kobieta dmucha nos

Przeziębienie nie chce ustąpić? Poznaj nasze metody!

Przeziębienie stanowi jedną z popularniejszych infekcji. Dotyka osób w każdym wieku i o każdej porze roku. Sprawdź, czym jest spowodowane i jak walczyć z nim skutecznie. Poznaj domowe metody na walkę z przeziębieniem i ciesz się zdrowiem!

Czym wywołane jest przeziębienie i katar?

Przeziębienie to jedna z częściej występujących infekcji i dotyka wszystkich niezależnie od pory roku. Najczęściej jest to infekcja wirusowa, niegroźna dla organizmu, lecz nieleczona może powodować poważne konsekwencje. Najnowsze badania sugerują, że istnieje aż 200 różnych wirusów odpowiedzialnych za przeziębienie, jednak najczęściej wywołane jest ono przez rhinowirusa.

W jaki sposób przenosi się przeziębienie i jakie są najczęściej występujące objawy?

Czym objawia się przeziębienie? Do najczęstszych objawów zaliczyć można katar, kaszel, ogólne zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, ból gardła, uczucie zatkanego nosa oraz często podwyższona temperatura. Przeziębienie najczęściej przenosi się drogą kropelkową, czyli poprzez kichanie oraz kaszlenie. To właśnie dlatego podczas przeziębienia tak ważne jest, by zawsze zakrywać usta podczas kichania czy kaszlenia. Istotną kwestią jest również to, że wirus odpowiedzialny za przeziębienie osadza się na przedmiotach takich jak klamki czy różnego rodzaju uchwyty i to nawet przez kilka godzin. Tak ważne jest więc, by często myć i dezynfekować ręce.

  Na co zwrócić uwagę, wybierając witaminę B12 w tabletkach? Podpowiadamy

Domowe sposoby na walkę z przeziębieniem

Czy istnieją jakieś domowe sposoby na walkę z przeziębieniem? Jak najbardziej! Przede wszystkim najważniejszy jest odpoczynek. Dobrym rozwiązaniem jest spędzenie kilku dni w łóżku. Dzięki temu organizm będzie w stanie w pełni się zregenerować. Należy również pamiętać o nawadnianiu organizmu. Najlepszym pomysłem jest spożywanie dużej ilości gorących płynów jak herbata. Idealnie sprawdzi się na przykład herbata z sokiem malinowym.

Podczas przeziębienia należy również spożywać dużą ilość owoców i warzyw bogatych w witaminy. Dzięki temu organizm wzmocni się i infekcja zostanie szybciej wyleczona.

Jakie lekarstwa przyjmować w przypadku przeziębienia?

W przypadku przeziębienia dobrze jest przyjmować witaminy takie jak C i D, które odpowiedzialne są za wzmocnienie naturalnej odporności. Dodatkowo warto przyjmować lekarstwa z substancjami takimi jak ibuprofen i paracetamol, które działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, a ibuprofen dodatkowo przeciwzapalnie. Dobrym rozwiązaniem jest również inhalacja. Najprostsza wersja to gorąca woda z niewielkim dodatkiem soli. Następnie głowę należy przykryć ręcznikiem i wdychać opary przez kilka minut. Do inhalacji warto również stosować olejki takie jak tymiankowy lub eukaliptusowy.

Przeziębienie to choroba, która dotyka osoby niezależnie od wieku. Wywołana jest wirusami i trwa zazwyczaj kilka dni. Warto wówczas pozostać w łóżku i odpocząć tak, by organizm mógł się zregenerować. Należy również przyjmować witaminy C oraz D. Dobrym rozwiązaniem jest także inhalacja.