kobieta z trwala ondulacja na wlosach

Trwała ondulacja włosów. Zanim zrobisz loki, koniecznie przeczytaj!

Trwała ondulacja włosów to zabieg, który przeprowadzisz niemal w każdym salonie. Zapewnia on błyskawiczny efekt kręconych lub falowanych włosów.  Jednak natychmiastowy efekt okupiony jest stopniowym niszczeniem włosów. 

Na czym polega zabieg trwałej ondulacji? Jakie są rodzaje ondulacji? Chcesz poznać wady i zalety zabiegu ondulacji włosów? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Trwała ondulacja włosów to zabieg, który w 1852 roku wynalazł francuz Marcel Grateau. Konkretnie była to pierwsza maszyna do wykonywania tego zabiegu, czyli żelazko do ondulacji i falowania włosów. Swój wynalazek opatentował, a sam zabieg zyskał miano „ondulacji marcelowskiej” i zapisał się w historii fryzjerstwa. Francuz zyskał tym światową sławę i stał się jednym z najznamienitszych fryzjerów tamtych czasów.

Trwała ondulacja włosów – jakie są rodzaje?

Trwała ondulacja to zabieg inwazyjny, który może uszkodzić włosy. Najlepiej sprawdza się na zdrowych, mocnych włosach, które wytrzymają każdy zabieg. W salonach możemy wybrać różne rodzaje ondulacji, w zależności od rodzaju naszego włosa. Jednak w przypadku bardzo zniszczonych włosów, fryzjer może nawet odmówić wykonania zabiegu.

Jakie są rodzaje trwałej ondulacji?

1. Ondulacja zasadowa (alkaliczna) – przeznaczony dla włosów mocnych i zdrowych. Efekt utrzymuje się około 10 miesięcy.

2. Ondulacja kwaśna – najczęściej stosowana w przypadku słabszych i delikatniejszych włosów. Efekt utrzymuje się około 3 miesięcy i wygląda bardzo naturalnie.

3. Ondulacja ziołowa – stosowana jest na wyjątkowo słabych włosach. W trakcie zabiegu włosy są dodatkowo odżywiane ziołowymi odżywkami.

4. Dwufazowa trwała ondulacja – przeznaczony głównie do odrostów. Dla kobiet, które już przeprowadzały zabieg i chcą utrzymać efekt. Ten zabieg polega na nałożeniu silniejszego płynu w okolice odrostów, a słabszego na pozostałą część włosów.

  Orzechowy blond - dla kogo jest idealny i jak go uzyskać?

Zabieg polega na skręceniu włosów. Jednak do tego potrzebne są papiloty lub wałki, na które nakręca się włosy. Przed zabiegiem warto ustalić z fryzjerem rozmiar i ilość wałków. Od tego uzależniony jest ostateczny wygląd fryzury.

Kiedy nie należy wykonywać trwałej ondulacji?

Pierwszym czynnikiem, który wyklucza możliwość zrobienia „trwałej”, są farbowane włosy. Bezpośrednio po farbowaniu nie powinno się go wykonywać, dotyczy to zarówno farby jak i henny.

Jesteś w ciąży? Odpuść robienie trwałej ondulacji, zrób to dopiero po porodzie. Ilość chemii stosowana w tym zabiegu jest zatrważająca i może stanowić zagrożenie dla płodu.

Koniecznie wykonaj próbę alergiczną przed wykonaniem zabiegu. Możesz to zrobić bezpośrednio w salonie fryzjerskim. Fryzjer nałoży na skórę głowy, kilka kropli używanych w trakcie zabiegu kosmetyków. Twoja skóra może być zbyt wrażliwa na te środki i powodować reakcję alergiczną, bądź mocne podrażnienia.

Trwała ondulacja – krok po kroku

Czas trwania zabiegu trwałej ondulacji trwa około 1-2 godzin.

Każdy zabieg zaczyna się od dokładnego umycia włosów i skóry głowy.

Fryzjer nakręci poszczególne pasma włosów na wałki lub papiloty, które nadadzą kształt fryzurze. Końcówki włosów zostaną zabezpieczone specjalną folią.

Po nakręceniu włosów i ich zabezpieczeniu, fryzjer nawilży całość włosów płynem do ondulacji.  Płyn zawiera tioglikolan amonowy, który zmiękcza strukturę włosa i powoduje, że stają się bardziej plastyczne. Dzięki temu zabiegowi tworzą się loki na głowie.

Płyn do ondulacji zmywany jest po około 20-30 minutach. Czas zmycia może się przedłużyć, w zależności od długości i rodzaju włosów.

Po spłukaniu płynu z głowy. Włosy zostaną spryskane preparatem utrwalającym, które utrzyma efekt, odżywi i nawilży włosy.

Dobrze wykonany zabieg zapewni utrzymanie efektu na kilka miesięcy. Jednak jest to zabieg inwazyjny, które może zniszczyć włosy, a nawet doprowadzić do konieczności całkowitego ścięcia włosów.

  Jaki kolor włosów dobrać do cery naczynkowej?

Pielęgnacja włosów po ondulacji. Co robić?

Płyn do ondulacji, niejako niszczy strukturę włosów, ale dzięki temu stają się bardziej plastyczne. Odpowiednia pielęgnacja włosów pozwoli na utrzymanie efektu i odżywienie nadwyrężonego zdrowia włosów.

Nie czesz włosów szczotką. Wybierz grzebień o szerokim rozstawie ząbków.

Pierwsze mycie włosów może nastąpić dopiero po trzech dniach od zabiegu. Jeżeli umyjesz włosy w dniu zabiegu, to całkowicie można zniszczyć uzyskany efekt.

Zaopatrz się w specjalne kosmetyki do włosów po trwałej ondulacji. Znajdziesz je w każdym sklepie lub hurtowni fryzjerskiej.

Włosy po trwałej ondulacji wymagają specjalnego traktowania. Odżywki, preparaty i kosmetyki regenerujące włosy to podstawa do utrzymania ich w dobrym zdrowiu po zabiegu.