gory

Urzekające pięknem natury Góry Stołowe doskonałe na wakacyjny wyjazd

Nigdy nie powinniśmy rezygnować z odpoczynku. Bardzo istotne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego jest zadbanie o siebie, wyciszenie. Zastanówmy się nad tym, co sprawia nam prawdziwą przyjemność. Indywidualne upodobania i preferencje mają kluczowe znaczenie przy wyborze destynacji urlopowej. Aktywne spędzenie czasu w interakcji z naturą dostarcza naszemu ciału i umysłowi witalności gwarantującej odpowiednią równowagę. Spróbujmy do urlopu spędzanego z rodziną w pięknej okolicy włączyć różnego rodzaje aktywności fizyczne, skrojone na miarę indywidualnych możliwości.

Unikatowe pasmo Gór Stołowych –  miejsce na wakacyjny wypoczynek

Góry Stołowe są jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. To kraina pełna fascynujących, nigdzie niespotykanych formacji skalnych, gęstych, szumiących lasów i szmaragdowozielonych, wszechobecnych mchów. Doskonałe miejsce na wakacyjny odpoczynek.

Planując urlop w tej okolicy, wybierzmy pięknie położony hotel z wyżywieniem i doskonale funkcjonującym centrum SPA. Luksusowe miejsce oferujące atrakcyjne pakiety wakacyjne dla gości będzie stanowiło bazę, do której będziemy codziennie wracali po aktywnie spędzonym dniu.

Jedne z najatrakcyjniejszych szlaków górskich

Góry Stołowe są oryginalne i magiczne. W trosce o ochronę i dbałość  o te tereny powołano do życia Park Narodowy Gór Stołowych. Góry Stołowe są pełne szlaków o różnych stopniach trudności. Nawet początkujący piechurzy oraz rodzice z dziećmi znajdą tu dla siebie mnóstwo urokliwych tras.

Szczeliniec to najwyższy szczyt tego pasma górskiego, który jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki. Trasa prowadzi przez fascynujący labirynt skalny. Na samym szczycie, oprócz wspaniałych widoków, czekają na nas ciekawe rzeźby skalne: Wielbłąd, Żółw czy tak zwany Fotel Pradziadka. Na szczycie znajduje się jedno z najstarszych schronisk w Polsce, zbudowane w 1845 r. przez Franza Pabla, który wyznaczył pierwsze szlaki w Górach Stołowych. Najłatwiejsze podejście dla niewprawionych w wędrówce piechurów lub dla rodzin z dziećmi prowadzi z Karłowa.

  Poradnik zakupowy na Black Friday

Kolejny wspaniały skalny labirynt to Błędne Skały. Malownicze, wąskie korytarze, plątanina zaułków i przesmyków. Spaceruje się tu po ułożonych drewnianych kładkach. Czasami przejścia są tak wąskie, że musimy pokonywać je, przeciskając się, schylając lub przechodząc na czworaka. Doskonała zabawa dla całej rodziny – dzieci z pewnością będą zachwycone.

Między Batorowem a Karłowem czeka nas wspaniały leśny spacer, podczas którego natrafiamy na Skalne Grzyby. Skalne formacje o takich kształtach zawdzięczamy naturze. Przed milionami lat stanowiły wypiętrzone dno morskie. Zostały odkryte po przejściu wielkiej wichury, która zniszczyła część lasu. Spacer po lesie i „grzybobranie” wśród zielonych drzew i mchów to naprawdę dobrze spędzony czas.

Niezwykle ciekawym pomysłem na wędrówkę po Górach Stołowych jest wycieczka na Narożnik. To doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Góry Orlickie, Bystrzyckie oraz na Szczeliniec, najwyższy szczyt Gór Stołowych. Możemy tu oglądać wspaniałe, widowiskowe zachody słońca. Wyprawę najlepiej rozpocząć z parkingu przy Drodze Stu Zakrętów (niezmiernie malownicza droga w Kotlinie Kłodzkiej).

Szlaki w Górach Stołowych nie są zbytnio wymagające i trudne technicznie. Są doskonale oznakowane, dlatego nie musimy się martwić, że zbłądzimy podczas wędrówki. To doskonałe miejsce na wypady z dziećmi, które w tak bajkowym otoczeniu będą świetnie się bawiły. Nie bez powodu Góry Stołowe zagrały w filmie „Opowieści z Narnii”.

Wędrując przez Góry Stołowe, mamy możliwość odwiedzenia wielu szlaków, gdzie zawsze będziemy pełni zachwytu dla potęgi i piękna natury.

Ciekawy i ekscytujący sposób na spędzenie czasu dla odważnych

Góry Stołowe są idealnym miejscem dla miłośników wspinaczki skałkowej. Piaskowiec, z którego są zbudowane, utrudnia stosowanie asekuracji w trakcie wspinania, dlatego trasy wspinaczkowe w Górach Stołowych są wymagające. Osobom mocno związanym z naturą i wielbicielom gór ten rodzaj sportu przypadnie do gustu. Znana austriacka wspinaczka sportowa Angela Eiter, która specjalizuje się w boulderingu (czyli wspinaczce po skałach bez asekuracji), doskonale określiła fenomen tej aktywności „Kiedy wspinasz się po skale, uczysz się świadomej interakcji z naturą i szanowania jej”.

  Trendy w modzie 2023: co jest w modzie, a czego lepiej unikać?

Atrakcje po zejściu ze szlaku

Jeżeli mamy ochotę na urozmaicenie wakacyjnego czasu spędzanego w Górach Stołowych, możemy odwiedzić niezwykle atrakcyjne i ciekawe miejsca. Doskonałym przykładem będzie Twierdza Kłodzko. Jest jednym z najbardziej znanych zabytków w dziedzinie systemów obronnych. Bardzo interesująco wygląda nocne zwiedzanie Twierdzy.

Wambierzyce, zwane śląską Jerozolimą, to kolejne interesujące miejsce, które możemy obejrzeć. Malowniczo położona miejscowość jest odwiedzana przez pielgrzymów ze względu na Bazylikę Nawiedzenia NMP. To miejsce, gdzie podobno zdarzyły się cudowne ozdrowienia. Przepiękna architektura barokowa sanktuarium robi niezwykłe wrażenie.

Po dniach spędzonych na wędrówkach po górskich szlakach z pewnością będziemy spragnieni odpoczynku. Wracając do hotelowych pokoi, pełni wrażeń i cudownych miejsc, które znajdą  na długo miejsce w naszej pamięci, pozwólmy sobie na rozluźniające i regenerujące zabiegi w hotelowym kompleksie SPA&Wellness.