Spis treści
Uraz sportowy może przydarzyć się praktycznie każdemu, niezależnie od tego, czy dana osoba zajmuje się konkretną dyscypliną profesjonalnie, czy też amatorsko. Istnieją oczywiście sposoby na unikanie kontuzji (np. zakładanie ochraniaczy, odpowiednie przygotowywanie ciała do treningu czy stopniowe zwiększanie jego intensywności). Co jednak zrobić, gdy mimo ostrożności uraz się jednak przytrafi? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.
Jak rozpoznać uraz sportowy?
Urazy sportowe mogą mieć charakter przewlekły lub ostry. O pierwszym przypadku mówimy wtedy, gdy kontuzja powstała wskutek długotrwałego przeciążania danego stawu, mięśnia czy ścięgna. Zazwyczaj jest to spowodowane nieprawidłową techniką wykonywania jakiejś czynności. Dolegliwości związane z urazem objawiają się w takim przypadku stopniowo, np. poprzez narastający z każdym dniem ból kręgosłupa piersiowego, lędźwiowego czy szyjnego.
Uraz sportowy o charakterze ostrym powstaje natomiast w wyniku nagłego wydarzenia, np. upadku. Łatwiej doznać takiej kontuzji, przystępując do aktywności bez uprzedniego rozgrzania aparatu ruchu, dlatego też rozgrzewka jest szczególnie ważnym elementem każdego treningu sportowego.
Najczęściej występujące urazy sportowe to:
- skręcenia stawów,
- naciągnięcia mięśni,
- naderwania mięśni,
- zerwania ścięgien,
- zerwania więzadeł.
Z kontuzjami tego typu powiązany jest silny ból, który narasta podczas próby aktywowania danego obszaru ciała (np. poruszania uszkodzonym stawem). Zwiększone ryzyko wystąpienia urazu sportowego występuje m.in. wówczas, gdy u danej osoby pojawiają się wzmożone (nieprawidłowe) napięcia mięśniowe.
Jak poradzić sobie z urazem sportowym?
Uraz sportowy, wraz ze związanymi z nim dolegliwościami bólowymi, ustępuje w momencie, gdy dojdzie do całkowitej regeneracji uszkodzonych tkanek. Proces ten jest naturalny dla każdego organizmu i przebiega samoistnie. Można go jednak przyspieszyć, przeprowadzając zabiegi, które działają rozluźniająco, przyspieszają krążenie krwi i limfy i wspomagają dotlenienie komórek.
Jednym z niezwykle skutecznych, nieinwazyjnych zabiegów tego typu jest elektrostymulacja prądami TENS. Metoda ta ma potwierdzone klinicznie działanie przeciwbólowe i regeneracyjne. Jest wykorzystywana w gabinetach fizjoterapeutycznych, ale można ją stosować również samodzielnie w domu, wykorzystując w tym celu odpowiedni produkt medyczny. Jest nim podręczny elektrostymulator przeciwbólowy TRU+.
Urządzenie składa się z niewielkiego stymulatora ładowanego przez USB oraz elektrody. Można go używać na całym obszarze pleców, przy czym najlepsze rezultaty uzyskuje się wówczas, gdy elektroda zostanie umieszczona bezpośrednio w miejscu występowania dolegliwości. Można przykleić ją również na obszarze, do którego ból promieniuje.
Terapia prądami TENS jest skuteczniejsza niż maści i żele przeciwbólowe, ponieważ dociera do głębszych struktur tkankowych. Stosowanie podręcznego stymulatora przeciwbólowego zaleca się przy takich dolegliwościach, jak:
- ostre lub przewlekłe bóle pleców,
- rwa kulszowa,
- lumbago,
- bóle związane z napięciem mięśniowym i stanem zapalnym.
Pojedyncza sesja elektrostymulacji trwa 30 minut. W jej trakcje pacjent może swobodnie się przemieszczać i wykonywać mało dynamiczne czynności, takie jak sprzątanie czy granie na konsoli. Wyrobu medycznego TRU+ nie powinno się natomiast używać podczas snu, kąpieli czy jazdy samochodem. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do elektrostymulacji jest posiadanie rozrusznika serca lub metalowych /elektronicznych implantów. Urządzenia nie wolno również stosować u pacjentów cierpiących na epilepsję lub podłączonych do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.
Elektrodę przykleja się na czystą, suchą i niepodrażnioną skórę. Nie należy uprzednio smarować jej maścią czy żelem o działaniu rozgrzewającym lub przeciwbólowym. Dla osiągnięcia optymalnych efektów, zabiegi powinno się przeprowadzać regularnie, co najmniej raz dziennie (jeśli częściej, należy zadbać o zachowanie odstępów pomiędzy sesjami).
Leczenie urazów sportowych jest procesem długotrwałym. Często niezbędna okazuje się fizjoterapia lub rehabilitacja. Pomocne w regeneracji tkanek są również masaże lecznicze oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia. W przypadku bólu kręgosłupa piersiowego, lędźwiowego lub szyjnego ważnym czynnikiem ułatwiającym powrót do sprawności jest także spanie na optymalnie dopasowanym materacu.