzuchu swojej mamy, dzięki czemu dziecko uspokaja się i znacznie szybciej zasypia. Bardzo ciekawą propozycją są również lalki szmacianki, do których maluch może przytulić się podczas zasypiania. Wiele dzieci zasypia szybciej gdy mogą wtulić swoją twarz z miękką w dotyku tkaninę. Laleczka taka dodatkowo może stać się również towarzyszem zabaw.

  Najładniejsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku - jakie wybrać?

Co jeszcze można zrobić by maluch zasnął bez problemu?

Jeśli zadbałeś o wszystkie te elementy a dziecko nadal ma trudności z zaśnięciem warto zastanowić się w jaki sposób jeszcze możesz mu pomóc. Sposobów jest naprawdę sporo: zatroszcz się o przytłumione światło, włącz szum lub cichą muzykę, w ciągu dnia spędzaj dużo czasu z dzieckiem i nie żałuj mu dotyku. Możesz również zastosować wyciszające kosmetyki, które zawierają w swoim składzie olejek lawendowy oraz inne substancje, które pozytywnie wpływają na ukojenie układu nerwowego dziecka. Pamiętaj również by nie stresować się i nie okazywać napięcia, dzieci doskonale wyczuwają bowiem emocje rodzica i mogą mieć przez to problem z zaśnięciem.