tabletka dzien po

Tabletka „dzień po” – czy kontrowersje wokół niej są słuszne?

Tabletka „dzień po” w Polsce nadal budzi sporo kontrowersji. Z antykoncepcji awaryjnej można skorzystać tylko i wyłącznie za okazaniem ważnej recepty od lekarza. Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Podpowiadamy.

Tabletka „dzień po” a tabletka antykoncepcyjna lub wczesnoporonna

Tabletkę „dzień po” stosuje się, celem zapobieżenia niechcianej ciąży. Pigułki można przyjąć np. po odbyciu niezabezpieczonego stosunku w wyniku gwałtu lub, gdy doszło do pęknięcia prezerwatywy. Antykoncepcja awaryjna to nie to samo co antykoncepcja hormonalna, którą przyjmuje się regularnie i codziennie, produkt leczniczy jest stosowany jednorazowo, w sytuacjach awaryjnych. Jednorazowo przyjęta tabletka nie ma wpływu na płodność, tymczasem dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą powrócić z pewnym opóźnieniem (statystyki podają, że większości kobiet udaje się zajść w ciążę w ciągu 6 miesięcy).

Tabletek „dzień po” nie należy również mylić z tabletkami wczesnoporonnymi, które mają na celu usunięcie z organizmu już zagnieżdżonego zarodka. Tabletki wczesnoporonne mogą być stosowane jedynie, gdy zgodnie z prawem, zaszła konieczność przerwania ciąży przez lekarza. Natomiast antykoncepcja awaryjna jest dostępna na receptę i polega na zastosowaniu takich substancji czynnych, które wpływają na endometrium i/lub owulację, tak, aby utrudnić plemnikom zapłodnienie komórki jajowej. Tym samym tabletki „dzień po” zapobiegają poczęciu, a nie usuwają już istniejącą ciążę.

Tabletka „dzień po” a apteka — czy preparat jest łatwo dostępny?

Tabletka „dzień po” w Polsce jest raczej łatwo dostępna, można ją zakupić za okazaniem ważnej recepty od lekarza (dowolnej specjalności, nie tylko ginekologa). Przypis można uzyskać, odwiedzając osobiście przychodnię lub na odległość, poprzez umówienie się na teleporadę lub konsultację z lekarzem online. To drugie rozwiązanie jest o wiele szybsze, w związku z czym jest wybierane częściej w nagłych przypadkach.

  Władysławowo jesienną porą? Sprawdź dlaczego warto!

Tabletka „dzień po” a apteka — ile kosztują pigułki?

Cena tabletek „dzień po” w aptece zależy od ich rodzaju i składu. Pigułki „dzień po” mogą zawierać syntetyczny hormon lewonorgestrel, wtedy cena kształtuje się na poziomie od 30 zł do ok. 60 zł za tabletkę. Drugi rodzaj substancji czynnej stosowanej w antykoncepcji awaryjnej to octan uliprystalu. Tabletki zawierające ten składnik kosztują ponad 100 zł za sztukę.

Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna?

Największe kontrowersje, związane z antykoncepcją awaryjną, dotyczą tego, czy tabletka dzień po jest bezpieczna. Jak każdy lek, także pigułki „dzień po” są w pewnych sytuacjach przeciwwskazane, mogą również powodować działania niepożądane. Przeciwwskazania do stosowania tego typu produktów leczniczych stanowią:

  • ciąża lub karmienie piersią,
  • uczulenie na jakikolwiek składnik.

Tabletek „dzień po” nie powinny również stosować osoby, u których zdiagnozowano: ciężką astmę, dysfunkcję wątroby, raka hormonozależnego, zakrzepicę, zapalenie jajowodów lub schorzenia związane z jelitami.

Natomiast jeśli chodzi o skutki uboczne, zgłaszane przez kobiety działania niepożądane po przyjęciu tabletek „dzień po” to między innymi:

  • ból głowy,
  • ból piersi,
  • krwawienia między cyklami,
  • nudności i wymioty,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • suchość w ustach,
  • uderzenia gorąca.

Rodzaj niepożądanych objawów jest jednak zależny od substancji czynnej, jaką zastosowano w danym produkcie leczniczym. Aby poznać pełną listę skutków ubocznych, należy zatem sprawdzić ulotkę załączoną do opakowania.

Czy tabletka „dzień po” jest skuteczna?

Skuteczność tabletek „dzień po” jest bardzo wysoka i wynosi od 84 do nawet 98%. Ponieważ jednak na efektywność produktu leczniczego mogą wpływać czynniki, takie jak dzień cyklu owulacyjnego czy stosowane leki, warto skonsultować jego stosowanie z lekarzem. Warto wiedzieć również że wystąpienie wymiotów po przyjęciu pigułki może wpłynąć na jej skuteczność — wtedy może być konieczne wykupienie kolejnej tabletki „dzień po”.