odkurzacz pionowy

Ranking odkurzaczy pionowych – który wybrać?

Odkurzacz, sprzęt niezbędny właściwie w każdym domu. Asortyment sklepów jest w tym zakresie naprawdę duży. Urządzenia wiodących, markowych firm, jak i tych mniej znanych. Mniejsze i większe, klasyczne, a także popularne w ostatnich latach roboty sprzątające, które odkurzą mieszkanie w zasadzie prawie samodzielnie. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się także odkurzacze pionowe. Co to takiego? I jaki model najlepiej kupić?

Odkurzacz pionowy – co to za wynalazek?

Odkurzacz pionowy swoim wyglądem wielu osobom przypominać może popularną w PRL Kasię. Mimo że później mocno zapomniany, wyparty nowoczesnymi urządzeniami, to obecnie coraz częściej powraca się do takiej koncepcji. Początkowo do łask wracać zaczęły szczotki mechaniczne, a następnie nowoczesne odkurzacze. Tym, co odróżnia odkurzacz pionowy od klasycznego jest jego wyjątkowa budowa, której zresztą zawdzięcza swoją nazwę. Brak ciągnącego się podczas odkurzania kabla czy węża zasysającego zabrudzenia jest marzeniem niejednej osoby. Obecnie takie rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Skąd taki trend? Wiąże się to przede wszystkim z zaletami takiego urządzenia. Jakie są owe atuty?

Zalety odkurzacza pionowego

Przede wszystkim kompaktowy rozmiar. Odkurzacz pionowy jest zdecydowanie mniejszy niż odkurzacze w klasycznej postaci. Łatwiej więc go przechowywać, co jest szczególnie ważne np. dla osób mieszkających w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Ale to nie wszystko! Wiele osób często wskazuje na zdecydowanie większą wygodę użytkowania takiego urządzenia. Niewątpliwym plusem jest tu brak kabli. Coś, co jest bolączką powszechnie znanych odkurzaczy. Chyba każdy wielokrotnie denerwował się na zaplątany kabel lub konieczność przypinania urządzenia między gniazdkami podczas porządków. Posiadacze odkurzaczy pionowych mogą o takich problemach zapomnieć.

  Czy warto kupić iRobot Roomba 676?

Dodatkowo urządzenie jest proste w obsłudze, a do tego wyjątkowo lekkie. Konstrukcja pozwala na łatwe prowadzenie wszędzie tam, gdzie potrzeba. Odkurzacze pionowe często w zestawie posiadają wygodny uchwyt ścienny, który przymocować można nie tylko na ścianie, ale też wewnątrz szafy. To ważne, bo bardzo ułatwia przechowywanie urządzenia, które wygodnie ukryć można przed wzrokiem gości w zasadzie prawie w każdej szczelinie.

Wybór odpowiedniego modelu

Podobnie jak w przypadku wszystkich domowych sprzętów, tak i w przypadku odkurzaczy pionowych trzeba zwrócić ogromną uwagę na parametry, jakie posiadają. Należy analizować je przez pryzmat naszych osobistych potrzeb. Z całą pewnością gdy w domu mieszkają dzieci oraz zwierzęta, przed odkurzaczem stać będą szczególne wyzwania, którym będzie musiał podołać. Jakie aspekty zawsze trzeba wziąć pod uwagę?

Jednym z priorytetowych jest moc silnika, od której zależy m.in. siła ssania, czyli efektywność działania urządzenia. Zasada jest tu prosta, im wyższa będzie moc silnika, tym większą siłę ssania będzie miał nasz odkurzacz. Ale ważne są też inne elementy, jak szczelność obudowy czy budowa szczotki. Jeśli planujesz zakup odkurzacza, to przed zakupem warto przeczytać więcej na temat parametrów, szukając odkurzacz pionowy ranking, z całą pewnością szybko i sprawnie porównacie wszystkie interesujące parametry.

Odkurzacz pionowy z filtrem

Dobry odkurzacz do domu powinien być wyposażony w odpowiedni filtr. Najlepszym rozwiązaniem, nie tylko dla alergików, są modele posiadające filtr HEPA, czyli Hight Efficiency Particulate Air Filter. To specjalny, przygotowany z poliestrowo-szklanego kompozytu produkt, zakładany w odkurzaczu po to, aby zatrzymać cząstki i lepiej chronić mieszkanie przed pyłami. Fajnie, jeśli filtr jest zmywalny, wówczas można znacznie wydłużyć możliwość korzystania z niego.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W odkurzaczach pionowych pomocnym rozwiązaniem jest podświetlenie zamocowane na szczotce głównej. Dzięki temu można wygodnie dotrzeć w nawet najbardziej niedostępne miejsca i wygodnie, a co najważniejsze dokładnie posprzątać całe mieszkanie. Tutaj producenci wykazali się wyjątkową wyobraźnią, montując takie lampy, aby były solidne i wytrzymałe na uderzenia.

  Ogród zimowy - jak zaprojektować i urządzić?

Z funkcji praktycznych koniecznie trzeba zwrócić uwagę na czas pracy na akumulatorze, aby nie musieć stale doładowywać odkurzacza podczas sprzątania. Dokonując wyboru warto uwzględnić m.in. metraż naszego mieszkania. Tutaj koniecznie zwrócić trzeba uwagę także na wielkość pojemnika na kurz.

Niektóre warianty odkurzaczy pionowych pozwalają na odłączenie urządzenia tak, aby powstał niewielkich rozmiarów odkurzacz ręczny. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie, jeśli planujemy wykorzystywać urządzenie do sprzątania samochodu czy aby wygodnie i szybko wyczyścić dziecięcy wózek z okruchów.